NITRA. To, že si nový dramaturg Divadla Andreja Bagara (DAB) Adam Gold ako jedno zo svojich budúcich možných pôsobísk vybral Nitru, nie je náhoda. Už počas štúdia na brnenskej Janáčkovej akadémii múzických umení navštívil festival Divadelná Nitra. Zoznámil sa tiež s produkciou DAB - videl hru Testosterón a Potkany (na festivale v Olomouci). Prvú zhodnotil ako mainstreamovú, ale veľmi kvalitnú komédiu, pri druhej ocenil netradičný inscenačný prístup.
Začína s Búrkou
„V poslednom ročníku akadémie som si vytipoval niekoľko divadiel, s ktorými by som vedel v budúcnosti potenciálne spolupracovať. Medzi inými som oslovil šéfdramaturga DAB Svetozára Sprušanského, s ktorým som bol potom niekoľko mesiacov v kontakte. Nitrianske divadlo som si vybral ako jediné na Slovensku, zaujalo ma, bol som preto rád, keď sme sa dohodli na spolupráci,“ približuje Adam Gold pozadie jeho nástupu do funkcie dramaturga DAB.
Na polovičný úväzok nastúpil od 1. januára a hneď sa pustil do práce. Momentálne so šéfdramaturgom spolupracuje na náročnej príprave inscenácie Búrka, ktorú bude režírovať ruský režisér Jurij Kvjatkovskij. „Tiež sa podieľam na koncepcii dramaturgického plánu budúcej sezóny. Z pomerne veľkej časti ho pán Sprušanský už mal nachystaný, v súčasnosti dolaďujeme detaily.“
Tematická pestrosť
Predtým, než Adam Gold nastúpil do nitrianskeho divadla, pôsobil v poloprofesionálnom nezávislom BuranTeatri v Brne, ktoré je menším generačným divadlom. „Práca vo veľkej inštitúcii v Nitre je pre mňa novou skúsenosťou. Prijali ma tu veľmi pozitívne, zoznámil som sa už s veľkou časťou umeleckého súboru.“
Od pôsobenia v Nitre Gold očakáva nové skúsenosti a poznatky týkajúce sa nielen dramaturgickej práce, ale aj fungovania veľkého, renomovaného divadla, akým DAB je. „Ja by som tu zas chcel zanechať svoje myšlienky, aplikovať ich do dramaturgie divadla najmä v budúcnosti,“ konštatuje Gold. „Mojím cieľom ako dramaturga bude, aby sezóna bola tematicky pestrá a dokázala zaujať široké spektrum divákov. Dramaturgia by mala byť adekvátnym, zmysluplným materiálom pre umelecký súbor, ktorý sa môže na jeho základe rozvíjať.“
Bol šprintér
Už ako stredoškolák inklinoval Adam Gold k literatúre, českému jazyku, rád písaval slohy, prešiel aj rôznymi študentskými súťažami. Vyštudoval teóriu umenia na Filozofickej fakulte Masarykovej univerzity v Brne, akosi mu však chýbal širší kontakt s praxou.
„Bavilo ma aj divadlo, ale asi ma viac lákala dramaturgia, tá nakoniec aj zvíťazila,“ prezrádza Adam, ktorý ako malý sníval o dráhe športovca. Neskôr sa aj súťažne venoval atletike – robil šprint na 100 a 200 metrov, dnes si už len občas zahrá stolný tenis.
„Som slobodný, bez záväzkov, späť do Čiech ma zatiaľ nič neťahá. Aj to bola jedna z okolností, prečo som prišiel za prácou na Slovensko – vyskúšať niečo nového,“ dodal Adam Gold.