Utorok, 25. február, 2020 | Meniny má Frederik(a)

Agrokomplex predáva kaštieľ, z peňazí chce vylepšiť vstup do výstaviska

Kultúrnu pamiatku má na desať rokov prenajatú firma, ktorá ju má aj strážiť.

Kaštieľ v Malante. Kaštieľ v Malante. (Zdroj: www.nitrianskehrnciarovce.sk)

NITRA. Kaštieľ v Malante spolu s rozsiahlym pakrom je na predaj. Minimálna cena je 935-tisíc eur bez DPH. V tejto sume nie je zahrnuté zariadenie kaštieľa ani sochy v parku.

Štátny podnik Agrokomplex vyhlásil obchodnú verejnú súťaž 17. decembra, teda krátko pred Vianocami, záujemcovia môžu predložiť svoje ponuky do 15. januára. Finančnú zábezpeku vo výške 100-tisíc eur však museli zložiť už do 9. januára.

Kaštieľ je národnou kultúrnou pamiatkou, nachádza sa v katastri obce Nitrianske Hrnčiarovce. Podľa riaditeľa Agrokomplexu Eduarda Krcha ide o prebytočný majetok, v súčasnosti ho má prenajatý firma Anar.

Článok pokračuje pod video reklamou

Strategické rozhodnutie

Občiansky aktivista Milan Hošek, ktorý na súťaž upozornil médiá, označil predaj za zaujímavý. Dôvodom je termín, „keď je väčšina ľudí na dlhodobejších dovolenkách“, aj spôsob zverejnenia.

Hošeka prekvapilo, že informácie o predaji nenašiel v internetovom registri ponúkaného majetku štátu. Inzerát bol zverejnený len v celoslovenských novinách a na webe Agrokomplexu, v časti úradné oznamy.  Aktivista poukázal aj na blížiace sa parlamentné voľby.

„Rozhodnutie o predaji predmetného majetku nie je politicky motivované, je to jedno zo strategických hospodárskych rozhodnutí podniku,“ reagoval riaditeľ Agrokomplexu Eduard Krcho.

Predaj kaštieľa je podľa neho jedným zo systémových riešení na plnenie hospodárskych plánov podniku. „Návrh na predaj podal Agrokomplex a tento zámer bol následne odsúhlasený ministerstvom.“

Krcho dodal, že súťaž bola vyhlásená v súlade s právnymi predpismi a prípadným záujemcom o kúpu poskytol Agrokomplex dostatočný čas na predloženie ponuky.

O novom vlastníkovi má rozhodnúť najvyššia cena. Kúpna zmluva bude uzavretá až po tom, ako ju odsúhlasí ministerstvo hospodárstva.

Nájomca má aj strážiť

Kaštieľ má od minulého roka prenajatý spoločnosť Anar zo Zlatých Moraviec. Zmluva bola podpísaná 9. apríla, a to až na desať rokov. Firma má platiť mesačné nájomné 1 334 eur bez DPH, v sume nie sú zahrnuté energie. „Jednou z povinností nájomcu je objekt chrániť a strážiť,“ dodal Krcho.

Agrokomplex podľa neho prestal kaštieľ reálne využívať už v roku 2011, kedy došlo k prerobeniu haly K na konferenčné a spoločenské účely. Nehnuteľnosť v Malante sa stala pre podnik finančnou záťažou. „V roku 2014 boli náklady na prevádzku, stráženie, energie a ostatné vyše 120-tisíc eur bez DPH,“ vyčíslil Krcho.

Plánujú vstupnú halu

Predaj ďalšieho majetku už štátny podnik v tomto roku neplánuje. Naposledy, roku 2014, predali oravské koliby v areáli Agrokomplexu. „Koliby neboli používané vyše 25 rokov a boli v dezolátnom stave. Príjem z predaja išiel do rozpočtu AX,“ povedal Krcho.

Aj v prípade predaja kaštieľa má byť výnos použitý na zveľadenie areálu Agrokomplexu. „Radi by sme vylepšili vstup do výstaviska tak, aby sme návštevníkom poskytli vyšší komfort pri kúpe a evidencii vstupeniek - tak, ako je to bežné na iných svetových výstaviskách. Na tento účel plánujeme prestavať časť haly F na vstupnú halu do výstaviska,“ informoval riaditeľ.

Bez zariadenia a sôch

Klasicistický kaštieľ na Malante postavili v rokoch 1839-1844. Slúžil ako letné sídlo panstva. „V rokoch 1976-1982 schátranú budovu obnovili na reprezentačné účely Agrokomplexu,“ píše sa na stránke obce Nitrianske Hrnčiarovce.

V parku kaštieľa sa nachádza kaplnka Sedembolestnej Panny Márie zo 17. storočia aj súčasné sochárske diela. „Akýkoľvek hnuteľný inventár prislúchajúci k predmetnej nehnuteľnosti, teda aj umelecké diela, nie sú súčasťou plánu predaja,“ informoval Ján Medek, ekonomický námestník riaditeľa Agrokomplexu.

Dodal, že ak bude súťaž úspešná a predaj riadne zavŕšený, „bude sa podnik zaoberať ďalej ako najvhodnejšie a v súlade s právnymi predpismi naloží s hnuteľnými vecami, ktoré ostali v kaštieli“.             

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ e-mailom

Na spracúvanie osobných údajov sa vzťahujú Zásady ochrany osobných údajov a Pravidlá používania cookies. Pred zadaním e-mailovej adresy sa, prosím, dôkladne oboznámte s týmito dokumentmi.

Inzercia - Tlačové správy

Hlavné správy z Správy Nitra, Galanta a Šaľa - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Nitra

Do programu Mením Moje Mesto prišli takmer tri desiatky projektov

Do grantového programu prihlásili žiadatelia 29 projektov v hodnote viac ako 100-tisíc eur.

Nitriansky hrad

Kraj investuje do ciest sedem miliónov eur

Rekonštrukciou by mali prejsť aj dva mosty.

Ilustračné foto.

Krutá pravda o ViOne

Sereďou obarené Zlaté Moravce v lige nevyhrali štyri mesiace.

Pred najnižšou návštevou v Zlatých Moravciach (982 divákov) bola Sereď neraz o krok vpred, ako Filip Duranski (pri lopte) pred Markom Kelemenom (45).

Sen sa stáva skutočnosťou

Vojto Barborík opäť dokázal, že patrí medzi najlepších zápasníkov u nás. Po výhre nad nepríjemným Brazílčanom sme sa porozprávali o jeho skvelo nakopnutej kariére.

Vojto Barborík má skvelú bilanciu 12  výhier a len 1 porážka.

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

AKTUALIZOVANÉ 12:34

Výsledky sú negatívne, žena v nemocnici v Trnave nemá koronavírus

Žena sa vrátila z Talianska.

Parkovaniu pri rieke Nitra je koniec, budú tam byty

Majiteľ pozemku nevylúčil, že ak mu mesto ponúkne ekvivalentný pozemok, bude rokovať.

AKTUALIZOVANÉ o 15. h

Vietor sfúkol strechu v centre Nitry, poškodila dve autá

Plech visí až na zem. Pod ním je priechod pre chodcov.

Na námestiach v centre Martina sa zišli dva rôzne svety

V Martine bolo v piatok poobede poriadne rušno.

Už ste čítali?

Voľby 2020