NITRA. Keďže štvrtkové rokovanie s ministrom školstva Jurajom Draxlerom neprinieslo nič nové, ostrý štrajk slovenských učiteľov sa stal realitou. Oddnes do neho z viac ako 700 materských, základných či stredných škôl vstúpilo takmer 11 500 pedagógov, čo je asi desatina všetkých učiteľov na Slovensku.
Iniciatíva slovenských učiteľov (ISU) 11. januára vyhlásila štrajkovú pohotovosť a pohrozila neobmedzeným štrajkom od 25. januára. Zdôvodnila ho dlhodobým ignorovaním požiadaviek učiteľov a odborových a profesijných organizácií na zabezpečenie primeraného financovania školstva. Požiadavkou štrajkujúcich je aj prehodnotenie systému vzdelávania učiteľov, ktorý nie je vhodne nastavený, pretože im nepomáha vo vlastnom rozvoji. Štrajku predchádzali protesty učiteľov, ktorými dlhodobo upozorňovali na zlú situáciu v školstve, no zostali bez povšimnutia.
Nespokojní pedagógovia od vlády očakávali konkrétne legislatívne zmeny, ktoré by ich požiadavky splnili ešte v tomto volebnom období. Juraj Draxler na stretnutí so zástupcami učiteľov potvrdil len to, že im môže dať iba politické garancie v tom, že po voľbách sa budú platy zvyšovať. Premiér Robert Fico učiteľom vo svojom vyhlásení odkázal, že do marcových volieb pre nich nemôže nič viac spraviť.
Štrajkujú v Nitre aj v kraji
Do štrajku učiteľov sa podľa údajov na stránke ISU v Nitre zapája deväť škôl, medzi nimi aj cirkevné. Ešte pred štrajkom v školách podľa Štefana Šimonova z Iniciatívy nitrianskych učiteľov prebehli tri informatívne a organizačné stretnutia pedagogických a odborných učiteľov.
Podľa údajov z webovej stránky ISU sa do štrajku zapája aj okolo stovky stredných, základných a materských škôl v celom Nitrianskom kraji, napríklad z Komárna, Nových Zámkov, Levíc, Topoľčian, Šale, Zlatých Moraviec, Tlmáč, Šurian, Hurbanova, Pribety, Zbrojníka, Starého Tekova, Jelenca a ďalších miest a obcí.
V rámci informovanosti o ďalších krokoch počas štrajku ISU organizuje informatívne stretnutia. Iniciatíva nitrianskych učiteľov (INU) pozýva rodičov a verejnosť na spoločnú diskusiu, ktorá bude v stredu 27. januára o 17. h v Trafačke. Zámerom učiteľov nie je len stretnutie s rodičmi žiakov zapojených škôl, ale aj so širokou verejnosťou. Ako INU uvádza na svojej FB stránke, „štrajkom a zatváraním škôl alebo obmedzovaním vyučovania nechceme nijako škodiť deťom alebo komplikovať situáciu rodičom. Ide nám najmä o to, aby sme verejnosti objasnili, prečo je potrebné zapojiť sa do štrajku, že sú v našej spoločnosti, alebo krajine potrebné zmeny systému, a to nielen vzdelávania alebo prerozdeľovania financií do rôznych sektorov a jedným z nich, nepochybne dôležitým, je školstvo. Pretože ak naše školstvo nebude kvalitné, nebude produkovať kvalitné osobnosti pre formovanie našej prosperity“.
Na gymnáziu majú normálne vyučovanie
Štrajk učiteľov medzi inými podporuje aj nitrianske Gymnázium na Golianovej ulici - solidaritu so štrajkujúcimi vyjadrilo 7 pedagogických pracovníkov školy. Žiaci však voľno nemajú, prebieha normálne vyučovanie.
„Štrajkujúcich učiteľov som prijala s tým, že je to ich ústavné právo a nebudem ich v ničom obmedzovať. Keďže však vieme suplovanie hodín zabezpečiť, vo vyučovaní oddnes 25. januára normálne pokračujeme,“ povedala Zuzana Hurtová, riaditeľka Gymnázia na Golianovej ulici v Nitre. „Zmeny v školstve sú podľa mňa nevyhnutné. Zaslúži si viac financií, aby sme žiakov mohli vzdelávať na úrovni, aká sa od nás očakáva. Učitelia by mali byť slušne ohodnotení, aby nám neodchádzali kvôli nízkej mzde. Nástupný plat by mal nových pedagógov motivovať, nie ich odstrašiť.“
Majú riaditeľské voľno
Oddnes štrajkuje aj 61 učiteľov na Spojenej katolíckej škole na Farskej ulici v Nitre. Riaditeľ školy Karol Žák rodičov žiakov mailom upovedomil o tom, že nie sú schopní personálne zabezpečiť žiadne vyučovanie, preto od 25. januára udelil všetkým žiakom riaditeľské voľno s platnosťou na 3 dni. Prerušenie prevádzky školy sa týka aj školského internátu a školského klubu detí. O prípadnom ukončení štrajku budú informovať mailom aj na stránke školy.
„Vážení rodičia, veríme, že pochopíte naše oprávnené požiadavky a prijmete s porozumením štrajk, ktorý je iste aj v záujme dobra vašich detí“, uvádza sa ďalej vo vyjadrení riaditeľa školy. Pre problémy, ktoré by štrajk mohol spôsobiť rodičom menších detí, im škola navrhla riešenie – ponúkla žiakom 1. – 4. ročníka ZŠ, ktorá je jednou zo súčastí Spojenej katolíckej školy, možnosť pobytu v škole od 7.30 do 12.30 h pod dozorom učiteľov, ktorí nie sú do štrajku zapojení.
U piaristov sa nevyučuje
Štrajk podporuje aj väčšina pedagógov na Piaristickej spojenej škole sv. Jozefa Kalazanského v Nitre, preto nie sú schopní zabezpečiť riadne vyučovanie podľa rozvrhu. Na rodičov svojich žiakov sa škola tiež mailom obrátila s tým, že od 25. januára po dohode so zriaďovateľom sa u nich nevyučuje. Podľa ich predpokladu tak bude do stredy 27. januára, pokračovanie riadneho vyučovania predpokladajú od štvrtka 28. januára. Všetko však bude závisieť od vývoja štrajku. Jeho prerušenie alebo ukončenie oznámia opäť mailom a tiež prostredníctvom svojej stránky. Podľa zástupcu vedenia školy sa dnes koná klasifikačná porada, ktorá zabezpečí podklady pre vydanie polročných vysvedčení.
Autor: ČE/TASR