ZLATÉ MORAVCE. Ľudia nasrdení a zhrození z toho, koľko nedostatkov ostalo po rekonštrukcii paneláka. A správca bytovky, ktorému za starostlivosť platia, spokojný s urobenými prácami až tak, že podpisom potvrdí kvalitu prác.
Presne takáto kuriózna situácia nastala v paneláku s osemnástimi bytmi na ulici 1. mája 5-7. Prípad už podľa našich informácii smeruje na súd.
Robotníci sa po roku do bytovky vrátili
Obyvatelia bytovky v správe Bytového družstva si na jej rekonštrukciu vzali úver zo Štátneho fondu rozvoja a bývania. Bytovku chceli zatepliť, urobiť sa mali pivnice, vchody aj strecha.
Rekonštrukčné práce trvali dlhé mesiace a keď skončili, obyvatelia s hrôzou zistili, že na "vynovenej" bytovke je množstvo nedostatkov. Ešte viac ich ale šokovala informácie, že šéf Bytového družstva Ladislav Boršč podpísal dokument, ktorý hovorí o tom, že bytovka bola zrekonštruovaná kvalitne a bez závad.
Kuriózne v tomto kontexte vyznieva, že po vyše roku sa do domu znovu vrátili robotníci. Bez toho, aby ktokoľvek informoval obyvateľov, začali pracovať na pivniciach. Teda na tých priestoroch, ktoré už - súdiac podľa Borščovho podpisu - mali byť dávno urobené.
"Bytové družstvo podpísalo, že je všetko v poriadku a teraz tu začnú znovu niečo robiť? Ani s tými prácami, čo urobili predtým, nie sme absolútne spokojní, sme veľmi rozhorčení," povedala obyvateľka.
Priamo v bytovke sme sa zhovárali s asi piatimi obyvateľmi. Ani jeden z nich nebol s kvalitou rekonštrukčných prác spokojný. "Nebola urobená robota tak, ako mala, nič nesedí, celkom iné sa robilo ako bola požiadavka, tečie nám z rín," vymenováva staršia žena. "Je tu toľko chýb, že až," hovorí jej sused a niekoľko ich aj vymenoval. Zle sú podľa obyvateľov porobené svetlá aj zvončeky, ríny sú deravé, opláštenie vchodu malo byť z nehorľavého materiálu a nie z polystyrénu a na balkóny sa ľudia boja vyjsť.
Obavy z nečakaných dlhov
Ľudia sa tiež ponosujú na to, že by mali za zateplenie pivníc, ktoré firma robí už po tom, čo správca podpísal prevzatie prác "bez závad", dodatočne platiť ťažké peniaze. "Mesiace po tom, čo práce ukončili, nám správca začal rozprávať, že dlhujeme firme 26-tisíc eur. Suseda mi povedala, že na Bytovom družstve sa dozvedela, že budeme platiť od februára o 50 eur viac," hovorí rozhorčene jedna z obyvateliek. Podľa nej takú sumu veľa ľudí neunesie. V bytovke žijú dve ženy na materskej dovolenke, dôchodcovia aj dve matky samoživiteľky.
Ako je možné, že Bytové družstvo, ktoré má zastupovať záujmy obyvateľov v bytovke, podpísalo prevzatie stavby bez závad, hoci muselo vidieť, že pivníc sa robotníci ani nedotkli a že obyvatelia sa ponosujú na množstvo ďalších vážnych nedostatkov, sme sa nedozvedeli. Šéf Bytového družstva Ladislav Boršč trikrát zopakoval, že sa k ničomu nebude vyjadrovať.
"Som správca, ale nebudem sa k tomu vyjadrovať," povedal Boršč. Ani ľudia, ktorí mu za správcovstvo platia, sa tak nedozvedia, prečo podpísal prevzatie neukončenej rekonštrukcie a prečo svojim podpisom deklaroval, že práce boli bez závad.
Jedna z obyvateliek povedala, že na vine nie je iba družstvo vedené Borščom, ale aj stavebný dozor a bývalý domovník.
Ľudia sa pre nespokojnosť s tým, ako v prípade postupovalo Bytové družstvo, rozhodli odísť z jeho správy. Odchod si odhlasovali ešte v novembri. Teraz plynie polročná výpovedná lehota, po ktorej prejdú pod nového správcu. O stanovisko sme požiadali aj budúceho správcu bytovky. "Asi by nebolo vhodné sa k danej téme vyjadrovať, keďže stále z našej strany prebiehajú úkony, aby ľudia neprišli o svoje peniaze," povedal na margo dodatočne vymáhaných 26-tisíc eur Juraj Šabík zo spoločnosti Aramis, ktorá bude bytovku spravovať.
Celý prípad bude zrejme rozuzľovať súd. Na ten sa plánujú obrátiť nespokojní obyvatelia.
