Utorok, 25. február, 2020 | Meniny má Frederik(a)

Spor primátor - poslanci nevyriešil ani prokurátor

Gordický uzol roztne asi až výrok súdu.

Poslanci vnímajú protest prokurátora ako neopodstatnený. Poslanci vnímajú protest prokurátora ako neopodstatnený. (Zdroj: Ladislav Odráška)

GALANTA. Na prvom zasadnutí poslaneckého zboru v Galante v roku 2016 sa riešil aj kompetenčný spor medzi primátorom a poslancami. Obe strany si nárokujú postavenie valného zhromaždenia v spoločnostiach patriacich pod správu mesta, ustúpiť nechce ani jedna z nich. 

Uznesenie schválili dvakrát

Ešte v auguste minulého roka schválili poslanci uznesenie, podľa ktorého sa malo „v zakladacích listinách obchodných spoločností so 100 %-nou účasťou mesta Galanta (BYSPRAV spol. s.r.o. a GALANDIA spol. s.r.o.) v častiach orgány spoločnosti, v bode Valné zhromaždenie, doplniť pomlčka Mestské zastupiteľstvo.“ Podľa toho si mestské zastupiteľstvo prisvojilo vykonávať pôsobnosť valného zhromaždenia obchodných spoločností.

Článok pokračuje pod video reklamou

Primátor mesta Peter Paška však spomínané uznesenie nepodpísal, a tým pozastavil jeho výkon. Podľa neho je v rozpore so zákonom.

Poslanci mesta však nepodpísané uznesenie o mesiac opätovne schválili a veto primátora tak prelomili. Paška požiadal Okresnú prokuratúru o preskúmanie zákonnosti uznesení mestského zastupiteľstva.

Sú v rozpore so zákonom?

Prokurátor poslal vyjadrenie v polovici decembra 2015, poslanci sa ním zaoberali na januárovom zasadnutí. V liste sa konštatuje, že „mestské zastupiteľstvo nemôže vykonávať ani pôsobnosť valného zhromaždenia spoločností tak, ako si to zastupiteľstvo vyhradilo v protestom napadnutých uzneseniach, pretože mestské zastupiteľstvo nie je štatutárnym orgánom mesta, ktoré je jediným spoločníkom obchodných spoločností.“ Uznesenia sú podľa prokurátora v rozpore so zákonom a navrhuje ich preto zrušiť.

Predkladateľ protestu, ktorým bol Peter Paška, navrhol zastupiteľstvu prijať uznesenie, ktorým protestu prokurátora vyhovuje a uznesenia ruší. 

Poslanci sa s názorom prokurátora nestotožnili, čo dali najavo hlasovaním, keď za vyhovenie protestu nehlasoval ani jeden z nich, proti boli piati, trinásti sa zdržali a jeden nehlasoval. Tým pádom ani nezrušili inkriminované uznesenia. 

Závodský: poslanci reprezentujú vôľu občanov

„Z môjho osobného pohľadu vnímam protest prokurátora ako neopodstatnený,“ povedal nám poslanec Peter Kolek a dodal, že nespochybňuje právo prokurátora na takéto vyjadrenie. „Bol by som ale rád, keby bolo akceptované aj právo poslancov vyjadriť sa k nemu tak, ako sa vyjadrili na tomto (januárovom – pozn. red.) zasadnutí,“ skonštatoval poslanec.

V podobnom duchu reaguje aj jeho kolega z poslaneckej lavice Peter Závodský. „Nerozporujem to, že primátor je štatutárom mesta. Vôľu mesta však podľa mňa reprezentujú poslanci. Správne by bolo, keby primátor v týchto spoločnostiach rešpektoval ich vôľu, ktorá reprezentuje vôľu občanov,“ pridal svoj názor Závodský. 
Podľa jeho slov je tvrdenie prokurátora v rozpore s nálezom Ústavného súdu v tom znení, že vôľu občanov reprezentuje MsZ. „Protest prokurátora beriem vážne. Avšak ak niekoho obviní, ešte to neznamená, že je vinný. Nemá patent na rozum. Rešpektujem jeho názor, ale zariadil som sa podľa seba,“ odhalil pozadie svojho hlasovania poslanec. 

