Utorok, 25. február, 2020 | Meniny má Frederik(a)

Riaditeľ popiera, že sa divadlo pre výpovede umelcov rozpadá

Festival divadiel krajín V4 aj napriek napätej situácii v divadle určite bude, ubezpečili riaditeľ a šéf umeleckého súboru.

Martin Kusenda odmieta reči o odchode viac ako polovice umelcov, ktoré šíria niektorí z odchádzajúcich zamestnancov divadla.Martin Kusenda odmieta reči o odchode viac ako polovice umelcov, ktoré šíria niektorí z odchádzajúcich zamestnancov divadla.(Zdroj: Tomáš Holúbek)

NITRA. Staré divadlo Karola Spišáka sa rozpadá a odišla z neho už viac ako polovica zamestnancov. Takéto správy sa v poslednom období šírili po Nitre, objavili sa aj na sociálnych sieťach.

Dôvodom má byť pnutie medzi divadelníkmi a riaditeľom Martinom Kusendom. Časť zamestnancov sa voči Kusendovi vzbúrila. Zriaďovateľa divadla, ktorým je župa, žiadali, aby ho z riaditeľského kresla zosadil a na jeho post vypísal nové výberové konanie, ktoré bude viesť komisia zložená z odborníkov.

Napätie a výpovede

List, v ktorom divadelníci protestujú proti Kusendovi, dostal župan Milan Belica. Ten im ale odkázal, že prípadné odvolanie Kusendu má v rukách krajský parlament a nie on.

Článok pokračuje pod video reklamou

V divadle tak naďalej panuje napätá atmosféra. Prejavila sa napríklad zrušením odhalenia drevenej sochy Karolovi Spišákovi, po ktorom je divadlo pomenované. Rodina Spišáka nesúhlasila s tým, aby sochu odhaľoval súčasný riaditeľ.

Spišákovci Kusendu obvinili, že sa divadlo pod jeho vedením umelecky rozpadá. Začiatkom februára podalo niekoľko zamestnancov divadla výpoveď. Vzápätí sa začali šíriť zvesti, že z divadla mala odísť viac ako polovica zamestnancov. Ak by to bola pravda, divadlo by to položilo.

Kusenda: Chod divadla nie je ohrozený

Samotní odchádzajúci herci tvrdia, že pre Kusendovo šéfovanie z divadla odišla za pol roka viac ako polovica umeleckého súboru. Riaditeľ aj personalistka divadla tieto správy ale kategoricky popreli. V čase, keď sa vlani v júni Kusenda ujal funkcie riaditeľa, malo Staré divadlo Karola Spišáka 44 zamestnancov. Dodnes odišli na základe dohody alebo na vlastnú žiadosť šiesti pracovníci. Kusenda od svojho nástupu prijal dvoch nových ľudí.

Teraz má divadlo 40 zamestnancov, z toho 19 umeleckých. Vo februári podalo výpovede päť herečiek a jeden herec a tiež režisér a dramaturgička. Týmto ôsmim umelcom začne od marca plynúť výpovedná doba. "Tá im skončí 30. apríla - až na jedného kolegu, ktorému skončí 31. marca. Až do konca výpovednej doby sú kolegovia riadnymi zamestnancami divadla a vykonávajú svoje pracovné povinnosti," povedal Martin Kusenda.

Riaditeľ si nemyslí, že odchod ôsmich umelcov naraz divadlo položí. "Chod divadla v žiadnom prípade ohrozený nie je. V polovici februára sa funkcie zastupujúceho vedúceho umeleckého súboru ujal herec divadla Ivan Gontko, spolu s ním pripravujeme dramaturgický plán na nasledujúcu sezónu. Zároveň sme vypísali konkurz na miesto herečky, ktoré sa po 30. apríli v našom divadle uvoľní. Konkurz sa uskutoční 20. marca v divadle," informoval Kusenda.

Prežije tradičný festival súčasné turbulencie?

V súvislosti s odchodom hercov z divadla sa tiež vynorili informácie, že tradičný festival divadiel a divadelných škôl krajín V4 s názvom Stretnutie, Setkání, Spotkanie, Találkozás je tento rok v ohrození.

