NITRA. Dieťa, ktoré berie drogy a psychicky týra rodičov. Vydiera ich cez city, spolieha sa na to, že rodičia pomôžu, nech by spravilo čokoľvek. Alebo prostitútka, na ktorej sa násilne vyvŕšia klienti. Sex sa stane druhoradým, prioritne chcú uspokojiť svoje zvrhlé sadistické úchylky.
Obom skupinám - drogovo závislým aj ľuďom pracujúcim v sex biznise - sa snaží pomôcť nový projekt, ktorý prednedávnom spustili v Nitre. Obetiam sa snažia vysvetliť, že násilie akéhokoľvek druhu nie je normálne a dá sa s ním niečo robiť.
Obete hľadajú priamo na ulici
V snahe pomôcť ľuďom ohrozeným násilím a závislosťou sa spojili tri subjekty - Centrum poradensko-intervenčných služieb Budúcnosť, Združenie Storm a mesto Nitra. Tie sa snažia odtabuizovať rodovo podmienené a domáce násilie, ktoré je napriek dnešnej vyspelej spoločnosti pre mnohých stále tabu. Rovnako sa nehovorí o probléme závislosti v rodine či medzi partnermi.
Obete násilia často prežívajú beznádej, ktorá vyplýva z toho, že nemajú informácie o tom, ako svoju situáciu riešiť. Grant, ktorý získali tri subjekty, to má napraviť. Ako?
Prvá etapa projektu bude prebiehať na ulici vyhľadávaním a kontaktovaním ľudí, ktorí užívajú drogy a zároveň môžu byť obeťami násilia. Na starosti to budú mať terénni pracovníci Združenia Storm, ktoré už dvanásť rokov pomáha drogovo závislým aj ľuďom zo sex biznisu. Medzi týmito skupinami ľudí už za tie roky má vybudovanú dôveru.
Klientov, ktorí to budú najviac potrebovať, posunie združenie do nového poradenského centra na Wilsonovom nábreží 82 v Nitre. To prevádzkuje Centrum poradensko-intervenčných služieb Budúcnosť. Ľudia postihnutí akýmkoľvek násilím tu bezplatne získajú právnu aj sociálnu pomoc. Neskôr by tu mala pribudnúť aj au-pairka, ktorá sa postará o dieťa, kým rodičia budú s odborníkmi riešiť svoj problém.
"Právnym a sociálnym poradenstvom pomôžu pracovníci centra stabilizovať klientom ťažké podmienky. Okrem toho budú môcť prísť záujemcovia aj na skupiny, kde môžu stretnúť iných ľudí s podobnými zážitkami. Uvoľnenie, ktoré môže nastať z vyrozprávania sa a zdieľania svojich skúseností s inými, je veľmi prospešné pri ďalšej práci na zmene situácie," hovoria iniciátori projektu proti násiliu.
Auto s viacerými chalanmi je rizikové
V Nitre doteraz neexistovala systematická pomoc tým, ktorí sú závislí a stretávajú sa s násilím. Centrum Slniečko rieši prioritne násilie a menej závislosti, Združenie Storm zase iba závislosti a len okrajovo násilie. Projekt tieto dva spojené fenomény rieši komplexnejšie.
"Celý projekt sme zamerali na dva uhly násilia a závislostí. Buď je to násilie páchané závislými, to sú tie "klasické" prípady, keď napríklad alkoholik mláti ženu alebo sa navzájom napádajú drogovo závislí partneri. Alebo je to opačne - násilie pácha niekto na tých, ktorí sú závislí a teda zraniteľnejší a neschopní sa brániť," vysvetľuje Andrea Hugáňová zo Združenia Storm.
Obete násilia chcú terénni pracovníci hľadať priamo na ulici. "Naši pracovníci chodia za užívateľmi drog a ak nám povedia, že sa stretávajú s nejakým typom násilia, budeme to riešiť v centre, ktoré je na to zriadené," povedala Magdaléna Halásová zo Združenia Storm.
Halásová upozornila, že násilie sa často objavuje aj medzi ľuďmi, čo na ulici predávajú svoje telo. Agresorom je v ich prípade najčastejšie klient so sadistickou úchylkou, alebo pasák. Terénni pracovníci sa prostitútky snažia motivovať, aby napadnutia riešili a nenechávali sa týrať.
Rovnako sa ale snažia pôsobiť preventívne a prostitútky varovať, aby sa vyhýbali vyslovene rizikovým situáciám. "Keď napríklad nastúpia do auta so štyrmi chalanmi, je to nebezpečné, šanca, že dôjde k násiliu, sa zvyšuje. Ľudia zo sex biznisu by sa mali napríklad pozrieť, či klient nemá v aute predmety, ktorými by im mohol ublížiť a až potom do auta nastúpiť," ilustruje Magdaléna Halásová, ako by sa dali odhaliť náznaky, že niečo nemusí byť v poriadku. Prostitútky tiež združenie informuje, že nie je v poriadku, ak klient okrem sexu vyžaduje sexuálne praktiky, ktorých súčasťou je akékoľvek násilie.
Pomoc pre celý región
Do centra na Wilsonovom nábreží môže prísť po pomoc ktokoľvek postihnutý násilím z miest Nitra, Trnava a Sereď. Pomáhať tu budú aj klientom z okolia týchto väčších miest.
Vzdialenosť centra napríklad od Serede, kde je sex biznis rozvinutejší viac ako v Nitre, by pre obete násilia nemal byť problém. "Práve naopak - obetiam možno bude vyhovovať, že môžu svoj problém riešiť v inom meste, nie v tom, kde k násiliu dochádzalo," povedala Andrea Hugáňová.
Projekt proti násiliu stál približne 60-tisíc eur. Potrvať by mal rok. Po jeho skončení iniciátori vyhodnotia, do akej miery bol úspešný a ako veľmi pomohol eliminovať násilie.