GALANTA. V polovici februára opäť zasadal mestský parlament v Galante. V hlavnej úlohe bolo termálne kúpalisko Galandia, ktoré je zatvorené už viac ako dva mesiace.
Navrhovali skrátený úväzok
Akvapark opäť potrebuje peniaze. Napriek tomu, že nie je v prevádzke, nie je možné ho úplne odstaviť a dosiahnuť tak nulové náklady na prevádzku. „Galandia je navrhnutá na nepretržitú prevádzku. Vykonali sme všetky potrebné kroky na minimalizovanie prevádzkových nákladov,“ uvádza sa v žiadosti o finančnú výpomoc konateľky kúpaliska Ivety Michalíkovej adresovanej mestskému zastupiteľstvu.
Ďalším aspektom celej situácie sú zamestnanci kúpaliska. To zamestnáva momentálne 22 ľudí. Spoločnosť nahlásila Úradu práce, sociálnych vecí a rodiny v Galante hromadné prepúšťanie k 1. marcu. Odvtedy začnú plynúť výpovedné lehoty a zamestnancom vzniká nárok na odstupné.
„Navrhli sme im aj inú možnosť – zotrvanie v pracovnom pomere s úväzkom skráteným na 60 % stanoveného týždenného pracovného času,“ uviedla konateľka Michalíková. Vyzerá to však tak, že Galandiu tak skoro neotvoria, preto je podľa konateľky možnosť číslo dva tým pádom pasé.

Maximom bolo stotisíc eur
Šéfka kúpaliska žiadala poslancov o poskytnutie finančnej výpomoci vo výške 100 tisíc eur. Slúžiť budú na pokrytie spomínaných prevádzkových nákladov (dodávatelia, záväzky, mzdy, odstupné). Podľa predsedu finančnej komisie Petra Závodského žiadala pôvodne až 200 tisíc. Maximum, ktoré môžu v súčasnej situácii poslanci nájsť, je však len spomínaných 100 tisíc.
„Táto suma je len do konca marca. Už teraz vieme, že za rok 2015 bude v rozpočte prebytok. Potom rozhodneme, čo s nimi,“ povedal Závodský a dodal, že každé otáľanie vyjde radnicu draho, pretože zatvorené kúpalisko vyjde mesto každý mesiac približne 30 až 40 tisíc eur.
Chýba kontrolný orgán
Okrem stavebných problémov trápia Galandiu aj personálne problémy. V januári odvolal primátor Peter Paška dozornú radu, navyše, stále nie je jasné, kto tvorí valné zhromaždenie spoločnosti, ktorá patrí pod mesto. „Máme schváliť 100 tisíc eur. Kto však bude tieto peniaze kontrolovať?“ pýtali sa viacerí poslanci s tým, že súčasný stav v kúpalisku bez dozornej rady je nezákonný.
„Dávame peniaze do spoločnosti, ktorá je v protiprávnom stave. Berieme si zamestnancov za rukojemníkov. Musíme sa o nich postarať,“ argumentoval Závodský.

Všetko musia riešiť verejným obstarávaním
Už teraz je isté, že letnú sezónu Galandia nestihne. Potvrdil to aj primátor mesta. Podľa viceprimátora Zsolta Takáča bude dokonca úspechom, ak sa podarí kúpalisko otvoriť k 1. januáru 2017. „Musíme vypracovať projekt na opravu. Čím neskôr začneme, tým to bude drahšie,“ povedal Závodský.
Poslanci okrem sumy 100 tisíc schválili pre termálne kúpalisko 36 500 eur. Slúžiť budú na obstaranie projektovej dokumentácie pre stavebné povolenie na sanáciu stavby.
Keďže však Galandia patrí pod mesto, všetky opravy sa podľa hlavného kontrolóra Gábora Pallyu musia vysúťažiť. „Nič nemôžeme zadať priamo, na všetko musíme urobiť verejnú súťaž,“ povedal hlavný kontrolór. Podľa schváleného uznesenia musí konateľka každý mesiac predkladať finančnej komisii na prerokovanie všetky výdavky spoločnosti.
Kúpalisko je podľa dvoch statických posudkov v havarijnom stave. Problém je najmä so strešnou krytinou, ktorá nespĺňa súčasné normy a hrozí jej kolaps.