NITRA. Katedra geografie a regionálneho rozvoja Fakulty prírodných vied Univerzity Konštantína Filozofa (UKF) v Nitre sa podieľala na tvorbe unikátneho atlasu Tatier. Publikácia Atlas Tatier neživá príroda je vôbec prvým dielom tohto druhu
týkajúce sa Tatier ako celku. Na jeho tvorbe 15 rokov úzko spolupracovalo viac ako sto odborníkov zo Slovenska i Poľska a po prvýkrát v histórii sa podarilo spojiť výsledky výskumov z obidvoch strán Tatier.
Profesor Martin Boltižiar z nitrianskej UKF je spoluautorom geomorfologickej mapy, znázorňujúcej povrch Tatier. "Aj za týmto účelom bol riešený v rokoch 2013 až 2014 na Katedre geografie a regionálneho rozvoja Fakulty prírodných vied UKF medzinárodný projekt s názvom Geomorfologický výskum Tatier ako východisko pre poznanie súčasných zmien vysokohorského prostredia," informovala Jana Krajčovičová z UKF.
Mapa je prvou digitálnou ucelenou geomorfologickou mapou celého územia Tatier v relevantnej mierke. K dispozícii je v troch digitálnych vrstvách (body, línie, plochy) vo vektorovom formáte pre ďalšie využitie v prostredí geografických informačných systémov. Vzhľadom na použitú mierku 1:100.000 sú viaceré formy zgeneralizované, niektoré formy sú vekovo nerozlíšené. Z tohto dôvodu sa v budúcnosti uvažuje, z hľadiska mapovaných foriem, o vypracovaní podrobnejšej digitálnej geomorfologickej mapy Tatier v mierke 1:50.000, prípadne 1:25.000, ktorá by explicitne zahŕňala aj
morfodynamické atribúty, skonštatovala Krajčovičová.
Atlas Tatier je rozdelený podľa jednotlivých tém do siedmich častí, a to Tatry ako fyzickogeografický región, Klíma, Vodstvo, Geologická stavba a podzemné vody, Reliéf, Pôdy a Typy prírodného prostredia. Témy sú prezentované v 28 samostatne vyberateľných veľkoformátových mapových listoch formátu A1, ktoré boli zoradené od všeobecných po podrobné.
Celkovo obsahuje atlas 82 máp a ďalších 165 ilustrácií. Zaujímavosťou sú unikátne 3D vizualizácie podávajúce
informáciou o tom, ako vyzerali Tatry počas posledného zaľadnenia, keď dná dolín vypĺňali ľadovce. Text atlasu je v troch jazykoch - poľštine, slovenčine a angličtine.