NITRA. Naše mesto sa môže hrdiť dvojnásobným víťazom svetovej modelárskej súťaže. Je ním Martin Mikuláš, ktorý nedávno očaril medzinárodnú porotu vo Veľkej Británii svojimi modelmi gilotíny a vzducholode. Za ich drobučké stvárnenia získal v obrovskej konkurencii zlaté medaily.
Neboli to pritom prvé ocenenia, ktoré si Martin Mikuláš z podobných súťaží odniesol. Ako hovorí, Slováci a Česi majú v komunite plastových modelárov silné meno. Za socializmu neexistovali u nás stavebnice, z ktorých si mini modely postavili a tak je pre našincov akousi samozrejmosťou začať stavať miniatúru od nuly. Takýto prístup vedia porotcovia oceniť.

1 100 modelov
Známy nitriansky plastový modelár Martin Mikuláš z Amavet klubu Zobor Nitra sa prihlásil na najväčšiu a najprestížnejšiu svetovú modelársku súťaž a výstavu plastových modelov Scale Model World 2015, ktorá sa uskutočnila v anglickom meste Telford. Keďže plastoví modelári nemajú jednotný celosvetový zväz a pravidlá, považujú telfordskú súťaž za neoficiálne majstrovstvá sveta v plastovom modelárstve.
O tom, že má prestíž, svedčí len počet prihlásených sú modelov z celého sveta - celkovo ich bolo takmer 1 100. Paralelne so súťažou prebiehala aj nesúťažná výstava, na ktorú nadšenci modelovania doniesli tisícky väčších či menších zmenšenín strojov, dopravných prostriedkov, vynálezov, technických pamiatok a čohokoľvek, čo sa dalo "pretaviť" do plastu.
Mnoho bolo aj súťažných kategórií, približne osemdesiat. Tie delili nielen modelárov podľa veku, ale aj samotné modely do súvisiacich celkov. Rôzne veľkosti plastových modelov tiež súťažili v odlišných kategóriách.
Martin Mikuláš získal pre Slovensko dve zlaté medaily. Tie porotcovia pridelili jeho mini gilotíne a nemeckému pozorovaciemu balónu z prvej svetovej vojny.


Gilotína pritiahla pozornosť
Porotcovia na niekoľko hodín uzavrú priestory, v ktorých sú vystavené súťažné modely. Poctivo skúmajú a hodnotia všetko - od modelárov si dokonca vopred vyžiadajú aj stavebnú dokumentáciu k dielkam, nákresy a fotky dokazujúce, ako postupne jednotlivé kúsky vznikali, ako vyzerali pred úpravou či natretím. Medaily potom nechajú priamo na stolíkoch, kde sú vystavené zmenšeniny. Robí sa to tak preto, aby si fotografi z odborných časopisov mohli miniatúry aj s medailami odfotiť. Oficiálne potom ceny odovzdajú na ďalší deň.
A prečo porotu zaujala práve drobnučká gilotína? "Tiež som bol prekvapený, lebo je to model, ktorý nemá veľa častí, ale zato bol postavený od nuly. Asi ich to zaujalo aj tým, že takéto netradičné modely sa robia pomerne málo - ľudia väčšinou robia lietadlá, autá, ponorky či lode," hovorí nitriansky modelár, ktorý je známy nekonvenčnými kúskami. Z jeho rúk už vzišli napríklad aj modely stĺpu hanby či elektrického kresla.
Keďže porota je medzinárodná, modelári nikdy presne nevedia, na čo sa majú zamerať. Anglickí porotcovia dávajú napríklad body navyše, ak je model vyrobený úplne od nuly a nie len zo stavebnice, ktorú niekto kúpil v obchode, poskladal, vylepšil a mierne upravil. Takýto prístup v hodnotení maximálne vyhovuje Martinovi Mikulášovi, ktorý hovorí, že slovenskí a českí modelári sú ešte z čias socializmu zvyknutí všetko si stavať sami. V tom čase sa totiž základné stavebnicové súčiastky nedali zohnať v našich obchodoch. Sú ale porotcovia, ktorí sa zameriavajú viac na patinu a na spôsob, akým sú modely vymaľované .

Miniatúry slovenského vynálezcu
Podobne ako preferencie rozhodcov sa líšia aj zamerania jednotlivých súťažiacich. Pre prímorské štáty, ako sú Taliansko či Veľká Británia, je celkom prirodzené vyrábať modely lodí, ku ktorým majú vzťah. Asi nie je prekvapením, že lode majú napozerané z každej strany. Česi sú zase známi modelmi lietadiel.
Martin Mikuláš na súťaže posiela práce, ktoré vyčnievajú z radu a majú potenciál niečím zaujať. A nestavia iba na prvý dojem či šok. "Aj ta gilotína je bez figúrok, aby to bolo slušné," zažartoval si dvojnásobný víťaz tohto ročníka.
Jeho špecialitkou sú napríklad modely slovenského konštruktéra a vynálezcu Jána Bahýľa. "Keď som bol na súťaži prvý raz ešte v roku 2007, mal som skoro všetky modely Bahýľa. Zohnal som si výkresy a patentové listiny ešte z Uhorska, bol som kvôli tomu aj vo Zvolenskej Slatine, kde sa Bahýľ narodil a kde má pamätný dom. Tam mali kópie patentov jeho vynálezov. Tohto roku som skončil s Bahýľovou vzducholoďou na pomyselnom štvrtom mieste - dielo dostalo špeciálnu cenu poroty," povedal nitriansky modelár. Pri hľadaní technických detailov Bahýľových diel natrafil na francúzsku vzduchoplaveckú web stránku, ktorá sa paradoxne odvolávala práve na výskum Martina Mikuláša. Web uvádzal, že práve vďaka nitrianskemu modelárovi sa zachovali komplexné informácie o tom, ako niektoré Bahýľove modely vyzerali.

Modely majú od pár milimetrov do pár centimetrov
Martin Mikuláš sa odjakživa venuje drobným modelárskym dielkam, robiť veľké modely ho nikdy nelákalo. Má napríklad lode s mierkou 1:700, tie sú dlhé snáď sedem-osem centimetrov. Figúrky v nich majú 1,5 milimetra. "Na menších modeloch vidieť každú chybičku, tam stačí zlý ťah štetcom alebo zlá patina a už to vidieť," hovorí modelár. Jeho miniatúry zobrazujú napríklad medzivojnovú loď Masaryk, Bahýľovú vzducholoď, traktory, tanky či vzdušné balóny.
"Mňa vždy bavila vojenská história, história techniky a technika všeobecne," hovorí muž, ktorý svoj prvý model z plastu vyrobil ako sotva desaťročný chlapec. Dnes ich má za sebou niekoľko desiatok a priznáva, že boli roky, kedy spravil aj desať modelov - teraz ich ročne vyrobí asi dva.
Že je to piplačka, o tom niet pochýb. "Bežná modelárska činnosť je hľadanie súčiastok pod stolom," smeje sa modelár, ktorý svoje diela vytvára s mini nástrojmi - veď jeho najmenší vrták má 0,1 milimetra. K tomu sa ešte hodia zlatnícke pilníky, skalpely, mikro vŕtačky či frézka. Svoju časť práce tiež spraví kvalitná striekacia pištoľ.
Martin Mikuláš si svoje vedomosti nenecháva len pre seba. Ako pedagóg sa so skúsenosťami delí aj so svojimi študentmi na SOŠ polytechnickej v Nitre a už 22 rokov učí mladú generáciu modelárov v nitrianskom CVČ Domino.
