NITRA. Obžalovaný Poliak, predavači aj mama zákazníka vypovedali na okresnom súde v kauze euphoria shopy. V obchodoch s týmto názvom oficiálne predávali soli do kúpeľa či aromatické bylinky. Podľa obžaloby to boli v skutočnosti dizajnérske drogy - látky, ktoré svojimi účinkami napodobňovali nelegálne drogy. Dovážali ich z Poľska.
Euphoria shopy fungovali vo viacerých mestách. Najvyššie tržby vraj boli v Nitre, kde neskôr otvorili aj ďalšiu predajňu s podobným tovarom, nazvali ju Hypnotic. V júni 2012 zasiahla polícia, ktorá všetky obchody na Slovensku zavrela.
V Nitre vtedy zadržali dvoch mužov, Mareka A. (33) z Martina a Adriana Romualda B. (41) z Poľska. Podľa obžaloby mali spolu s ďalšími nezistenými osobami distribuovať po Slovensku dizajnérske drogy. Obžalovaní sú z drogovej trestnej činnosti. Z predavačov sú svedkovia.
Obžalovaní vinu necítia
V obchodnom registri aj dnes nájdete spoločnosť Euphoria shop, jej konateľom je Ľubomír Barát. Podľa zistení polície v skutočnosti o ničom nerozhodoval, išlo o nastrčenú osobu, takzvaného bieleho koňa. Keď ho najali, predával údajne Nota Bene. V prípade figuruje len ako svedok, na súde zatiaľ nevypovedal.
Obaja obžalovaní trvajú na svojej nevine. Marek A., ktorý mal na starosti zásobovanie a prevádzku obchodov, ešte v novembri vyhlásil, že bol „uvedený do omylu tak, ako ostatní predavači“. On bol vraj len obyčajný zásobovač, ktorý nevedel, čo tovar obsahuje, a všetko riadili Poliaci. Poprel tiež, že by predavačov inštruoval, ako treba tovar užívať.
Adrian R. B., ktorý sa pred senát okresného súdu postavil v januári, odmietol vypovedať. Vyhlásil len, že je nevinný. Poliak má k dispozícii tlmočníčku, požiadal však aj o písomný preklad výpovedí svedkov a spoluobžalovaného Mareka. Súd to zamietol. Zdôvodnil to tým, že obžalovaný si osobne v prípravnom konaní preštudoval spis v prítomnosti tlmočníka a k dispozícii má aj obžalobu preloženú do poľského jazyka.
Nemohol spať ani jesť
Súd vypočul aj prvých štyroch svedkov. Ich výpovede tlmočníčka priebežne prekladala do poľského jazyka.
Mladý muž, ktorý mal vdychovať kúpeľovú soľ z euphoria shopu, sa ospravedlnil - bol práceneschopný. Vypovedala zatiaľ len jeho mama Silvia. Povedala, že syn skúšal spolu s kamarátom „nejakú látku z toho obchodu“ a privodil si halucinácie.
„Vôbec o sebe nevedel. Nemohol jesť, spať, bol niekoľko dní nabudený. V izbe videl ľudí, ktorí tam vôbec neboli, mal pocity, že ho niekto sleduje, stále sa pozeral von oknom. Strašne sa bál,“ povedala mama.
Syna zobrala do nemocnice, kde mu dali lieky. Zašla aj do euphoria shopu, kde kúpila podľa obalu rovnaký výrobok. „Predavačka mi povedala, že je to kúpeľová soľ a dáva sa do vane. Ja som jej po zaplatení povedala, aby si našla lepšiu prácu,“ vypovedala matka, ktorá zaniesla tovar na políciu a podala trestné oznámenie.
Obhajca Mareka A. chcel vedieť, či chlapec užíva omamné látky. „Neviem o tom,“ odpovedala mama. Dodala, že syn nemal nikdy predtým ani potom takéto zdravotné problémy.
Náhrada nelegálnej látky
Súd vypočul aj predavačku Janetu, ktorá pracovala najskôr v nitrianskom crazy shope (mal iných majiteľov) a potom prešla do euphoria shopu aj hypnoticu.
