Hoci sa vytratil zo slovenských klzísk, meno rodáka z Ivanky pri Nitre je spojené s historickým úspechom Jekaterinburgu - Avtomobilist sa totiž v premiérovej sezóne v Kontinentálnej hokejovej lige teší hneď z postupu do play-off! Marcel Ozimák je za Uralom asistentom trénera Andreja Razina.
Marcel, chutí vám trénerský chlebík v KHL?
- V Jekaterinburgu som už takmer rok, prišli sme sem vlani 1. júla, kedy začalo predsúťažné obdobie na báze v Kurganove. V mužstve máme piatich legionárov - troch z Čiech a dvoch Fínov. Všetci sú minimálne v širšom kádri svojich reprezentácií, chalani podávajú dobré výkony, sú oporami. Kontrakt mám na dve sezóny, postupom do play-off sme ho vlastne potvrdili.
S akými cieľmi ste išli do sezóny?
- Pri podpise zmluvy bolo zo strany riaditeľa klubu vyslovené prianie v podobe postupu do play-off. Brali sme to ako cieľ, a keď si vezmeme vyrovnanosť mužstiev aj ich vysokú kvalitu, môžem povedať, že pre nás ako debutujúcich trénerov v KHL je postup veľkým úspechom.
V play-off je vaším súperom Magnitogorsk, vládne spokojnosť?
- Metalurg patrí medzi najväčších favoritov na Gagarinov pohár. V základnej časti skončil na druhom mieste, na silného súpera sa všetci tešíme aj preto, že Magnitogorsk nám sedí. V sezóne sme ho dvakrát zdolali, raz sme prehrali na trestné strieľania.

Sledujete na diaľku aj dianie doma na Slovensku?
- Áno, samozrejme. Som v kontakte s niektorými hráčmi aj kamarátmi, čas si nájdem aj na online prenosy. Nitra má momentálne veľmi silné a hlavne dobre poskladané mužstvo, patrí medzi favoritov na titul. S príchodom Severoameričanov stúpla úroveň a zmenil sa aj herný prejav mužstva, z tohto pohľadu si myslím, že zo strany vedenia klubu to bol správny krok. Aj samotní hráči potvrdzujú, že sú prínosom. A práve teraz, pri vrchole sezóny sa ešte výraznejšie môžu prejaviť ich skúsenosti a hlavne mentalita zo súťaží v zámorí, v ktorých pôsobili. My sami sa v Jekaterinburgu momentálne snažíme získať do budúcej sezóny práve mladých hráčov zo zámoria.
Aký je život v Jekaterinburgu?
- Fajn, s rodinou sme si tu zvykli. Mladší syn Danko chodí od septembra do prvej triedy a navštevuje aj hokejovú školu. Plynule hovorí po rusky, píše aj číta v azbuke, pre neho je to obrovská škola života. Partnerka Marcelka sa o nás stará, okrem maminy plní aj úlohu učiteľky, pretože s Dankom systematicky preberá učivo druhého ročníka na Slovensku. Jekaterinburg je veľmi pekné mesto s bohatou históriou, stále tu máme čo robiť aj vo voľných chvíľach.
A akí sú ruskí fanúšikovia?
- Keď som sem prichádzal, hovorili mi, že Jekaterinburg má najlepšie obecenstvo aj fanúšikov v celej lige. Tešil som sa preto na prvý zápas, čakal som, že to bude podobné ako u nás v Nitre. Atmosféra je tu výborná, takmer stále chodí plný štadión. Sám som inicioval stretnutie s prezidentom fanklubu, ukázal som mu niekoľko videí z Nitra arény a vidím, že niektoré veci si už začínajú skúšať.

Gál v Rusku ako Alenka v ríši divov
Pozitívnu emóciu z Jekaterinburgu si odnášal domov starosta Ivanky pri Nitre Ľuboš Gál, ktorý bol vo štvrtom najväčšom ruskom meste na krátkej návšteve u Marcela Ozimáka.
„Ak by ešte niekto premýšľal o Rusku v intenciách Sovietskeho zväzu, musí sa rýchlo dostať do správnych koľají. Jekaterinburg je jedno krásne a moderné mesto, ktoré sa stále rozvíja. Obchodné centrá, pasáže, pešie zóny, krásne parky, športoviská, pamätihodnosti a aj všadeprítomný stavebný ruch. Avtomobilist je súčasťou organizácie KHL a tomu zodpovedá aj úroveň klubu. Až 120 zamestnancov priamo zainteresovaných na jeho chode hovorí za všetko. Zázemie klubu aj hráčsky komfort je určite na úrovni klubov NHL. Mal som vďaka Marcelovi možnosť vidieť na štadióne všetko podstatné. Štadión, šatne, posilňovňu, regeneráciu, reštauráciu len pre hráčov a realizačný tím (denne raňajky, obedy, večere), ďalej materiálne zabezpečenie, všetko môžem hodnotiť absolutóriom.
Marcel Ozimák je jedným z kľúčových mužov trénerského štábu, ktorý sa podpísal pod tohtoročný obrovský úspech klubu v podobe postupu do play-off. Je doslova pravou rukou hlavného trénera Andreja Razina. Po utorkovom postupe do play-off som bol svedkom toho, ako vošiel bezprostredne po zápase do kancelárie trénerov hlavný mecenáš klubu pán Bobrov, aby sa poďakoval za postup.
Následne nás pozval na večeru do svojej luxusnej reštaurácie v centre mesta a tam ďakovné slová nemali konca. Pred všetkými vyslovil nádej, že tandem Razin - Ozimák povedie Avtomobilist aj v budúcej sezóne. Je bez pochýb, že Marcel robí našej obci Ivanka pri Nitre, mestu Nitra i slovenskému hokeju skvelé meno,“ povedal pre MY noviny Ľuboš Gál.
