
úrad. Urobil tak ako občan mesta, nie ako zástupca primátora.
„Chcem sa zastať obyčajných ľudí, ktorí sa boja vystúpiť pod svojimi menami. Nechcú si pohnevať lekárov,“ hovorí viceprimátor, ktorý koná na podnet občanov z Chrenovej. On sám má však rovnakú skúsenosť. „Čakal som dve hodiny pred ambulanciou lekára – už som mal byť na rade, keď ma dvaja ľudia predbehli. Boli uprednostnení, pretože lekárovi zaplatili.“ Takýto postup považuje minimálne za neetický, hovorí dokonca o úplatku. „Pre čakajúcich pacientov je to ponižujúce a dehonestujúce. Lekár vlastne zarába na úkor ich času. Určite by sa nič také nemalo robiť v ordinačných hodinách, ktoré schválilo Mesto. Navyše, mnohí lekári príjem za prednostné vybavenie pacienta (100 až 200 korún) nezdaňujú, nevydajú mu žiadny doklad,“ dodáva Baláž. Keďže polikliniky patria od apríla Mestu Nitra, bude samospráva podpisovať s nájomníkmi nové zmluvy. Viceprimátor si myslí, že by sa v nich mal riešiť aj spomínaný problém.
„Tým, že pacientom za poplatok ponúkame možnosť objednať sa vopred na vyšetrenie, žiadny zákon neporušujeme. O tejto službe v súlade s predpismi informujeme na nástenke pred ambulanciou. Pacienti, ktorým sa tento systém nepáči, si môžu vybrať iného lekára,“ reagovala lekárka, ktorá si neželá byť menovaná. „O službu je záujem - prečo by sme ľuďom, ktorí sa ponáhľajú, nevyšli v ústrety? Na druhej strane automaticky a bez poplatku uprednostňujeme aj pacientov po úraze, s vysokými teplotami, darcov krvi a zdravotníckych pracovníkov. Nikto sa zatiaľ nesťažoval. Je vecou ambulancie, aby si to zorganizovala tak, aby netrpeli ľudia v čakárni,“ hovorí zdravotná sestra.
„Lekári berú peniaze za nepodložený výkon. Pacienti sú rozdelení do dvoch kategórií: platiaci a neplatiaci. Vnímam to ako veľké ublíženie občianskemu princípu, morálka utrpela veľkú ujmu. Podľa etického kódexu pritom zdravotnícky pracovník nesmie pomáhať porušovaniu cti a dôstojnosti človeka,“ konštatuje dôchodca z Chrenovej.
Vedúci odboru zdravotníctva na Úrade NSK Jaroslav Zhorela nám povedal, že sa sťažnosťou budú zaoberať už v týchto dňoch. Myslí si však, že ak majú lekári oznam o poskytovaní služby aj s jej cenou vyvesený na dverách ambulancie, respektíve na nástenke, zákon neporušujú.
A aký má na problém názor Slovenská lekárska komora? Podľa generálneho sekretára Eduarda Kováča nestačí, ak lekár vyvesí oznam o poskytovaní uvedenej služby. „Treba mať na ňu vyčlenené aj hodiny. V opačnom prípade je konanie lekárov minimálne neetické.“ Komora sa bude záležitosťou zaoberať, chce v tejto veci čo najskôr osloviť svojich členov a tlmočiť im svoje stanovisko.