„Oficiálne sa tam predávali kúpeľové soli a bylinky,“ povedala na súde. Inštrukcie o tovare dostala už od majiteľov crazy shopu, o nových výrobkoch ju mal informovať obžalovaný Marek A. Riešila s ním vraj všetko - priniesol jej podpísanú zmluvu, dodával tovar, vyplácal mzdu, odovzdávala mu tržbu. Svedkyňa povedala, že do predajne spolu s Marekom pomerne často chodil aj Poliak Adrian.
Aké konkrétne látky obsahovali predávané prášky, bylinky a pilulky, Janeta nevedela: „Bola som v tom, že tovar neobsahuje žiadne látky, ktoré obsahovať nemôže. Nepočítala som s tým, že obsahuje nelegálne látky“.
Od zákazníkov sa dozvedela, „čo s tým robia“ - napriek tomu, že bol na obale oznam o zákaze konzumácie. Na sociálnej sieti dokonca vznikla skupina, kde si o tom písali.
„Keď prišiel nový tovar, tak som pravidelným zákazníkom o ňom povedala. Inštruoval ma A. Každý tovar bol náhrada nejakej nelegálnej látky, aspoň ja som to tak pochopila,“ povedala bývalá predavačka.
Sudkyňa chcela vedieť, čo konkrétne jej o tovare obžalovaný povedal. „Aký má účinok, ako sa užíva, na čo slúži. Niektoré mali mať euforické účinky, niektoré speedové účinky,“ reagovala Janeta.
Vek vraj neriešili
Prokurátor sa pýtal, či existovalo obmedzenie, komu tovar nemôžu predávať. „Nie,“ jednoznačne vyhlásila svedkyňa.
Keď ešte pracovala v crazy shope, tam vraj majitelia zdôrazňovali, že tovar môžu predávať len osobám nad osemnásť rokov: „Kontrolovali sme aj občianske preukazy. V euphorii sme už toto nerobili. Ja som sa o tom s pánom A. rozprávala a on nechcel, aby sme riešili vek.“
Janeta na súde povedala, že sa nitriansky euphoria shop viackrát sťahoval - najskôr bol „v uličke na Štefánikovej, kde je Zanzibar, na pešej zóne v prvej uličke, dva týždne na Mostnej a nakoniec v hoteli Zobor“. Priestory mal zabezpečovať obžalovaný Marek a kolegyňa Soňa.
Sťahoval sa aj hypnotic, najskôr bol v uličke na Štefánikovej triede a nakoniec v hoteli Zobor. Poliak Adrian v tejto predajni namontoval kamery, v euphorii podľa predavačky neboli.
Dvoch Poliakov nenašli
Súd vypočul aj dvoch súrodencov - predavačku Soňu a jej brata, ktorému dohodila brigádu v obchode. Chlapec potvrdil, že zákazníci tovar užívali.
„Prášok asi nosom nasrkli a bylinky fajčili. Ja som to neriešil, kto si čo kúpil, to bola ich vec. Ja som im neradil, ako to majú užívať. Keď som sa dozvedel, na čo to používajú, skôr som radil opačne - aby to neužívali,“ vypovedal bývalý brigádnik.
Tvrdil, že tovar predával len plnoletým, pýtal sa na vek: „Bola to moja vlastná iniciatíva, keď som sa dozvedel, na čo to berú.“
Soňa mala skúsenosti s predajom dizajnérskych drog už z crazy shopu. „Predavači boli inštruovaní, že bylinky sú na fajčenie, prášky na šnupanie a tabletky na užívanie. V euphorii to zostalo rovnaké,“ povedala. Aj ona sa vyjadrila, že o nových výrobkoch ju informoval Marek, ktorý dopĺňal tovar.
Pojednávanie má pokračovať v marci výsluchmi ďalších siedmich svedkov. Poliak súdu oznámil, že trvá na písomnom preklade výpovedí. Keďže to súd už deň predtým zamietol, podal sťažnosť.
V biznise s dizajnérskymi drogami mali podľa zistení polície figurovať aj dvaja ďalší Poliaci, ktorí mali v minulosti podobnú sieť predajní v Poľsku. Keď sa tam zmenila legislatíva, presunuli obchody na Slovensko. Nikdy ich neobvinili. Poľská polícia ich vraj nedokázala ani vypočuť.