NITRA. Stolíky, kalichy, čaše, poháre, misky, ale aj dekoratívne predmety ako maľby na skle a rôzne inštalácie predstavuje návštevníkom výstava Za hranou. Otvorili ju v Salóne Nitrianskej galérie, kde potrvá do 27. marca.
Takmer dvadsať autorov prezentuje svoje diela, ktoré vznikli v Ateliéri Sklo na VŠVU v Bratislave. Minulý rok oslávil päťdesiate výročie vzniku, jeho činnosť nadväzuje na vynikajúcu tradíciu slovenského, respektíve československého voľného a úžitkového sklárskeho umenia.
„Už od začiatku, keď sme rozmýšľali o výstave, sme vedeli, že náš ateliér chceme ukázať ako akési laboratórium, kde sa pracuje so sklom aj s inými materiálmi. Ako priestor, ktorý je otvorený rôznym vplyvom, smerom, postupom či technológiám, kde sa venujeme širokému spektru aktivít – od dizajnu až po voľnú tvorbu. V oblasti dizajnu spolupracujeme s mnohými firmami,“ hovorí vedúci ateliéru a zároveň kurátor výstavy Patrik Illo. „V komornom priestore Salónu Nitrianskej galérie prezentujeme výber semestrálnych prác z posledných piatich rokov – od našich súčasných študentov, ale aj absolventov či stážistov z Nemecka, Poľska a Estónska.“
Podľa kurátora časť prác študenti realizovali sami, časť, ktorá sa týka najmä dizajnu, urobili odborníci priamo v sklárňach. Študenti najmä navrhujú – také veci, aby boli technicky korektné a v praxi zrealizovateľné.
„V našom ateliéri robíme všetko možné – od brúseného, cez tavené až po leštené sklo. Zložité technológie ako napríklad fúkanie skla či výrobu tabuľového skla nedokážeme zabezpečiť, preto spolupracujeme so sklármi,“ pokračuje Patrik Illo. „Pri konkrétnej výrobe je prítomný aj študent – autor návrhu, ale prácu vykonáva odborník, ktorý ju robí možno celé roky osem hodín denne. My nemôžeme byť lepší ako on.“


