VEĽKÉ VOZOKANY. Lev je doma! Vzácna bronzová socha leva, ktorá miestnym pripomína víťazstvo nad Turkami, je po dva a pol roku naspäť na svojom mieste asi dva kilometre za dedinou. Národnú kultúrnu pamiatku tu osadili po tom, čo sa dedine podarilo získať peniaze na jej opravu.
Na jeseň 2013 pol tonového leva zhodili na zem a sochu sa pokúšali predeliť na viac časti karbobrúskou. Jednu z láb vandali takmer úplne odpílili. Predpokladá sa, že sochu chceli roztaviť, zliať a predať. Keď kriminálnici zistili, že sa im leva rozpíliť nepodarí, nechali ho ležať pod podstavcom. Polícia páchateľov nebola schopná nájsť a prípad uzavrela.
Leva opravovali traja odborníci
Lev sa po incidente presunul k odborníkovi do Galanty. Dedina sa celé tie mesiace snažila získať peniaze na jeho nákladné reštaurovanie tak, ako to schválili pamiatkari. Zo župy získala tri tisícky a na ministerstvo kultúry si podala žiadosť o 26-tisíc eur. Zo sumy požadovanej od štátu dostali polovicu.
"Aj za tie peniaze sme veľmi vďační. Podarilo sa za ne spraviť prvú etapu reštaurátorských prác. Urobili sa tie najsúrnejšie veci - opravili sa spílené časti, lev sa vystužil zvnútra, aby sa nedal znovu píliť a upevnil sa na podstavec tak, aby ho znovu nemohol niekto zhodiť," povedala starostka Justína Pálková.
Na oprave sochy pracovala skupina akademických sochárov aj reštaurátorov v zložení František Šmigrovský, Ladislav Sabo a Stanislav Kožela. Ďalšie etapy opravy budú pokračovať, keď obec získa zvyšných 13-tisíc eur. Žiadosť na ministerstvo kultúry si už znovu podala. Levovi napríklad chýba kopija, ktorá kedysi bola jeho súčasťou. Mali by ho tiež patinovať.
Na prvý pokus sochu na podstavec nevyniesli
Príchod sochy naspäť do dediny sprevádzali komplikácie. Osadiť sa ho podarilo až na druhý pokus, keďže prvý raz bolo tak mokro, že auto s obrovskou sochou nedokázalo zájsť až k podstavcu na malom kopci. Lev sa tak vracal naspäť do galantského ateliéru. "Volali mi z polície, že ich hliadky videli leva vonku a pýtali sa, či nám ho zase neukradli," pousmiala sa starostka. Až na druhý pokus, keď pôda poriadne primrzla, sa leva podarilo osadiť bezpečne naspäť. Postaral sa o to miestny žeriavnik František Havetta.
Návrat leva, ktorý je symbolom Veľkých Vozokán, sledovalo množstvo ľudí. "Jeden pán mi prišiel povedať, že nejako to nie je dobre spravené, že vzadu má lev diery. Hovorím mu, že to sú diery od druhej svetovej vojny, tie tam mal predsa vždy. To len svedčí o tom, že ľudia si leva obzerali tak, ako nikdy predtým," povedala Justína Pálková.
Okrem spomínaných bezpečnostných opatrení, ktoré spravili reštaurátori, chystá dedina aj ďalšie. Do lokality pribudnú kamery, ktoré budú vzácneho leva strážiť.
Leva napadli už viackrát, nikdy ho ale nezhodili
Vozokánsky lev od Bélu Markupa stál na svojom mieste od roku 1896 do roku 2013, kedy ho zlodeji zvalili. Pripomínal boje s Turkami, konkrétne bitku v roku 1652. Išlo o prvé víťazstvo uhorského vojska nad Turkami na našom území.
Socha leva patrí k najvzácnejším pamätníkom na Slovensku – je jedinou monumentálnou pamiatkou reagujúcou na protiturecké boje. Bitka sa odohrala práve na mieste za dedinou, kde je lev umiestnený. Vďaka lokalite bola socha obľúbeným miestom výletov. Ľudia sem chodili piknikovať aj sa bicyklovať.
Na leva vo Veľkých Vozokanoch neútočili po prvý raz. V roku 1996 niekto porozbíjal tabule s informáciami o soche. Začiatkom deväťdesiatych rokov zase neznámi páchatelia odpílili kopiju, ktorú zvieral lev.