Dramaturgička Veronika Gabčíková z divadla, ktorá sa na organizácií predošlých ročníkov podieľala, už vyhlásila, že tento rok dáva od festivalu ruky preč. Na Facebooku aj v maile, ktorý poslala viacerým umelcom a divadelníkom Gabčíková informovala, že tento rok festival "nebude organizovať ani na ňom žiadnym spôsobom participovať". Oznámila aj mená ďalších dvoch ľudí z produkcie a z technickej zložky, ktorí sa rovnako ako ona na festivale nebudú podieľať. O pár minút neskôr na Facebooku správu doplnila o informáciu, že dvojica, ktorú spomenula, sa na realizácii festivalu podieľať bude "do miery svojej pracovnej náplne". Toto isté nám potvrdila aj žena, ktorej sa Gabčíkovej správa týkala.

"Pripravuje festival divadiel a divadelných škôl krajín V4," píše sa doslova v pracovnej náplní dramaturgičky Gabčíkovej. Pracovnú náplň, ktorá zahŕňa aj organizovanie festivalu, podpísala Gabčíková vlani v júni. Nepodarilo sa nám zistiť, či naďalej platí, že Gabčíková festival organizovať vôbec nebude, dramaturgička mala svoj mobil vypnutý.

Gontko: Festival pripravíme aj napriek nejasnostiam

Divadlo tvrdí, že festival Stretnutie určite zorganizuje aj tento rok. "Už v akej bude podobe, je ťažko povedať, lebo príprava je spojená s istými nejasnosťami, aj personálnymi. Ale nemáme dôvod narúšať kontinuitu podujatia, ktoré je tu už ak dlho," povedal Gontko. Dodal, že divadlo dáva dokopy tím ľudí, ktorí na festivale budú pracovať.

Momentálne je pre divadlo ale problémom získať vôbec základné údaje o festivale a o tom, čo sa už na jeho organizácii doteraz spravilo. Podľa riaditeľa bola Veronika Gabčíková minulý týždeň práceneschopná. "Aj keď deklaruje, že spolupracovať nebude, ja verím v jej profesionalitu a v to, že do dnešného dňa urobila maximum, aby položila základy tohtoročného festivalu. Mala to v pracovnej náplni a mohla na tom robiť už od podania projektu," povedal Martin Kusenda.

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ e-mailom

Na spracúvanie osobných údajov sa vzťahujú Zásady ochrany osobných údajov a Pravidlá používania cookies. Pred zadaním e-mailovej adresy sa, prosím, dôkladne oboznámte s týmito dokumentmi.

Inzercia - Tlačové správy

Hlavné správy z Správy Nitra, Galanta a Šaľa - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Nitra

Doma rýchlejšie! Už o pár týždňov bude vodičom odovzdaný 25,2 km úsek R7 Ketelec-Holice.

Rýchlostná cesta R7 čoskoro umožní obyvateľom obcí južne od Bratislavy tráviť menej času v aute.

Parkovaniu pri rieke Nitra je koniec, budú tam byty

Majiteľ pozemku nevylúčil, že ak mu mesto ponúkne ekvivalentný pozemok, bude rokovať.

Martin Hodál pred parkoviskom, na ktorom je od 19. februára zakázané parkovať.

Radnica vo Vrábľoch chce zrekonštruovať požiarnu zbrojnicu v Dyčke

Na opravu získali z ministerstva vnútra dotáciu 30-tisíc eur. Náklady na práce však dosiahnu viac ako 113-tisíc eur.

Vráble - mestský úrad.

Polícia vypátrala dvojicu, ktorá prepadla 93-ročnú ženu v jej dome

Slabú a vystrašenú ženu sotili na zem, z ruky jej stiahli prsteň a ukradli retiazku. Bola v takom šoku, že o prepadnutí povedala susedom až ráno.

Ilustračná.

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

AKTUALIZOVANÉ o 15. h

Vietor sfúkol strechu v centre Nitry, poškodila dve autá

Plech visí až na zem. Pod ním je priechod pre chodcov.

Parkovaniu pri rieke Nitra je koniec, budú tam byty

Majiteľ pozemku nevylúčil, že ak mu mesto ponúkne ekvivalentný pozemok, bude rokovať.

Už ste čítali?

Voľby 2020