NITRA. K radu výborných komédií v repertoári Divadla Andreja Bagara sa onedlho pridá ďalšia. Tvorcovia a herci pracujú na príprave fínskej komédie z pera Miku Myllyaha Panikári, ktorú v celoslovenskej premiére uvedú 12. a 13. februára v Štúdiu DAB.
Neurózy dnešných tridsiatnikov
V súčasnej komédii s pesničkami sú hlavnými hrdinami traja muži na pokraji nervového zrútenia. Hra nikoho nenechá na pochybách, že dobrí kamaráti, dobre mienená rada a dobrá zábava ešte nevymreli. A nevymizli ani z divadelných javísk. Panika bola preložená do dánčiny, angličtiny, francúzštiny, nemčiny, češtiny, bulharčiny, maďarčiny, španielčiny a ruštiny. Vo všetkých divadlách týchto krajín slávi nevídaný úspech.
Slovenský preklad hry mal na starosti Peter Kerlik, texty piesní Martin Sarvaš, hudobnú produkciu zabezpečil Ľubo Horňák, vokálnu spoluprácu Lenka Paulíková a pohybovú spoluprácu Silvia Beláková. Scénu a kostýmy navrhla Diana Strauszová, réžie sa ujal šéfdramaturg DAB Svetozár Sprušanský.
Mika Myllyaho (1966) je významná osobnosť fínskej divadelnej réžie, momentálne je riaditeľom Fínskeho národného divadla. S prekvapivou invenciou režíruje súčasné i klasické hry. V posledných rokoch sa venuje aj písaniu vlastných divadelných hier. Je autorom úspešnej trilógie Panika – Chaos – Harmónia. Úvodný diel trilógie Panika je brilantnou mužskou komédiou o neurózach dnešných tridsiatnikov. Vďaka jej celosvetovému úspechu sa z Myllyaha stal uznávaný dramatik.
Zábavné riešenia aktuálnych problémov
Fínska komédia podľa Svetozára Sprušanského skúma zo všetkých strán problém, ako byť mužom. Čo sa dnes od mužov očakáva? Je muž schopný vyznať sa vo svojich citoch? Dokáže byť muž zároveň citlivý aj úspešný? Práve o tom Panikári sú – vtipnou hrou o súčasníkoch a ich zábavných riešeniach aktuálnych problémov. Dnes ľudia od divadla vo veľkej miere očakávajú najmä relax a zábavu a tie im Panikári ponúknu plným priehrštím.
Tým, že ide o súčasnú hru, súčasné bude aj inscenačné riešenie. Dekorácia bude prezentovať jeden byt, v ktorom sa odohráva celý dej hry. Aj kostýmy hlavných protagonistov Lea, Maxa a Joniho - televízneho moderátora, inžiniera a grafika -budú súčasné.
Pracujú na vzťahu a hľadajú zázemie
Lea si v komédii zahrá Jakub Rybárik. Vo veku tridsiatnika sa vraj cíti veľmi dobre, až na to, že ho občas bolia kríže. Rád hrá v komédiách, ale v zásade je mu jedno, aký je žáner. „Ide o to, aká sa tu stretne partia, ako je to celé vymyslené, aká je nálada, keď sa na tom robí,“ myslí si Rybárik.
Marcel Ochránek, alias Joni, má trošku viac cez tridsať. „Mám už jemne cez štyridsať a cítim sa, no neviem... Niekto povedal, že obdobie od 40 do 45 rokov je najlepšie v živote,“ smeje sa Ochránek. „Na rozdiel od Kuba mňa kríže nebolia, pretože sa sebe pravidelne venujem. A negatíva? Keď je šero, potrebujem okuliare, to je jediné, čo som po štyridsiatke zistil ako nevýhodu. Vo vzťahu k ženám sa v tomto veku chlap upokojí, už tak nesúperí, nenáhli sa, skôr hľadá to zázemie, aby sa mal kto o neho po tej 60-tke postarať.“
Juraj Hrčka, ktorý hrá v komédii Maxa, sa po tridsiatke tiež cíti dobre. „V máji budem mať 36 a okrem nejakých fyzických vecí, ktoré ma občas neprekvapovali a trošku väčšej únavy po premiérach a oslavách, sa veľa nezmenilo. Človek je možno múdrejší a zároveň opatrnejší, lebo má pocit, že už veľa vecí pozná a tým pádom sa trošku tak zbytočne obmedzuje,“ hovorí Hrčka.
„A ženy? Stále je to jedna veľká záhada, takže veľa som toho nezistil. Človek sa v tomto veku snaží viacej pracovať na vzťahu. Čím je starší, tým viac si váži maličkosti.“