NITRA. Mestské služby opravujú výtlky aj v zime. Využívajú na to infraset za 12 500 eur, ktorý kúpili v decembri. Umožňuje pracovať až do teploty mínus sedem stupňov.
„Priebežne od januára sú opravované výtlky novým strojom na komunikáciách, ktoré sú najviac dopravne vyťažené,“ informoval Ján Koprda z Mestských služieb.
O ktoré konkrétne ulice ide, sme sa nedozvedeli.
Majú 230-tisíc eur
Infraset zahŕňa dva infražiariče, vibračnú dosku, vysávač, sadu náradia a prenosného dopravného značenia, prívesný vozík s krycou plachtou, pracovný stan, penetračnú látku a asfaltovú obaľovanú zmes. Obsluhujú ho dvaja ľudia.
Riaditeľ Mestských služieb Vladislav Borík pred časom povedal, že vďaka novému stroju sa viac zamerajú na opravy chodníkov. Avizoval, že bude vypracovaný harmonogram. V súčasnosti chystajú podklady.
„Zbierame podnety od občanov, z mestského úradu, od výborov mestských častí aj od Mestskej polície a sumarizujeme ich,“ potvrdil Koprda.
Výtlky sa budú opravovať aj klasickým spôsobom, tak ako vlani. Spoločnosti, ktoré vyrábajú obalovú zmes, spustia svoju prevádzku na jar.
Na opravy výtlkov majú Mestské služby v tomto roku vyčlenených 230-tisíc eur. Spôsob opravy bude závisieť od rozsahu poškodenia miestnej komunikácie.
Evidujú škodové udalosti
V súvislosti s výtlkmi eviduje mestský podnik za uplynulý rok dve škodové udalosti. Stali sa na Chmeľovej doline a na Cintorínskej ulici. Podľa Koprdu išlo o poškodenie nízkoprofilových pneumatík.
„Do dnešného dňa si poškodení neuplatnili škodovú udalosť v Mestských službách,“ povedal.
Ešte v roku 2012 museli Mestské služby zaplatiť 2 809 eur žene, ktorá si polámala obe ruky pri páde do neoznačenej prepadliny plnej dažďovej vody. Nachádzala sa na chodníku na Damborského ulici. O odškodnom rozhodol súd.
Úraz sa stal v marci 2008, Mestské služby sa mimosúdne dohodnúť odmietli, preto sa spor ťahal roky.
Prepadlinu roky neopravili
Prípad je taký kuriózny až absurdný, že stojí za pripomenutie, hoci sme o ňom už pred rokmi písali.
Mestské služby vtedy argumentovali, že za úraz si môže žena sama, pretože o prepadline na chodníku vedela roky a mala svoju chôdzu prispôsobiť okolnostiam. Otázkou je, čo robili Mestské služby, keď prepadlinu nechali dlhé roky bez povšimnutia. Vraj „opomenuli“.
Poisťovňa, s ktorou mali uzavretú zmluvu, nazvala ich prístup „hrubou nedbanlivosťou“ a odmietla preplatiť škodu.
Neuveriteľné je, že prepadlina vznikla v dôsledku rozkopávky ešte v roku 1993! Mestské služby mali chodník v správe od roku 1999. Nerovnosť opravili až po úraze v roku 2008.
Absurdné tiež je, že práve dlhoročná existencia prepadliny sa stala pre podnik poľahčujúcou okolnosťou. Súd konštatoval, že sa na chodníku nachádzala niekoľko rokov, „navrhovateľka o nej vedela a odporcovi nesignalizovala potrebu vykonania opravy“.
V rozsudku sa tiež píše, že chodkyňa mala „pri chôdzi na tomto mieste venovať zvýšenú opatrnosť“. Súd jej priznal len 75 % z požadovaných 3 747 eur, čo bolo bolestné a strata na zárobku.