
milióna korún.
„Strata či ťažké poškodenie zraku je vážnou zmenou. Človeka spočiatku musíme presvedčiť o tom, že život sa mu tým nekončí a môže sa naučiť všetky bežné činnosti,” povedala zástupkyňa vedúcej únie Martina Jašíková. Šesť zamestnancov navštevuje nevidiacich a slabozrakých u nich doma kdekoľvek v kraji. Učí sa s nimi orientáciu doma či základné trasy vonku. Zacvičuje ich s kompenzačnými pomôckami - bielou paličkou, hovoriacimi hodinami či zvukovým indikátorom hladiny tekutiny v pohári. Zamestnanci únie chodia za nevidiacimi a slabozrakými pravidelne do pobočiek niektorých miest kraja, kde im poskytujú sociálne poradenstvo. Bez zraku je ich prístup k zákonom naozaj obmedzený. Viac ako 90 percent nevidiacich nepozná Braillovo písmo.
Únia poskytuje sociálne služby pre 1 500 nevidiacich a slabozrakých v Nitrianskom kraji. Tohtoročný rozpočet ju položí na lopatky. „Museli by sme prepustiť troch či štyroch pracovníkov a zredukovať poradenské dni. Poradenská práca by v Šali, Štúrove a Šahách úplne zanikla. Službu by dostal iba ten, kto si po ňu príde do Nitry, čo je pre väčšinu nevidiacich nereálne. Výrazne tým obmedzíme sociálnu pomoc pre zrakovo postihnutých, ktorá je štandardná vo všetkých krajinách Európskej únie,” zdôraznil predseda Zbranek.
Organizácia chce na najbližšom zasadaní zastupiteľstva Nitrianskeho samosprávneho kraja rozdať poslancom čierne slepecké klapky na oči. „Ak sa s nimi pokúsia naobedovať, alebo si len vytlačiť pastu na kefku, možno si uvedomia, aký vážny je náš problém,” myslí si Zbranek. Na ilustráciu dodáva, že Trnavský kraj na úniu nevidiacich vyčlenil v rozpočte
1,3 milióna, Košický kraj 1,2 a Bratislava milión korún.