NITRA. Pomocník do záhrad, domácností aj do firiem. Robota, ktorý uľahčí prácu a ušetrí peniaze viacerým odvetviam, vyvíja Ladislav Tóth, doktorand na Katedre elektrotechniky, automatizácie a informatiky Technickej fakulty Slovenskej poľnohospodárskej univerzity v Nitre.
Robot, ktorého Tóth s kolegami vytvoril, zatiaľ slúži iba na experimentálne účely. V budúcnosti je ale možné, že vynález, ktorý vznikol v priestoroch nitrianskej univerzity, sa začne vyrábať aj masovo. "Na katedre je taký sen, len je to problém peňazí. Už sa niečo aj teoreticky realizuje, ale zatiaľ je to iba na výkresoch," povedal Tóthov kolega Martin Olejár.
Robot pokosí, pohnojí aj uprace
Prístroj konštruktéra Ladislava Tótha má viacero unikátnych parametrov. Má šesť kolies so samostatným pohonom a kamerový systém s hĺbkovým senzorom. Na jeho prednú časť by mal pribudnúť laserový skener so záberom 270 stupňov, čo znamená, že robot 'uvidí' takmer celé svoje okolie, aj to, čo sa deje za ním. "Tým senzorom získa prvotné informácie o teréne, zmeria si vzdialenosť jednotlivých bodov, rozozná prekážky," povedal Ladislav Tóth.
Keďže tvorca robota študuje na doktorandskom stupni na poľnohospodárskej univerzite, aj využitie jeho robota je v prvom rade cielené na farmárov. Po spojení s poľnohospodárskymi strojmi dokáže vykonávať rôzne činnosti na poliach. Má sa pohybovať v riadkoch, čo sa dá využiť napríklad pri postrekovaní, presnom hnojení alebo identifikovaní zvädnutých rastlín. Po umiestnení špeciálnych snímačov robot dokáže na základe analýzy látok v plodinách a v pôde určiť, ktorá časť poľa alebo ktoré rastliny potrebujú doplniť určitý typ hnojiva. To môže farmárom značne ušetriť peniaze. Podobne bude zariadenie fungovať pri plánovaní postrekov.
Stroj rovnako zvládne pohyb po mriežke, čo sa dá využiť na efektívne kosenie alebo napríklad na upratovanie v domácnostiach. Na rozdiel od doterajších prístrojov na upratovanie, robot nebude iba mechanicky prechádzať plochou a odrážať sa od prekážok.

Robot rozpozná ľudskú kostru
Pri programovaní robota nezáleží na programovacom jazyku a zdrojovom kóde. "Človek, ktorý by si ho kúpil, iba spustí jednu aplikáciu a robot urobí to, na čo je zameraná daná aplikácia. Je to ako v mobilnom telefóne, kde máte rôzne aplikácie, ale iba jedno zariadenie," vysvetľuje konštruktér.
Robota jeho vynálezcovia zatiaľ otestovali na viacerých plochách. Prekvapil pohybom na väčších záhradných kameňoch, ktoré bravúrne zvládol. Naopak - zasekával sa na asfalte. Dôvodom boli štuplíky na pneumatikách, ktoré bránili jeho otáčaniu. Tvorca problém vyriešil jednoducho - štuplíky skalpelom odrezal.
Unikátny stroj dokáže rozoznať dokonca aj ľudskú kostru a jej pohyb. Naraz zvládne registrovať až šesť ľudí, pričom u dvoch z nich úplne dokonale aj ich kĺby. Využitie tejto schopnosti je prosté - robot si 'zapamätá' človeka a bude ho sledovať, kým ho bude mať v dosahu. To sa dá využiť v priemysle alebo po zväčšení nosnosti aj na presúvanie bremien.
"Dajú sa naprogramovať aj gestá, ktoré bude majiteľ robiť a na základe ktorých bude robot vykonávať jednotlivé pokyny," hovorí zhotoviteľ robota.

Vylepšený model
Najnovší robot je druhým podobným dielom od Ladislava Tótha. Pri predošlom prototype konštruktér použil utlrazvukové senzory, ktoré však neposkytovali dostatok informácií o dianí pred robotom.
Aktuálne vyvíjaný mobilný robot je preto vylepšený dvoma kamerami, farebnou a hĺbkovou. Tie získavajú informácie o prostredí a vzdialenosti jednotlivých bodov v priestore. Robot získanú informáciu spracováva pre navigáciu, obchádzanie prekážok a pre rozoznanie kostry človeka.
ROBOT V ČÍSLACH
* hmotnosť: 7 kilogramo
* nosnosť: 2 kilogramy
* dĺžka: 42 centimetrov
* šírka: 32 centimetrov
* počet samostatne poháňaných kolies: 6
* cena: 1 200 eur
* cena s laserovým skenerom: 3 000 eur
* čas práce na jedno nabitie: dve a pol hodiny
* záber laserového skenera: 270 stupňov