LÚČNICA NAD ŽITAVOU. Kniha návštev, ktorá bola diskusným fórom na webe dediny, je od minulého týždňa minulosťou. Odstrániť z obecnej stránky ju dal starosta Ivan Michna, ktorý tvrdil, že sa na tom jednomyseľne dohodol s poslancami. Dôvodom zastavenia diskusie boli podľa starostu útoky diskutujúcich.
Okamžite sa ozvali najmenej dvaja zo siedmich poslancov a od Michnovej "jednomyseľnej" dohody s poslancami dali ruky preč.
Starosta sa dohodol sám so sebou
Na starostu Ivana Michnu sa v poslednom čase sypala od obyvateľov kritika za viaceré rozhodnutia. Diskutujúci mu vyčítali napríklad zrušenie Silvestra a len nedávno čelil nespokojnosti ľudí, ktorí sa obávali, že dedina dá vyrúbať zdravé stromy v historickej ulici vedúcej ku kostolu a to iba preto, že zavadzajú novým pouličným lampám umiestneným na nezvyčajne dlhých nosníkoch. Na stromoch sa objavili rôzne značky. Obyvatelia okamžite spísali petíciu. Viacerí potvrdili, že so starostom hovorili a výrub stromov nepoprel. Keď sme sa o prípad začali zaujímať, Michna tvrdil, že dedina stromy neodstráni.
Aj Michnovo konanie v prípade označkovaných stromov vzbudilo v diskusii na internetovej stránke Lúčnice nad Žitavou búrku nevôle. Diskutujúcich o niekoľko dní neskôr prekvapil oznam, ktorý obec na svoj web zavesila. "Na základe jednomyseľnej dohody medzi obecným úradom ako zriaďovateľom stránky s poslancami a starostom, končí od 1. marca diskusné fórum," písalo sa v ňom. Dôvodom mala byť nevyvážená diskusia v Knihe návštev.
Tento oznam pobúril diskutujúcich. "S kým sa to dohodol starosta? S obecným úradom? A to je konkrétne kto? Referent pre výber daní? Referent pre ekonomiku obce? Upratovačka? Údržbár?" ironizoval jeden z obyvateľov.
Poslanci dávajú ruky preč
Oveľa závažnejšie ale pôsobí zistenie, že Michnom deklarovaná "jednomyseľná" dohoda až taká jednohlasná nebola. Najmenej dvaja zo siedmich poslancov obecného zastupiteľstva sa od zmazania diskusie z webu obce dištancovali.
"Je síce pravda, že bolo neoficiálne stretnutie, kde sme preberali aj zrušenie Knihy návštev, ale o tomto stretnutí nie je zápisnica ani uznesenie, beriem ho ako neoficiálne. Vyjadril som sa, že Kniha návštev by mala ostať, je to jediná forma online komunikácie, ale je potrebné spraviť opatrenia, aby bola diskusia čo najmenej vyhrotená," reagoval poslanec Marek Minár. "Na neoficiálnom stretnutí poslancov so starostom nám starosta predniesol, že Knihu návštev chce zrušiť, rozhodnutie ale nebolo úplne jednomyseľné, lebo sme s Marekom mali určité pripomienky," napísal poslanec Miroslav Golha.
Michna na ich názor reagoval vyhlásením, že zrušenie diskusie je záležitosťou obecného úradu a nie poslancov. "Je to obecná stránka, nie poslanecká. Ja som ich o tom zo slušnosti informoval, keďže stránka neslúži na to, na čo bola pôvodne zriadená. Sú tam veci, ktoré rozpútavajú vášne v rámci obce, preto som informoval, že to zruším," povedal starosta. Poslanci podľa starostu reagovali neskôr tak ako reagovali, lebo na webe si prečítali negatívne reakcie na rozhodnutie o zastavení diskusie.
Starosta tiež odmietol, že by stránku zrušil, lebo neuniesol kritiku. Podľa neho na webe obce boli kritické príspevky už mesiace, ešte v čase, keď ani nebol starostom. "Aktívne som tam posielal odpovede každému, kto sa podpísal," hovorí Michna.

Golha: Kritiku musíme uniesť
Golha ale nezdieľa Michnov názor na kritiku od obyvateľov. "Tiež sa ma ako poslanca dotýkajú niektoré pripomienky a kritika, v niektorých príspevkoch aj nadávky, ale sme zvolení zástupcovia občanov a musíme počítať s tým, že budeme aj kontrolovaní a kritizovaní. Nie som zástancom, aby sa na stránke na niekoho vulgárne nadávalo, ale slušná a konštruktívna debata nám môže pomôcť veľa obecných vecí vyriešiť," vyhlásil poslanec Golha a pripomenul, že o mnohých veciach, ktoré občanov trápia, sa dozvedeli práve z Knihy návštev.
Poslanec Minár sa od Michnových rozhodnutí dištancoval úplne. "Odmietam niesť zodpovednosť za rozhodnutie starostu, ako sú zrušenie Knihy návštev, zrušenie Silvestra, označenie stromov na vypílenie. S týmto nemajú poslanci nič spoločné," napísal ešte skôr, ako diskusiu vypli.
Michna nevylúčil, že dedina znovu niekedy v budúcnosti diskusiu obnoví, momentálne to podľa neho ale nemá význam. Komunikovať s ľuďmi chce osobne a mailami. "Na každý dotaz reagujeme, odpovedáme. Už týždeň máme zriadenú úradnú poštovú schránku, kde občania môžu dávať podnety," povedal starosta.
Obyvatelia: Takáto cenzúra nebola ani za komunistov
Ľuďom to ale nestačí a žiadajú obnoviť diskusiu. "Starosta, poslanci, ak chcete nastaviť komunikáciu spôsobom - nerušiť, vládneme, tak my občania odpovedáme - ďakujeme, odstúpte," napísal občan. "Takúto cenzúru si nedovolili ani komunisti koncom osemdesiatych rokov. Aj tá najposlednejšia obec, ktorá má web, má svoju diskusiu, kde občania bežne adresujú vedeniu obce svoje sťažnosti a podnety. Starostovia si ju čítajú a vedia, čo kde treba riešiť, kde robia chyby a čo majú napraviť," povedal ďalší obyvateľ obce.
Aj mladík, s ktorým sme hovorili, považuje zrušenie diskusie za chybu. Na webe dediny sú podľa neho maximálne informácie o kultúrnych podujatiach. Za zrušením Knihy návštev vidí to, že občania tam v poslednej dobe poukazovali na "prešľapy a nedostatky v práci starostu".
Združenie občanov miest a obcí Slovenska (ZOMOS) sa s podobným postupom vládnucich osôb stretáva často. "Ako dôvod sa spravidla uvádza hrubé osočovanie, urážky a podobne, čomu sa ale dá predísť jasne stanovenými pravidlami diskusie s právom mazania príspevkov, ktoré nie sú v súlade s pravidlami. Preto nevidím dôvod na zrušenie diskusie," povedal predseda ZOMOS-u Vladimír Špánik. Namiesto zrušenia diskusie mal starosta podľa združenia trpezlivo vysvetľovať a obhajovať postupy aj v prípade tých najkritickejších názorov. ZOMOS pripomína, že dnes nie je problém otvoriť novú diskusiu na alternatívnej stránke, ktorú budú prevádzkovať mimo dosahu starostu a obecného úradu.