Štvrtok, 17. jún, 2021 | Meniny má AdolfKrížovkyKrížovky

Medailista ťahal v Šali za kratší koniec

Domáci hádzanári nastúpili k dôležitému zápasu bez zraneného F. Šulca, ale s odhodlaním potrápiť favorita, čo sa im aj podarilo.

Šaľan Samuel Mažár zoči-voči legendárnemu Richardovi Štochlovi.Šaľan Samuel Mažár zoči-voči legendárnemu Richardovi Štochlovi. (Zdroj: Milan Pospiš)

HKM Šaľa - HJK Agro Topoľčany 27:23 (16:11)
Zverenci trénera Kolesára začali od úvodných minút nebojácne, išli do vedenia gólom Melnyka, hostia vyrovnávali Adamčíkom. Málokto tušil, že to bol posledný okamih s vyrovnaným skóre. Po ďalšom góle Melnyka pridal dva zásahy Szapu, napodobnil ho aj S. Mažár, v 10. minúte už viedla Šaľa 7:2 a Meluša v bránke hostí vystriedala slovenská brankárska legenda Štochl. Na druhej strane exceloval v domácej bránke nestarnúci Fabián, ktorý viackrát bravúrnymi zákrokmi privádzal súperových hráčov do zúfalstva (zneškodnil tutovky Hlinku, Adamčíka a Klačanského). Tréner hostí Pavol Jano skúšal oddychovými časmi a zmenou rozostavenia hráčov urobiť zlom v dueli, ale všetko bolo márne. V domácom kolektíve sa rozostrieľal Patrik Krok, proti ktorého podstrelom bol bezmocný aj Štochl a aj preto bol v 20. min. na ukazovateli skóre stav 10:6. HKM hral pozorne v obrane, za ktorou stál najlepší hráč duelu brankár Fabián. Agro síce znížilo Kľačanským na 11:8, ale dôležitý gól Bočkaya v oslabení schladil ich ambície. V závere pridali ešte góly Szapu s Buvalom, a tak odchádzali domáci do kabín za mohutného potlesku s nečakaným päťgólovým vedením.
Po obrátke hostia už v 31. min. znížili Hlinkom, na druhej strane sa však strelecky presadil T. Mažár. Žochári sa snažili o zvrat, ale nadšene hrajúci HKM statočne odolával. Pre hostí svitla aká-taká nádej pri vylúčení Páleša, keď znížili na 19:16, ale proti ďalšiemu zníženiu bol brankár Fabián. Šalianski strelci sa nezľakli ani výborného Štochla a po góloch Melnyka a T. Mažára v 46. minúte opäť viedli rozdielom piatich gólov - 23:18. Hostia ktorí mali v hľadisku dosť veľkú podporu (150-200 priaznivcov) robili všetko pre to, aby sa priblížili k svojmu súperovi na „dostrel“ (50. min. 23:20), ale domáci HKM, ktorý čoraz hlasnejšie klope na semifinálové dvere hádzanárskej extraligy, im toho viac nedovolil. Mnohokrát vytlieskaný Fabián si stále držal fazónu, pri streleckej chuti bol P. Krok, ku ktorému sa pridali aj jeho ďalší spoluhráči a tak v 55. min. bolo už za stavu 26:21 rozhodnuté, pričom domáci zahodili aj dve sedmičky. Napriek tomu, že dve minúty pred koncom videl Szapu prísnu červenú kartu, hosťom sa už podarilo iba esteticky prikrášliť výsledok, ktorý je pre šaliansky kolektív historický. Patrične to ocenilo aj vynikajúce obecenstvo, pretože Šaľa po prvýkrát vyhrala majstrovský duel s mužstvom silnej trojky.

Rozhodovali Rudinský - Mandák, pok. hody: 4/2 - 2/1, vylúčení: 4:3, ČK: 59. Szapu, 1100 divákov.
HKM: Fabián, Repáň, Szabo - Melnyk 3/2, Bočkay 2, Michniewitz, Krokavec, Masaryk 1, T. Mažár 2, Szapu 5, P. Krok 7, S. Mažár 3, Páleš 1, Buvala 2, J. Petráš.
HK AGRO: Adamčík 6, Hlinka 5, Cigáň 4, Klačanský 4, atď.

Ján Kolesár, tréner: „Musím chlapcom zagratulovať k skvelému výkonu, keď väčšina z nich siahla až na dno svojich síl. K vynikajúcemu výkonu brankára Fabiána sa priblížili ďalší, čím len dokázali odborníkom a priaznivcom mužskej hádzanej, že sme pre extraligovú súťaž prínosom. Potvrdzujú to v priebehu celej súťaže, čo ma veľmi teší.“