NITRA. V galérii Foyer v Starom divadle Karola Spišáka sa do 1. marca spoločným projektom prezentujú An (Andrea) Jančovičová a El (Eliška) Kováčiková. Predstavujú svoju aktuálnu grafickú tvorbu. Autorky výstavu pomenovali „jungovským“ slovom self, čo je termín švajčiarskeho lekára a psychoterapeuta C. G. Junga - v origináli das Selbst (v preklade bytostné Ja). Odhliadnuc od objektívnych výkladov je ich „self“ v tvorivom ponímaní výhradne personálne. Meno výstavy reflektuje tiež dlhodobý záujem autoriek o oblasť psychoanalýzy.
Jej prvá výstava na Slovensku
Návštevníkom vernisáže autorky predstavila Mária Žilíková-Herodeková, koordinátorka výstav v Galérii Foyer.
Pre El Kováčikovú je Self jej prvou spoločnou výstavou a zároveň prvou výstavou na Slovensku. Doposiaľ svoju tvorbu prezentovala v zahraničí - počas študijných pobytov a stáží v Rusku, Fínsku a Estónsku.
„V Nitre predstavujem sériu drevorezov a rôznych iných abstraktných kompozícií, väčšinou sú to práce z kurzov, ateliérov alebo moje individuálne diela. Všetky sú spoznateľné podľa perspektívy a priestorových záležitostí, ktoré v nich riešim,“ hovorí Kováčiková. „Väčšinou sú diela inšpirované realitou, ktorú sa potom snažím štylizovať do abstraktnejšej formy, aby to nebolo príliš popisné.“
Drevorez vzniká z drevenej platne, do ktorej sa rýpe rydlami. Vyrýpané plochy autorka natiera ofsetovými farbami a tlačí niekoľkokrát na seba.
Kováčiková je študentkou denného štúdia na Katedre grafiky a iných médií na VŠVU. V súčasnosti končí štátnicový ročník bakalárskeho stupňa. Kvalita jej grafickej tvorby sa začína pri dôslednom spracovaní matríc. Tlačové matrice si vyhotovuje z rôznych materiálov s využitím rôznych grafických techník (lept, fotocesta, rytina).
Spojil ich ateliér
Ako skonštatovala An Jančovičová, s kolegyňou si povedali, že sa budú prezentovať v tom smere, v ktorom študovali, respektíve v rámci prostredia, ktoré ich spojilo – ateliér voľnej a farebnej grafiky VŠVU v Bratislave. „Neboli sme spolužiačky, ale sťaby áno. V školách sa niekedy mažú vekové rozdiely, navyše fungujeme ateliérne a tu sa stretávajú ľudia z rôznych katedier, ktorí si majú čo povedať – bez rozdielu veku či záujmov,“ zhodnotila Jančovičová.
„Obe sme sa posledné roky intenzívne venovali klasickej grafike. Ja preferujem linoryt, na tejto výstave ho predstavujú napríklad veľké formáty z cyklu Exit. Kopíruje štruktúry vesmíru, ale pre mňa je to abstrakcia, ktorá znamená istý osobný únik z tohto sveta.“
Jančovičová je momentálne na „voľnej nohe”, je študentkou doktorandského stupňa štúdia na VŠVU v programe Výtvarné umenie. Dlhodobo sa zameriava na genderovú problematiku a dilemu rodovej (ne)pomernosti. V rozhraní grafického média sa venuje prevažne technike linorezu.

