NITRA. Už 21. ročník výstavy členov a priaznivcov Združenia sv. Lukáša prináša pestrú mozaiku motívov, štýlov a techník. Olejomaľbu, akryl, kresbu dopĺňa maľba na sklo či 3D objekty. Výtvarné diela výstavy s názvom Integruj, nie derivuj (sa) môžete vidieť do konca januára v Ponitrianskom múzeu.
Uvoľňuje napätie
Názov výstavy nie je v tomto čase vôbec náhodný. „Téma integrácie je veľmi silná. Tento termín sa mi páči, integrácia znamená začlenenie niečoho výnimočného do celku. Derivácia je opak integrácie, je spojená s niečím, čo sa triešti,“ hovorí Pavol Bebjak zo Združenia sv. Lukáša.
„Blízko k tomuto termínu má slovo deviácia, je to niečo spoločensky okrajové, nežiaduce. Deviácia v dobrom zmysle slova je často na počiatku umeleckej tvorby, pretože veľmi často tvoria ľudia, ktorí sú nejako spoločensky vylúčení, outsideri. Integrovať tieto derivácie alebo deviácie je otázkou istého postupu, pričom umenie je excelentným príkladom integrácie - má univerzálny jazyk, ktorému rozumie každý. Umenie má veľký význam v tom, že medzi tými rôznymi deriváciami – deviáciami vzniká isté napätie a tlakom na spoločnosť sa svojím spôsobom toto napätie uvoľňuje. Umenie je komunikácia.“
Keď Pavol Bebjak ako pedagóg robí s deťmi z Orechovho dvora alebo autistami, cíti vždy akýsi prvok anarchie, živelnosti, slobody, ktorej treba dať šancu. „Viete, každá subkultúra má svoju komunitu. Je zaujímavé sledovať, ako sa podnety prepájajú, pridávajú svoj rozmer, pohľad a vzniká väčšia komunita.“
Asi dvesto diel
Výstavu tvorí zhruba dvesto umeleckých diel s rôznymi motívmi - kresťanskými, abstraktnými, figurálnymi, prírodnými... Na popiskách pod nimi nájdete mená ako Dominika Balková, Alena Rábeková, Vlasta Koledová, Marika Sabová, Erika Ivanová, Zuzka Balážiová, Juraj Baráth. Sú tu aj obrázky detí a dospelých z letného sympózia počas Gorazdovho Močenku a ako vždy tiež práce detí zo ZUŠ Heleny Madariovej.




