Utorok, 25. február, 2020 | Meniny má Frederik(a)

Dlžník už nežije. Dlh vymáhali od nesprávneho muža

Podľa dátumu narodenia dlžníka nenašli. Mali totiž zlý údaj. A tak dlh spojili s mužom,ktorý s ním nemá nič spoločné.

Pán Zoltán nič nedlhuje, a predsa mu zablokovali účty.Pán Zoltán nič nedlhuje, a predsa mu zablokovali účty.(Zdroj: rp)

NITRA. Zoltánovi Lakatosovi z Nitry po vyše mesiaci odblokovali účty. Na svoje peniaze nemohol siahnuť pre dlh za plyn, ktorý nespôsobil.

Rodné číslo inžiniera Lakatosa priradili omylom k menu skutočného dlžníka - takmer menovca Zoltána Lakatoša. Ten býval tiež v Nitre, ale na úplne inej adrese. V roku 2012 zomrel.

Po zverejnení absurdného prípadu zareagovala Slovenská komora exekútorov, ktorá sa zastala exekútora. Zákon podľa nej neporušil, pretože za poskytnutie správnych identifikačných údajov o dlžníkovi je zodpovedný veriteľ.

Článok pokračuje pod video reklamou

„Ide o mimoriadne zriedkavú situáciu, keď nenastal preklep v mene, priezvisku alebo v niektorej číslici dátumu narodenia, ale došlo k nesprávnemu priradeniu celého rodného čísla zo strany veriteľa,“ vyjadrila sa hovorkyňa exekútorskej komory Stanislava Kolesárová.

Prípad už preveruje ministerstvo spravodlivosti.

Kto pochybil?

Zrekapitulujme si, čo sa stalo. Inžinierovi Zoltánovi Lakatosovi dal súdny exekútor v decembri zablokovať všetky účty. Dôvodom je dlh za plyn, ktorý spôsobil jeho takmer menovec Lakatoš. V príkaze na začatie exekučného konania je uvedená adresa dlžníka a rodné číslo, ktoré patrí inej osobe - „nedlžníkovi“ inžinierovi Lakatosovi.

Nedoplatok za plyn vymáhala firma EOS KSI Slovensko, ktorej pohľadávku postúpil pred rokmi Slovenský plynárenský priemysel. Suma postupne narástla z vyše 300 eur na vyše 900 eur. Firma sa obrátila na Okresný súd v Nitre, ktorý v roku 2010 vydal platobný rozkaz. Bolo v ňom meno dlžníka bez diakritiky a jeho adresa. Rodné číslo či dátum narodenia absentovali.

Platobný rozkaz si skutočný dlžník prebral, no dlh nezaplatil. Preto sa firma po čase obrátila na súdneho exekútora, potrebovala však doplniť identifikačné údaje o dlžníkovi. Od SPP dodatočne zistila dátum narodenia a posunula ho exekútorovi Rudolfovi Krutému.

„Podľa dátumu narodenia požiadal súdny exekútor o súčinnosť Mesto Nitra a Register obyvateľov SR,“ povedala Kolesárová z komory exekútorov. Z oboch inštitúcií podľa nej odpovedali, že registrujú len Zoltána Lakatosa s iným dátumom narodenia. Ako sa neskôr ukázalo, tento dátum patrí inžinierovi, ktorý s dlhom nemá nič spoločné.

„Súdny exekútor oznámil výsledky zistení oprávnenému (firme EOS KSI Slovensko - pozn. red.) a znovu ho požiadal o preverenie a doplnenie návrhu. Neviem sa vyjadriť k tomu, ako preveril veriteľ „svojho“ dlžníka, ale pozmenil svoj pôvodný návrh,“ dodala Kolesárová.

Firma EOS KSI Slovensko potvrdila, že opravila svoj návrh na vykonanie exekúcie a doplnila do neho dátum narodenia inžiniera Lakatosa. Argumentuje, že to urobila na základe výzvy exekútora.

V registri sú aj mŕtvi

Na ministerstve vnútra nám potvrdili, že Zoltán Lakatoš s dátumom narodenia 20. 9. 1967 (ide o dátum, ktorý pôvodne poskytol veriteľ) sa v registri obyvateľov nenachádza. Nachádza sa v ňom však osoba s rovnakým menom, iným dátumom narodenia a rovnakou adresou, ako bola adresa dlžníka. Táto osoba zomrela v roku 2012.

Nezodpovedaná tak zostáva otázka, ako je možné, že pri pátraní po dlžníkovi nikto nenatrafil na nebohého Lakatoša, keď jeho adresa sedela. Prečo si dlh spojili s inžinierom Lakatosom, u ktorého bol odlišný nielen dátum narodenia, ale aj adresa bydliska a čiastočne aj priezvisko?

