NITRA. Už len niečo vyše pol roka ostáva do chvíle, kedy by sa podľa predstáv kraja mali do historického Župného domu nasťahovať desiatky úradníkov. Pred ich príchodom župa rekonštruuje dva bloky historickej budovy - čelnú stranu a časť z Jesenského ulice v smere na mestské kúpalisko.
Kraj chce do budovy nasťahovať všetkých svojich úradníkov, ktorí sú dnes roztrúsení na troch miestach. Tvrdí, že napriek nákladnej rekonštrukcii Župného domu, tým v konečnom dôsledku ušetrí peniaze na prenájme súčasných priestorov pre úradníkov. Prenájom v priestoroch súkromnej firmy vyprší koncom roka.
Náklady župa nevie
V Župnom dome prebieha momentálne reštaurátorsky výskum. Celkové náklady na rekonštrukciu dvoch blokov župa nepozná, suma má byť známa až po vypracovaní projektovej dokumentácie. Tá by mala byť hotová v priebehu nasledujúcich dvoch týždňov.
Čelná strana Župného domu má prejsť čiastočnou rekonštrukciou, blok od Jesenského ulice zrekonštruujú komplexne.
Či sa stihnú opraviť obe krídla historickej budovy do septembra, ako to pôvodne plánovala župa, nie je stále jasné. "O tom je zatiaľ predčasné hovoriť. Všetky práce súvisiace s rekonštrukciou idú síce podľa navrhnutého harmonogramu, no môžu sa objaviť skutočnosti - napríklad významné archeologické nálezy, ktoré by mohli termín ukončenia rekonštrukcie oddialiť," povedala hovorkyňa župy Oľga Prekopová.
Úradníci župy sa do historickej budovy presťahujú po ukončení celej rekonštrukcie. Preto ani nie je vytvorený harmonogram sťahovania desiatok úradníkov.
Vlastnú budovu zhatila korupcia
Župný úrad má dnes 229 zamestnancov. Roztrúsení sú na troch miestach v širšom centre Nitry - okrem Župného domu sídlia zamestnanci župy na Rázusovej a na Kupeckej ulici.
Najviac úradníkov, takmer 120, má župa na Rázusovej ulici. Tieto priestory nepatria kraju, ale eseročke TBN. Župa za ne platí ročný nájom vo výške 132 250 eur. Zmluva s firmou vyprší koncom roka a dovtedy bude treba vyriešiť, čo s úradníkmi.
Ostatné dve sídla župného úradu patria kraju, nájom za kancelárie pre úradníkov sa tam teda neplatí. V Župnom dome je dnes iba osemnásť zamestnancov župného úradu. Pracujú pre kanceláriu župana, alebo pre odbor dopravy.
Presunutím úradníkov pod strechu Župného domu chce kraj ušetriť nielen na nájomnom, ktoré dnes platí za prenajaté kancelárie súkromníkovi, ale aj na nákladoch spojených s presunom zamestnancov a materiálov medzi dnešnými troma rôznymi lokalitami.
Presťahovaním svojich ľudí župa dorieši aj priestorové problémy. Vlastnú budovu pre župný úrad si totiž nebola schopná postaviť od vzniku samosprávnych krajov v roku 2001. Za tie roky plánovanej výstavbe novej budovy zabránili korupčné škandály na župe aj politické spory.
Galéria má podľa Belicu ostať uňho
Rekonštrukciu Župného domu pre potreby úradníkov schválili krajskí poslanci. Tým pochovali alternatívu, podľa ktorej sa úradníci mali sťahovať do internátu na Cabajskej ulici. Túto možnosť ešte pred časom presadzovala aj samotná župa. Pochvaľovala si napríklad to, že internát na Čermáni je kúsok od napojenia na diaľnicu.
Potom si presun úradníkov do internátu župa rozmyslela. Sťažovala si na vysoké finančné nároky úpravy internátu aj na časovú náročnosť projektu.
Župan Milan Belica tiež osobne ubezpečil, že prisťahovanie desiatok úradníkov nebude znamenať vyhadzov Nitrianskej galérie, ktorú v roku 2014 vyhlásili za najlepšiu galériu Slovenska. Podľa Belicu sa galéria a jej pracovníci budú musieť iba "preskupovať v rámci vnútornej organizácie Župného domu".