LÚČNICA NAD ŽITAVOU. Petíciou proti výrubu stromov, ktoré bránia svetlám z nových stĺpov verejného osvetlenia, sa budú zaoberať obecní poslanci.
Na ulici vedúcej ku kostolu, ktorá patrí k najstarším v obci, sa majú údajne zničiť zdravé stromy. Po osadení nového osvetlenia sa na stromoch objavili značky. Tie podľa obyvateľov svedčia o tom, že dedina chce stromy vyrúbať.
Petícia žiada, aby stromy neustupovali svetlám
S takýmto krokom ale množstvo ľudí z Lúčnice nad Žitavou nesúhlasí. Preto spustili petíciu, ktorú pred pár dňami odovzdali na obecnom úrade.
V nej zdôrazňujú, že nenamietajú nič proti výmene osvetlenia. Jednoznačne ale nesúhlasia s tým, že by nové osvetlenie malo priniesť likvidáciu existujúcich stromov. Tá je podľa obyvateľov len otázkou času, keďže na stromoch v ulici ku kostolu sa objavili krížiky a farbou nastriekané značky.
Ako ľudia vysvetľujú, problémom je, že nové svietidlá sú nasadené na koncoch nezvyčajne dlhých nosníkov. Tie pre svoju dĺžku končia takmer v konároch stromov a je teda predpoklad, že keď stromy zakvitnú, časť osvetlenia pohltia. Staré svietidlá tak nevyčnievali, boli osadené oveľa bližšie k samotným stĺpom verejného osvetlenia. "Tie nové lampy vyzerajú, akoby hajlovali," podotkol obyvateľ dediny.
Samotný tvar nových osvetlení by obyvatelia ešte strávili. Čo im je ale proti srsti je predstava, že kvôli pouličnému osvetleniu padnú stromy. "Nikto kompetentný nás neinformoval, že modernizácia osvetlenia prináša aj ničenie starých, ale vitálnych stromov na tejto ulici. O to väčší bol šok, keď sa objavili na stromoch terčíky. Je smutné, že stromy, ktoré tu rastú už desaťročia a nikomu nezavadzali, majú padnúť za obeť osvetleniu. V dobe, kedy nie je problém prispôsobiť techniku zeleni, sa to chce urobiť naopak," píšu rozhorčení obyvatelia v petícii.
Upozorňujú, že ulica ku kostolu je široká a pouličné svetlá preto na cestu tak či tak dostatočne nedosvietia, ničiť preto stromy je podľa obyvateľov obce zbytočné. "V našej obci sa chce siahnuť na zdravé a vitálne stromy, ktoré nikomu nič neurobili, len sa na ne pozabudlo pri spracovaní projektovej dokumentácie," píšu petičiari.
Michna popiera, že by dedina ničila stromy
Na internetovej stránke obce sa okamžite rozprúdila búrlivá debata. "To, že v historickej časti inštalovali mierne povedané nevhodné svetlá, som akosi ustála. Ale že týmto svetelným nepodarkom majú ustúpiť 50- a viacročné stromy, tak to už je silná káva," napísala obyvateľka.
Kritika na webe spadá hlavne na hlavu starostu dediny Ivana Michnu. Viacerí ľudia vyzývajú na záchranu stromov ešte skôr, ako sa do nich pustia píly. Petičiari v diskusii hovoria, že chcú ochrániť celkovo 19 stromov, z nich 9 má byť určených na výrub a 10 na opiľovanie. Cieľom petície podľa nich nie je zabrániť do budúcnosti spíleniu zoschnutých a nebezpečných konárov, ale ochrániť orechy, lipy a ďalšie stromy, ktoré už dlhé roky dotvárajú kolorit jednej z najstarších ulíc v dedine.
Starosta Ivan Michna ale popiera, že by sa dedina pod jeho vedením chystala zničiť zdravé stromy. Pokiaľ ide o výrub drevín, obec podľa Michnu "doteraz nerealizovala žiadne úkony, ani nie sú v štádiu príprav".
Michna popísal, že projekt modernizácie osvetlenia skvalitní verejné služby a zvýši bezpečnosť. "Projektová dokumentácia, svetelnotechnická štúdia, má technické parametre, ktoré definujú STN normy. Keďže výmena, doplnenie a osadenie nových svetiel, káblov a elektrorozvádzačov nemalo a nemá "devastačný" dopad na jestvujúcu vysoko rastúcu zeleň, nebolo potrebné realizovať žiadne osobitné "enviro" opatrenia," reagoval Michna.
Na otázku, či teda obec plánuje stromy vyrúbať, Michna prízvukoval, že obec to neplánuje a podľa starostu jej ani kompetenčne neprislúcha realizovať výrub drevín na obecných pozemkoch. Zdôraznil, že obec sa musí starať o svoj majetok tak, aby nedochádzalo k jeho poškodeniu.

Značky na stromoch podľa Michnu neznamenajú výrub
Michnove vyjadrenia sú ale v rozpore s tým, čo tvrdia ľudia. Viacerí sa odvolávajú na to, že so starostom priamo hovorili a výrub stromov pred nimi nepoprel. Jedna z obyvateliek hovorí, že starosta značky na stromoch vysvetlil tak, že stromy zavadzajú osvetleniu.
A aj petičný výbor priamo v petícii upozorňuje, že so starostom neúspešne rokoval s cieľom zastaviť výrub a opiľovanie stromov. Na občanov sa s petíciou jej organizátori obrátili až "po zamietnutí predložených návrhov na riešenie situácie".
Prečo teda sú na ulici, kde sa vymieňalo osvetlenie, namaľované značky na stromoch? Tie podľa Michnu pribudli až po osadení osvetlenia. "Úrad po vizuálnom posúdení značil stromy z dôvodu možného väčšieho, respektíve menšieho problému čo sa týka nasvietenia - rozptylu - svetla z verejného osvetlenia a dodržania parametrov STN noriem. V tom čase prebiehalo odborné porealizačné meranie, ktoré následne vypovedalo, že hodnoty namerané sú totožné s hodnotami, s ktorými počítala svetelnotechikcká štúdia," podotkol starosta.
Či stromy ostanú na svojom mieste, alebo pôjdu dole, budeme sledovať a o prípade budeme informovať.