Je to zarážajúce, pretože podľa ministerstva v registri obyvateľov možno dohľadať aj osobu, ktorá zomrela, a to aj s informáciou o jej úmrtí.

Prípad už preveruje ministerstvo spravodlivosti. „V predmetnej veci začalo v zmysle Exekučného poriadku vykonávať štátny dohľad nad činnosťou súdneho exekútora, a to previerkou exekučného spisu,“ povedala hovorkyňa rezortu Alexandra Donevová.

Niektoré údaje nie sú povinné

Slovenská komora exekútorov dlhodobo presadzuje, aby identifikáciu dlžníka musel vykonávať súd. Podľa jej prezidenta Miroslava Pallera by sa tak „predišlo prípadom, ako bol ten posledný v Nitre“.

Ako sme už spomenuli, platobný rozkaz v prípade Zoltána Lakatoša neobsahoval rodné číslo ani dátum narodenia. Potvrdil nám to hovorca súdu Mário Pivarči. Zdôvodnil to tým, že oprávnený (teda veriteľ ) tieto údaje neuviedol.

Pivarči poukázal, že podľa občianskeho súdneho poriadku návrh na začatie konania musí obsahovať meno, priezvisko, bydlisko a údaj o štátnom občianstve účastníkov konania. „Ostatné údaje identifikujúce účastníkov, ako napríklad dátum narodenia, sú fakultatívnej povahy, a teda oprávnený nemusí uviesť dátum narodenia.“

Súd dátumy nepreveruje

Dátum narodenia dlžníka (ako sa ukázalo, nesprávny) bol doplnený do poverenia na vykonanie exekúcie až dva roky po jej začatí. „Na základe údajov poskytnutých právnym zástupcom oprávneného súd vykonal opravu poverenia tak, že ho doplnil o dátum narodenia povinného,“ vyjadril sa hovorca Pivarči.

Súd nepreveroval, či je tento dátum narodenia správny, podľa zákona to nie je jeho povinnosťou. „Z dôvodu enormného nápadu exekučných vecí denne by z technického, personálneho a ani časového hľadiska nebolo možné, aby súd preveroval údaje o dlžníkovi,“ dodal hovorca.

„Určite sa chcem dopátrať pravdy a chcel by som, aby bol vinník potrestaný, lebo toto sa môže stať aj niekomu inému,“ povedal Zoltán Lakatos, ktorý zostal vyše mesiaca bez peňazí a navyše si musel zaplatiť právnika.

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ e-mailom

Na spracúvanie osobných údajov sa vzťahujú Zásady ochrany osobných údajov a Pravidlá používania cookies. Pred zadaním e-mailovej adresy sa, prosím, dôkladne oboznámte s týmito dokumentmi.

Inzercia - Tlačové správy

Hlavné správy z Správy Nitra, Galanta a Šaľa - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Nitra

Doma rýchlejšie! Už o pár týždňov bude vodičom odovzdaný 25,2 km úsek R7 Ketelec-Holice.

Rýchlostná cesta R7 čoskoro umožní obyvateľom obcí južne od Bratislavy tráviť menej času v aute.

Parkovaniu pri rieke Nitra je koniec, budú tam byty

Majiteľ pozemku nevylúčil, že ak mu mesto ponúkne ekvivalentný pozemok, bude rokovať.

Martin Hodál pred parkoviskom, na ktorom je od 19. februára zakázané parkovať.

Radnica vo Vrábľoch chce zrekonštruovať požiarnu zbrojnicu v Dyčke

Na opravu získali z ministerstva vnútra dotáciu 30-tisíc eur. Náklady na práce však dosiahnu viac ako 113-tisíc eur.

Vráble - mestský úrad.

Polícia vypátrala dvojicu, ktorá prepadla 93-ročnú ženu v jej dome

Slabú a vystrašenú ženu sotili na zem, z ruky jej stiahli prsteň a ukradli retiazku. Bola v takom šoku, že o prepadnutí povedala susedom až ráno.

Ilustračná.

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

AKTUALIZOVANÉ o 15. h

Vietor sfúkol strechu v centre Nitry, poškodila dve autá

Plech visí až na zem. Pod ním je priechod pre chodcov.

Parkovaniu pri rieke Nitra je koniec, budú tam byty

Majiteľ pozemku nevylúčil, že ak mu mesto ponúkne ekvivalentný pozemok, bude rokovať.

Už ste čítali?

Voľby 2020