NITRA. Muž, ktorý na jar 2014 nelegálne orezal mestské stromy na Klokočine, nie je dodnes potrestaný. Hoci radnica vlani avizovala, že dá podnet na priestupkové konanie, stále tak neurobila.
Dokedy chce konkrétne čakať, sme sa nedozvedeli. „Podnet na prešetrenie priestupku podá mesto v zákonnej lehote, včas pred jeho premlčaním,“ reagoval Andrej Jančovič.
Zákon hovorí, že „priestupok nemožno prejednať, ak od jeho spáchania uplynuli dva roky“. Tento termín onedlho uplynie.

Môže za to počasie?
Za poškodenie stromov hrozí sankcia až do výšky 6 638,78 eura, rozhoduje o nej okresný úrad. Vinník má okrem toho nahradiť vzniknutú škodu.
Na radnici nám už vlani povedali, že za nelegálne orezané stromy na Klokočine podávajú podnet na okresný úrad. „Po roku od vykonania rezu je zrejmé, že predmetné stromy síce znova rašia, ale poškodené boli, a teda v najbližšom čase bude vec postúpená na priestupkové konanie,“ povedal vlani úradník z radnice.
Dnes hovorí, že stav poškodených stromov museli sledovať až dva roky. Môže vraj za to počasie. „Vyplynulo to z atypického a razantného nástupu vysokých teplôt v oboch ostatných vegetačných obdobiach, ktorý objektívne skomplikoval podmienky pre regeneráciu poškodených drevín.“
V prípade rezu briez je vraj „zdržanlivosť na vyhodnotenie miery poškodenia vždy namieste, nakoľko breza patrí k druhom, ktoré dokážu aj na veľmi hlboký rez reagovať uspokojivo“. Škoda, že pri orezávaní stromov nebol zdržanlivý aj muž, ktorý ich necitlivo poškodil.
Škodu vedeli už vlani
Zvláštne je, že o výške škody nás na radnici informovali už pred rokom. Vyčíslili ju vtedy na 227 eur.
Mestský úrad vlani zároveň avizoval, že za poškodenie dvojkmennej brezy a borovice nebude žiadať od vinníka peniaze, ale náhradnú výsadbu. Prečo bolo potrebné stav stromov ďalej monitorovať a odkladať podanie podnetu na okresný úrad, teda zostáva nezodpovedané.
„Naťahujú to a priestupok bude premlčaný,“ myslí si obyvateľ sídliska.
„Tu nejde len o prípad tohto konkrétneho muža, ale o precedens. Ak mohol on beztrestne dokatovať stromy, môžu to pokojne urobiť aj ďalší,“ dodal.
Len nesprávny rez?
Prípad je kuriózny z viacerých dôvodov. Aj preto, že invalidný dôchodca orezal stromy osobne, na tento účel si dokonca požičal vysokozdvižnú plošinu.
„Dva týždne som nemal televízny signál,“ zdôvodnil v máji 2014 svoje konanie. Stromy poškodil za bieleho dňa, niektorí susedia ho vraj pri tom povzbudzovali. Jeden ho dokonca nasnímal na mobilný telefón.
Necitlivo odpílené konáre a obzvlášť vrcholky na dvojkmennej breze a borovici vtedy mnohých pobúrili. „To, čo sa stalo, je neuveriteľné. Vinníka by mali exemplárne potrestať, inak začne ktokoľvek svojvoľne vypiľovať a rúbať verejnú zeleň,“ povedala pred dvomi rokmi obyvateľka Novomeského ulice.
„Z hľadiska arboristického nemožno hodnotiť rez inak ako neprípustný,“ reagoval vtedy Branislav Štrba z radnice. Dnes na úrade nazývajú nelegálne orezanie stromov „nesprávnym rezom“.
Zľutovali sa, zneužil to
Muž sa pôvodne s požiadavkou na opílenie stromov obrátil na Mestské služby. Aby nemusel čakať, kým príde na rad, dostal od pracovníčky ústne povolenie na odstránenie jedného konára na breze.
„Zľutovali sme sa, lebo je invalidný dôchodca, on to zneužil,“ povedala pracovníčka Mestských služieb.
„Pre Mesto Nitra a Mestské služby bolo dané konanie skúsenosťou, ktorá má za následok zníženú ochotu povoľovať svojpomocný rez obyvateľom, respektíve striktnejšie vymedzenie podmienok, za akých sa taký rez môže vykonávať,“ komentoval situáciu Branislav Štrba z radnice.
Ak konáre stromov spôsobujú zhoršenie satelitného signálu, je potrebné obrátiť sa na Mestské služby. Ak sa potvrdí, že vec nie je možné riešiť inak než rezom, podľa Štrbu ho zabezpečia. Prípadný výrub stromu musí odsúhlasiť útvar hlavného architekta na mestskom úrade.