Rozhodne sa na súde

Protestom prokurátora sa podľa poslancov nič nemení, aj naďalej si myslia, že vykonávať pôsobnosť valného zhromaždenia je ich úlohou. „Vychádzam z jednoduchého základného demokratického princípu: kedy je niečo demokratickejšie riadené – keď je jednou alebo viacerými osobami, v danom prípade zástupcami, ktorí boli zvolení vo voľbách?“ pýta sa Kolek. „Keby som si mal vybrať medzi tým, aby o mojich peniazoch rozhodoval jeden človek alebo 19 ľudí, vyberiem si druhú možnosť,“ doplnil ho Závodský. 

Celá kauza tak pravdepodobne skončí na súde. „Nič nebráni prokurátorovi dať celú kauzu na súd, aby sme sa uistili o pravde jedného alebo druhého,“ povedal na margo protestu Kolek, ktorý podľa jeho slov nebude spochybňovať rozhodnutie nezávislých súdov. „Ak súd rozhodne, je korektné a potrebné to rešpektovať,“ dodal.
Rovnaký názor má aj Peter Závodský. „Myslím, že je správne, ak to dá prokurátor na súd. Súd je ten, kto má rozhodnúť. Nie primátor, nie prokurátor, nie poslanec,“ zakončil. 

„Budem informovať prokuratúru a určite to pôjde na súd,“ oznámil primátor, ktorý bol na zastupiteľstve iba hodinu. Mal totiž program, na ktorý ho pozval prezident SR Andrej Kiska. Z toho dôvodu počas spomínaného bodu nebol prítomný na rokovaní zastupiteľstva..

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ e-mailom

Na spracúvanie osobných údajov sa vzťahujú Zásady ochrany osobných údajov a Pravidlá používania cookies. Pred zadaním e-mailovej adresy sa, prosím, dôkladne oboznámte s týmito dokumentmi.

Inzercia - Tlačové správy

Hlavné správy z Správy Nitra, Galanta a Šaľa - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Nitra

Doma rýchlejšie! Už o pár týždňov bude vodičom odovzdaný 25,2 km úsek R7 Ketelec-Holice.

Rýchlostná cesta R7 čoskoro umožní obyvateľom obcí južne od Bratislavy tráviť menej času v aute.

Parkovaniu pri rieke Nitra je koniec, budú tam byty

Majiteľ pozemku nevylúčil, že ak mu mesto ponúkne ekvivalentný pozemok, bude rokovať.

Martin Hodál pred parkoviskom, na ktorom je od 19. februára zakázané parkovať.

Radnica vo Vrábľoch chce zrekonštruovať požiarnu zbrojnicu v Dyčke

Na opravu získali z ministerstva vnútra dotáciu 30-tisíc eur. Náklady na práce však dosiahnu viac ako 113-tisíc eur.

Vráble - mestský úrad.

Polícia vypátrala dvojicu, ktorá prepadla 93-ročnú ženu v jej dome

Slabú a vystrašenú ženu sotili na zem, z ruky jej stiahli prsteň a ukradli retiazku. Bola v takom šoku, že o prepadnutí povedala susedom až ráno.

Ilustračná.

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

AKTUALIZOVANÉ o 15. h

Vietor sfúkol strechu v centre Nitry, poškodila dve autá

Plech visí až na zem. Pod ním je priechod pre chodcov.

Parkovaniu pri rieke Nitra je koniec, budú tam byty

Majiteľ pozemku nevylúčil, že ak mu mesto ponúkne ekvivalentný pozemok, bude rokovať.

Už ste čítali?

Voľby 2020