ZLATÉ MORAVCE. Priestory Mestského múzea sa vo štvrtok 21. januára o 14. h premenia na tradičnú vidiecku izbu, v ktorej vás s tajmi tkania na krosnách zoznámi Ľudmila Biela z Jedľových Kostolian. V tvorivej dielni Čo dokážu krosná predvedie ukážku tkania kobercov. Počas neho vás folklórny súbor Kolovrátok spievaním ľudových piesní prenesie do atmosféry čias tkania v minulosti, ktoré bolo dennou činnosťou ľudí z nižšej vrstvy
Tkanie je technika, ktorou sa zhotovovali tkaniny krížením útkových a osnovných nití. Je to jeden z najstarších spôsobov zhotovenia textilu, ktorý sa vyvinul z pletenia. V neolite bolo známe ako tzv. polotkanie. Na území Slovenska boli do 1. polovice 20. storočia známe viaceré podoby tkania, od výroby dna riečic z ličiek, z konských vlasov, cez výrobu tkaníc tzv. tkáčskymi technikami až po tkanie na krosnách, ktoré sa používalo nielen v domácej, ale i remeselnej výrobe. Dodnes sa zachovalo vo vidieckom prostredí zhotovovanie niektorých druhov tkanín na horizontálnych krosnách.
Tkanie sa začína šliapnutím na podnož spojenú s niteľnicou, ktorá klesne a súčasne sa druhá niteľnica zdvihne. Medzi niťami osnovy (niťou navinutou na krosnách) vznikne vodorovná ziva, cez ktorú sa pomocou člnka, alebo paličky prevlečie útok (niť, ktorá sa vkladá do osnovy). Brdo uložené v bidle ho prerazí k už utkanej tkanine a súčasne sa šliape na druhú podnož. Takto sa opakuje postup, pokým nie je tkanina hotová.
Autor: ľpz