GALANTA. Presne pred týždňom sa stalo v galantskej nemocnici tragédia. Pri demontáži výťahu prišiel o život mladý technik z Trebišova.
Tragédia očami výťahára
Nešťastie sa stalo pri demontáži ťažných lán. Kabína sa uvoľnila a z výšky desiatich poschodí spadla. Prípad vyvoláva viaceré otázky, napríklad, či je štandardné opravovať výťah vo výške.
Spýtali sme sa skúseného technika, ktorý má ako výťahár osemročnú prax. Podľa neho bola demontáž vykonávaná štandardne. „Postup je taký, že sa kabína v najvyššej zastávke zaistí priemyselným kladkostrojom a zároveň záchrannou brzdou. Následne sa odpoja laná od závesov, kabína sa spustí dole a na najnižšej zastávke sa rozoberie,“ opisuje odborník a dodáva, že tento postup má viacero významov.
„Kabína má núdzovú brzdu (tzv. zachytávače), ktorá zabráni pádu výťahu pri pretrhnutí lán. Protiváha, ktorá visí na druhom konci lán, ju nemá. Ak by sa demontáž robila v suteréne, protiváha by sa odtrhla a zrútila dole,“ ozrejmuje výťahár.

Čo bolo podľa neho príčinou nešťastia v galantskej nemocnici? „Kabína nebola dvakrát istená, to je asi najvážnejší dôvod. Nezmyselné bolo aj píliť laná tak, že montér stál na kabíne. Výťah mal totiž vlastnú strojovňu, kde to mohol píliť. Ďalšou príčinou môže byť aj to, že montér zaistil zachytávače v domnienke, že budú držať a pustil sa do pílenia. Zachytávače nemusia držať tak, ako mali. Testované by mali byť každé dva roky a nikto nevie, kedy to bolo naposledy,“ pridáva svoj pohľad na príčiny tragédie skúsený montér.
Podľa neho za pád môže určite aj vysoký vek výťahu (40 rokov), opotrebovanie jeho súčastí a s tým spojená nedostatočná údržba. Ak by bol výťah odstavený dlhší čas a nerobil by sa na ňom ani len servis, podľa výťahára by vazelína na zachytávačoch stvrdla a zablokovala ich, čím by boli neúčinné.
Prečo bol sám a bez dozoru?
Podľa viacerých zdrojov bol technik, ktorý prišiel o život, v odbore neskúsený. „Je otázne, prečo bol chalan sám a bez dozoru. Výťah sa väčšinou montuje vo dvojici, preto ma udivuje, kde mal kolegu,“ povedal nám opravár výťahov.
Na Slovensku potrebuje mať technik certifikát, že môže pracovať vo výškach a pred začatím pracovného pomeru by mal byť poučený o danej práci. „Školy s odborom výťahára neexistujú. Zaúča sa priamo vo firmách za pochodu, ale pod dozorom skúsených kolegov. Takto to funguje aj v zahraničí,“ povedal o náročnej profesii skúsený technik s osemročnou praxou.
Vyšetruje nielen polícia, ale aj inšpektorát práce
Prípad vyšetruje polícia ako usmrtenie. Zaoberá sa ním aj inšpektorát práce, hovorí sa o nedodržaní bezpečnosti pri práci. K danému prípadu ,vzhľadom k prebiehajúcemu vyšetrovaniu, nie je možné poskytnúť bližšie informácie,“ priblížila Sylvia Ďuríková z oddelenia právnych služieb na Inšpektoráte práce v Trnave.