ŠAĽA. Nedávno sme vás informovali o výmene verejného osvetlenia v Šali. V meste bolo v rámci projektu vymenených približne 650 svietidiel, prevažne v mestskej časti Veča. Klasické svietidlá nahradili LED svietidlami.
Menšia svietivosť?
Projekt sa začal realizovať na začiatku decembra, nové svetlá by už mali ísť niekoľko týždňov naplno.
Občania mesta však s novými svetlami nie sú celkom spokojní. Viacerým sa zdá, že ich svietivosť je v porovnaní so starými menšia. Interpeláciu v podobnom znení predniesol smerom k radnici aj poslanec Róbert Andráši.
Priamo na zasadnutí nielen jemu, ale všetkým, ktorí sa na daný problém pýtajú, odpovedal Branislav Babiak, obchodný manažér firmy, ktorá osvetlenie vymieňala. Podľa neho je prirodzené, že občania majú pocit slabšieho svetla v porovnaní s pôvodným. Spôsobené to je najmä zmenou technológie, pretože tradičné lampy boli sodíkové a súčasné sú ledkové. „LED vyžarovanie funguje na úplne inej báze. Dosiahla sa úspora a svetelno-technické parametre, ktoré sme zadali pri vypracovaní projektu, boli splnené,“ ozrejmil Babiak.

Ľudom nesvietia lampy do okien
Podľa obchodného manažéra bola pôvodná osvetľovacia sústava značne predimenzovaná. V praxi to znamenalo, že niektoré lampy mali až nadmernú výkonnosť. „Na niektoré miesta stačia svietidlá aj s menšími výkonmi. Podarilo sa nám nahradiť napríklad 250 voltové za 40. Aj tým sa šetrí.“
Menšie výkony nie sú však na úkor osvietenia príslušného priestoru. Tento pocit môže u občanov mesta vyvolať vraj aj spomínané vyžarovanie LED, ktoré je jedinečné. Podľa Babiaka pôvodné lampy zbytočne osvetľovali horný polpriestor, čo sa pri výmene eliminovalo.
„LED technológia vyžaruje svetlo iba pod seba. Osvetľuje iba tú komunikáciu, ktorú treba naozaj osvetliť,“ povedal manažér a dodal, že pri sodíkových lampách boli osvetľované aj okná a záhrady občanov, a preto sa im môže pocitovo zdať, že svietivosť nových lámp je menšia.
Nová technológia je šetrnejšia a úspornejšia. Podľa zástupcu dodávateľskej firmy priniesla zmena osvetľovacej sústavy aj benefit v zmysle inteligentného riadiaceho bezdrôtového systému, ktorý môže radnici priniesť dodatočné úspory. „Optimalizovať ho je možné po svetelnom meraní, po ktorom by sa mala zvýšiť intenzita osvetlenia a úspora bude ešte výraznejšia,“ zakončil zástupca firmy, ktorá zabezpečuje výmenu osvetlenia.
Dodávateľ nemôže meranie vykonať v zimných mesiacoch. Dôvodom je mráz a vlhká vozovka, pri meraní musia byť tieto faktory eliminované. Vylúčiť sa musia všetky odrazové plochy, aby bolo meranie ideálne.
Podľa referátu dopravy dokážu led svietidlá ušetriť až 50 % energie. „Tieto svietidlá tri hodiny svietia a potom idú do šetriaceho módu až do rána,“ priblížil Miroslav Políček z referátu dopravy na mestskom úrade.

Výmena mala dve etapy
Projekt modernizácie verejného osvetlenia v Šali bol rozdelený do dvoch etáp. V prvej došlo k výmene svetiel najmä na hlavných dopravných tranzitných smeroch v meste. Mestu sa podarilo získať nenávratný finančný príspevok vo výške 272 tisíc eur.
Druhá etapa bola tiež financovaná z prostriedkov Európskej únie a štátneho rozpočtu. Celková výška dotácie bola približne 600 tisíc eur.
Mesto sa podieľalo spolufinancovaním piatimi percentami. V rámci projektu boli vymenené nielen svietidlá, ale aj káble v stožiaroch