NITRA. V areáli bývalých kasární pod Zoborom v Nitre by v priebehu tohto roka mali byť sprístupnené prvé objekty nového archeologického parku, ktorý tu buduje Archeologický ústav SAV. Základný kameň parku bol odhalený ešte vlani v lete, keď bola verejnosti sprístupnená aj rekonštrukcia základov románskeho kostolíka, ktorý tu bol preskúmaný v minulosti.
Práce stále pokračujú, ale trošku ich oddialilo to, že sme mali na jeseň väčšinu našich kapacít na terénnych výskumoch, ale ten náš cieľ zostáva. V prvom kole postavíme dve slovanské zemnice a jednu hrnčiarsku pec. Tieto objekty by mali byť hotové už v priebehu jari. Pristúpili sme k takému kroku, že sme posunuli časť plochy, kde bola v 60. rokoch preskúmaná koncentrácia zemníc. My sme ich presunuli do toho miesta, kde má vyrásť archeopark. To znamená, že postavíme časť objektov, ktoré v skutočnosti v tomto priestore v minulosti stáli, vysvetlil riaditeľ AÚ Matej Ruttkay.
Archeologický park sa po svojom dokončení bude skladať z viacerých častí rozdelených podľa jednotlivých historických období. Najväčší blok bude venovaný Veľkej Morave, ktorú bude reprezentovať päť objektov. V časti venovanej neolitu, teda mladšej dobe kamennej, bude stáť takzvaný dlhý neolitický dom. Chýbať nebudú ani objekty z doby bronzovej či z čias, keď na území Slovenska žili Kelti. Mali sme v pláne umiestniť do archeoparku aj germánsky objekt, ale zatiaľ sa nám tam nevmestil, hovorí Ruttkay.
Archeológovia chcú pri využívaní a sprístupnení areálu bývalých kasární spolupracovať s Nitrianskym samosprávnym krajom (NSK) aj s mestom Nitra, ktoré tu chce z fondov Európskej únie (EÚ) vybudovať kreatívne centrum. Radi by do toho vložili bývalú veliteľskú budovu, kde by mohlo vyrásť informačné centrum pre celý areál. Ak sa podaria všetky pripravované projekty, mohli by tu byť objekty, ktoré by už slúžili verejnosti. Celý areál tak dostane nový funkčný nádych a ľudia budú mať dôvod sem chodiť. Aj do kreatívneho centra, aj do archeoparku, povedal Ruttkay.
Ako pripomenul, archeologický park by nemal byť iba miestom, kde si verejnosť môže pozrieť rekonštrukcie historických objektov, ale návštevníci dostanú aj možnosť vyskúšať si prácu archeológa. Celý ten areál je archeologická lokalita, z ktorej bola len malá časť preskúmaná. Takže keď už bude park fungovať, chceli by sme tam robiť aj taký školský výskum, na ktorom by sa mohli zúčastniť aj bežní ľudia. Tie práce by, samozrejme, neprebiehali tak rýchlo ako napríklad na záchranných výskumoch, ale bol by to detailný výskum, kde by sa pracovalo pomaly, po milimetri. Takže na takom jednom obydlí by sa robilo možno dva až tri roky, hovorí Ruttkay.
Okrem archeologického parku a výskumu má byť v budúcnosti ďalším lákadlom areálu aj nové múzeum. Jeho projekt už má AÚ vypracovaný, vydané je aj právoplatné stavebné povolenie. Zatiaľ však chýbajú financie. Čakáme na vhodnú výzvu, aby sme sa mohli uchádzať o peniaze z fondov EÚ. Ide o väčší projekt, pri ktorom by sme radi spolupracovali aj s NSK, prípadne s inými subjektmi v rámci cezhraničnej spolupráce, ktorú máme nadviazanú s Maďarskom, Rakúskom aj Českou republikou, doplnil Ruttkay.