GALANTA. Závažné nedostatky, ktoré znemožňujú momentálnu prevádzku Galandie, neboli spôsobené jej využívaním, ale vznikli už pri výstavbe a projektovaní. Povedal to na dnešnej tlačovej konferencii primátor Galanty Peter Paška. „Vyzerá to zatiaľ, že gro pochybení bolo už na strane projektantov Galandie a myslím si, že sa nedajú vylúčiť ani problémy na strane dodávateľa stavby,“ povedal Paška.
Odborný posudok zistil závažné nedostatky
Vychádzal zo správy odborného statika. Ten de facto potvrdil zistenia iného odborníka, ktorý v decembri skonštatoval, že objekt je v havarijnom stave. Najväčším problémom je strecha, ktorá sa môže kedykoľvek zrútiť.
Podľa Pašku o tom vedelo vedenie mesta do samého začiatku. „Nikto, vrátane poslancov, ktorí mali k dispozícii zistenia a informácie spochybňujúce statiku celej Galandie, a dozornej rady s týmto nič nerobil,“ povedal terajší primátor Galanty.

Odborný posudok, na základe ktorého sa radnica rozhodla kúpalisko zatvoriť, zistil závažné nedostatky. „Oceľové konštrukcie nezodpovedajú vtedy platným normám, sú zhrdzavené. Nosníky plochej strechy majú niektoré súčasti poddimenzované, preto došlo k strate stability iných jej častí. Úplne chýba stuženie, spevnenie nosnej konštrukcie. Oceľová konštrukcia ako celok nie je v stabilnom stave,“ píše sa v posudku statika.
Škody vyčíslia do konca januára
Galandia bola postavená pred ôsmimi rokmi, náklady na jej výstavbu boli 240 miliónov korún. Až 110 miliónov dalo mesto zo svojho rozpočtu, zvyšok z eurofondov. Hrozí, že tieto peniaze bude musieť Galanta vrátiť. „Momentálne sa snažíme zistiť, koľko peňazí budeme musieť vracať, keď nepristúpime k rekonštrukcii Galandie,“ priblížil Paška a dodal, že mesto sa nevyhne tomu, že ho táto situácia bude stáť peniaze. Vyčíslené by ich mala mať do konca januára.
Ďalším krokom bude urýchlené vypracovanie projektu rekonštrukcie všetkých častí Galandie, ktorých sa týkajú zistené nedostatky. Rozpočet predloží radnica mestskému zastupiteľstvu. Ak príde ku konsenzu, financovanie sa bude riešiť pravdepodobne úverom. „Mestský rozpočet na to peniaze rozhodne nemá,“ uviedol primátor.
Na mimoriadnom zastupiteľstve, ktoré sa bude konať túto stredu, jeho predmetom bude aj okamžité odvolanie členov dozornej rady Galandie. Podľa Pašku jej členovia sa nezaoberali a neriešili existujúce podozrenia, že hlavná budova Galandie nie je z hľadiska statiky v poriadku.

V termálnom kúpalisku nie je termálna voda!
Na možné problémy so statikou upozornili pracovníci, ktorí vykonávali v objekte energetický audit. V tejto súvislosti uviedol na tlačovej besede primátor zaujímavú informáciu. „V Galandii nie je a nikdy nebola termálna voda. Bazény ňou mali byť len dokurované. Termálna voda, ktorá prichádza, nedosahuje požadované teploty, takže Galandia bola vykurovaná elektrickou energiou, čo vykonávalo náklady až 17 tisíc eur mesačne,“ povedal Paška.
Termálne kúpalisko má momentálne 20 zamestnancov. Len 5 % jeho návštevníkov tvoria obyvatelia Galanty. Súčasný primátor je za rekonštrukciu a jeho ďalšiu prevádzku, s tým ale, aby „dávala zmysel pre mesto a jej obyvateľov.“ Kedy však bude kúpalisko znovu otvorené, zatiaľ nie je známe, „Pôvodný plán bol na letnú sezónu, ale obávam sa, že sa nám to nepodarí,“ uviedol šéf radnice.
V súvislosti s celou kauzou sú na svete už dve trestné oznámenia. Prvé podal poslanec František Gaulieder, druhé dozorná rad. Obe sú na neznámeho páchateľa vo veci všeobecného ohrozenia. Podanie trestného oznámenia nevylúčil ani samotný primátor. „Čakám na viacej podkladov,“ zakončil Paška.