Pondelok, 24. február, 2020 | Meniny má Matej

Prievidza zvalcovala oslabenú Nitru

Basketbalisti Nitry zakončili tretiu štvrtinu základnej časti najvyššou prehrou v sezóne.

S loptou Stojanov, v zelenom Rostampour a Batina.S loptou Stojanov, v zelenom Rostampour a Batina.(Zdroj: Martin Kilian)

MBK SPU Nitra - BC Prievidza 72:133 (11:31, 21:33, 24:32, 16:37)
Domáci nastúpili bez dvojice zranených pivotov zo základnej zostavy (Pejovič, Štefek), a tak bolo jasné, že iba ťažko budú odolávať prievidzskej kvalite. Od stavu 5:7 Nitrania takmer 5 minút nedali kôš a súper im ušiel na 5:26! Postupne sa už dokázali občas presadzovať aj vysokoškoláci, ale inak favorit v pohode zvyšoval náskok. O 30 bodov to bolo prvýkrát po trojbodovej akcii Stamenkoviča (30:60). Necelých 5 minút v druhom polčase dokázali Nitrania držať krok, táto pasáž sa skončila mikrovýsledkom 12:12, ale Batinov smeč stanovil už 40-bodový rozdiel (52:92). Stojku dosiahol opäť zvrchu Vojtek (56:100) a „rezanie nitrianskych jahniat“ pokračovalo aj preto, že tréner Prievidze Čurovič doprial slovenským mladíkom iba minimum času na palubovke. Hostia dominovali vo všetkých parametroch, doskoky nevynímajúc, a na radosť výpravy svojich fanúšikov si odniesli z Nitry výhru rozdielom niekoľkých tried. V drese domácich debutoval junior Florian Lennaerts, medzi arbitrami sa objavila tretíkrát v SBL rozhodkyňa Lucia Gálová.

R Turčin, Lamoš, Gálová, fauly: 27 - 27, TH: 28/19 - 28/23, trojky: 9 - 14, 5 OCH: Šimončík, Ábel - Stamenkovič, Jašš, 400 divákov.
MBK: Stojanov 15, Novysedlák 14, Simič 14, Pánis 8, Šimončík 4 (Ábel 11, Teplan 4, Samek 2, Bukovič, Petrovský, Lennaerts).
BC: Marič 19, Stamenkovič 17, Jašš 17, Körner 14, Wisseh 12 (10 as.) (Stanojevič 19, Batina 14, Rostampour 11, Vojtek 10, Pasovský 3).

Peter Seman: Vedeli sme, že to bude ťažké

Tréner Nitry Peter Seman predpokladal, že zápas jeho nekompletného tímu so silnou Prievidzou sa môžu skončiť ďalšou vysokou prehrou.

Váš lazaret sa pred zápasom rozšíril aj o Pejoviča. Takže s čím ste išli do tohto stretnutia?
- Aby každý odovzdal zo seba to najlepšie, čo je v ňom. Je to ťažké, ja chápem aj chlapcov. Pretože veľakrát od nich očakávame viac, než sú ich limity. Ale tak to je. Majú šancu, môže sa to zvrtnúť zo dňa na deň a tá šanca už nemusí prísť. Takže tí, čo ukázali, že vedia, tí to ukázali, a tí, čo ukázali, že nevedia, musia pracovať na tom, aby vedeli.

Dnešok teda vidíte len v čiernom?
- Nie. Ja som sa už pred zápasom pripravil na to, že to bude veľmi ťažké. Dokonca som ani nečakal, že by sme boli schopní skórovať toľko bodov, koľko sme dali. Problém je stále v našej obrane. Je to veľakrát aj o skúsenostiach, chlapcom chýba nadhľad, veľmi individualisticky riešia obranu a veľakrát sme aj v konfrontovaní 1 na 1 pozadu oproti zahraničným hráčom. To je najväčší rozdiel medzi Slovenskom a zvyškom sveta, že my nevieme hrať 1 na 1, ani brániť, ani útočiť. Teraz sa to ukazuje v plnej nahote. Pracujeme na tom, ale žiaľ, ide to veľmi pomaly.

Aké zranenie má Pejovič?
- Má problém s rukou, nebudeme to špecifikovať.

* * * *
Miljan Čurovič, tréner Prievidze: „Boli sme si vedomí, že súperovi chýbal zranený Pejovič, ale my sme mali v zápase svoje ciele. Môžem spokojný s tým, čo sme predviedli. Všetci hráči sa dostali do hernej pohody, ktorú potrebujeme pred ďalšími zápasmi. Odohrali dosť minút, chytili sa strelecky aj v obrane. Budeme to potrebovať, lebo teraz budeme hrať s Komárnom, Košicami a v Alpsko-adriatickom pohári sa stretneme so Záhrebom v zápase, ktorý rozhoduje o prvenstve v skupine. To bol najväčší zámer, prečo sme týmto spôsobom odohrali zápas. Naši mladí chlapci dnes nedostali šancu, lebo si ju nezaslúžili. Ja zadarmo nič nikomu nedám. Ten dôvod si nechám pre seba. Sme radi, že nás prišli podporiť aj naši fanúšikovia. Máme najlepších priaznivcov na Slovensku, cestujú aj von na naše zápasy, cítime ich podporu  a to nás poháňa ešte k lepším výkonom.“

Doma rýchlejšie! Už o pár týždňov bude vodičom odovzdaný 25,2 km úsek R7 Ketelec-Holice.

Rýchlostná cesta R7 čoskoro umožní obyvateľom obcí južne od Bratislavy tráviť menej času v aute.