mi neprospieval. Na tele mi zostali následky. Reklamovala som to u rehabilitačnej lekárky, bola som aj u svojej. Teraz ma posielajú do kúpeľov, ktoré si budem musieť platiť. Navyše personálu chýbali menovky, človek ani nevie, kto ho vlastne ošetruje. Nedávno som stratila zamestnanie, teraz pribudli ešte zdravotné problémy. Ako si nájdem robotu, z čoho budem žiť?“
O stanovisko sme požiadali riaditeľa Mestskej polikliniky v Šuranoch Jána Bernáta, ktorý sa o prípade najprv informoval priamo na príslušnom pracovisku. „Pacientka bola odoslaná na fyziatricko-rehabilitačné oddelenie s cervikobrachiálnym syndrómom (bolesti krčnej chrbtice a ramena). Po vyšetrení rehabilitačná lekárka Ivicsicsová naordinovala diadynamické prúdy, ktoré sa aplikovali na bolestivú oblasť,“ povedal Našim novostiam. „Keďže u pacientky vyvolávali pálenie, zmenili ich na ultrazvuk. Aplikovali jej skutočne o dve procedúry viac, potom lekárka navrhla vyskúšať ďalšiu liečebnú procedúru – magnetoterapiu. Tú už pacientka odmietla. Rehabilitácia je určená najmä na zmiernenie bolestí. Vo všeobecnosti sa u pacientov stretávame s opačnou reakciou – chcú viac procedúr, ako im pôvodne naordinovali. Maximálna dávka ultrazvukových procedúr je šestnásť - pacientka ich dostala polovicu, preto si nemyslíme, že by jej mohli spôsobiť ujmu na zdraví. Kúpeľná liečba bola plánovaná vopred - nie na odstránenie udávaných následkov rehabilitácie, ale na liečenie prvotnej príčiny bolestí, s ktorými prišla. Nejde nám teda o snahu „zaplátať“ sťažnosť tým, že by sme ju dodatočne posielali do kúpeľov. S bolesťami krčnej chrbtice mám svoje skúsenosti aj ako pacient. Skúšal som rôzne procedúry, nakoniec som sa s tým naučil žiť. Upravil som si lôžko, niektoré pohyby musím robiť pomalšie.“
Dozvedeli sme sa, že označenie personálu polikliniky menovkami na plášťoch nerieši žiadny centrálny ani interný predpis. Pred vstupom na každé pracovisko je informačná tabuľa s menami pracovníkov, ktorí majú službu.