Nikaragujská stretávka po 30 rokoch ho potešila

V strednej Amerike nezabudli na Nitrana. Na pamätný úspech z roku 1986 spomínal spolu so svojimi „compaňeros“ na druhom konci sveta.

Tím Nikaraguy z roku 1985. Celkom vpravo stojí reprezentačný tréner Ján Fülöp.Tím Nikaraguy z roku 1985. Celkom vpravo stojí reprezentačný tréner Ján Fülöp. (Zdroj: archív J. F.)

Sú to už tri dekády, čo sa Nitran Ján Fülöp vybral pracovne do Nikaraguy, kde nakoniec neplánovane zanechal stopu aj vo futbalovom hnutí. Zaspomínali sme s ním na časy, kedy bol trénerom tamojšej futbalovej reprezentácie. Pocty viesť národný tím inej krajiny sa dostalo len siedmim Slovákom.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ako ste sa vlastne dostali do Nikaraguy?
- Po ukončení občianskej vojny boli do krajiny zavolaní odborníci z celého sveta, aby pomohli riadiť krajinu. Do Nikaraguy prišli ľudia z Ameriky - od Kanady po Argentínu, ako aj z Európy - od Fínska po Portugalsko. ČSSR poslalo geológov, jedného energetika a ja som šiel za priemysel. Mal som šťastie, že som uspel v celoštátnom konkurze. V Nitre som vyštudoval VŠP, odbor mechanizácia, neskôr som si dorobil Vysokú školu ekonomickú - riadenie podnikov. Spravil som si štátne skúšky zo španielskeho jazyka, a tak som spĺňal všetky podmienky. Stal som sa poradcom ministra hospodárstva Nikaraguy, viedol som oddelenie plánovania investícií. Vycestoval som aj s celou rodinou.

SkryťVypnúť reklamu

Ako sa zrodilo vaše futbalové pôsobenie v cudzej krajine?
- Z ľudí, ktorí prišli do Nikaraguy, sme dali dokopy partiu, ktorá začala hrávať futbal pre radosť na univerzite. Postupne nás bolo viac a viac, neskôr sme už hrávali aj zápasy proti miestnym klubom z nižších súťaží. Medzi nami boli dvaja talianski žurnalisti, napísali o mne do novín a to sa dostalo do rúk rôznym ľuďom. Tak sa stalo, že ma zavolali do klubu Buffalos do Toňa Managua, ktorému som pomohol zachrániť sa v prvej lige. Moje futbalové pôsobenie mi však museli najskôr schváliť na veľvyslanectve.

V akých podmienkach vtedy fungoval futbal v Nikarague?
- Vtedy sa ich reprezentácia ani nezúčastňovala kvalifikácií o MS. Futbal sa len rozvíjal. Hráči boli amatéri, trénovali skoro ráno alebo po zamestnaní. Štadióny boli asi také ako u nás na dedinách.

SkryťVypnúť reklamu

Ako ste sa dostali k reprezentácii?
- Išlo to postupne. Po úspechu v ligovej súťaži som dostal úlohu v medziobdobí zložiť na pár exhibičných medzinárodných zápasov výber hlavného mesta. Tie sa vydarili, a tak ma požiadali, aby som sa stal trénerom nikaragujskej reprezentácie. To už, samozrejme, musel schváliť aj šéf ČSTV Himl a predseda futbalového zväzu Kocek. Dali mi zelenú a podporoval ma aj nový veľvyslanec v Nikarague. Bol ním Gustáv Stopka, ktorý pochádza z Močenku a dnes žije v Zlatých Moravciach. Záujem o futbal stúpal, prípravné zápasy sme už hrávali na bejzbalových štadiónoch s veľkou kapacitou. To, že v rohu ihriska bol kúsok antuky, nikomu nevadilo... Reprezentácia pod mojím vedením dosahovala veľmi dobré výsledky, hrali sme väčšinou s mužstvami Salvador, Guatemala, Kostarika, Kuba, Honduras, Belize, Haiti, Dominikánska republika, Mexiko, Panama. Pred majstrovstvami Strednej Ameriky ma už na pár mesiacov uvoľnili z práce a boli sme napríklad aj na vysokohorskom sústredení v Kostarike, kde bola podobná nadmorská výška ako v Guatemala City.

SkryťVypnúť reklamu

Čo bolo vrcholom vášho pôsobenia na reprezentačnej lavičke?
- Cieľom bolo uspieť na Stredoamerických hrách. Tie sa konali v januári 1986. Súťažilo sa nielen vo futbale, ale aj v iných športoch. Pre tamojších ľudí to bolo niečo také významné ako olympijské hry.

Ako dopadol turnaj?
- Najskôr sme hrali s Guatemalou 1:1 pred 45-tisíc divákmi. Na tom istom štadióne hrala slovenská reprezentácia prípravný zápas v roku 1999. Hlavný tréner Jozef Adamec sa bál sadnúť do lietadla, tak mužstvo viedol asistent Anton Dragúň. V druhom zápase sme so Salvadorom remizovali 0:0 a boli sme v hre o prvenstvo. V poslednom zápase nás čakal Honduras. Vtedy bolo napätie medzi týmito dvoma krajinami, na hraniciach prebiehali boje. Chalani chceli nechať dušu na ihrisku, ale hrali príliš so srdcom a zabudli na taktiku. Prehrali sme 4:0. Aj tak sme skončili na treťom mieste, čo bol pre Nikaraguu úspech.

Tamojší predstavitelia futbalu si na vás spomenuli?
- Práve v januári 2016, keď uplynulo 30 rokov od hier, som bol opäť v Manague. Na oslavu pozvali aj všetkých hráčov a členov realizačného tímu. Mňa sprevádzali moji dvaja kamaráti Slavomír Eliaš a Milan Jonis, aby som neletel sám. Mali sme čas sa trochu aj poobzerať po krajine. Zistil som, že dnes sa tam už hrá profesionálne na pekných štadiónoch. Takže futbal v krajine sa rozvinul a mňa teší, že som k tomu mohol pomôcť svojím malým dielom.

Verí, že sa dožije prvej ligy

Ján Fülöp sa narodil v roku 1949 v Nitrianskych Hrnčiarovciach. Dres AC Nitra hájil v kategórii žiakov a za B-dorast. Neskôr počas štúdií hrával krajskú súťaž za Kynek (trénerom bol Štefan Sapár) a Chrenovú, počas vojny za Duklu Praha-Dejvice a po návrate okresnú súťaž za N. Hrnčiarovce a D. Obdokovce.
Trénerom Nikaraguy bol dva roky - od februára 1984 do januára 1986. Neskôr úspešne viedol juniorku Plastiky Nitra v 80-tych rokoch, kedy zažil tri postupy.
Na začiatku 90-tych rokov bol päť rokov viceprezidentom klubu Plastika Nitra (neskôr FC Nitra), na čele vtedy stál Ján Kovarčík, viceprezidentmi boli aj Peter Oremus a František Kukla. „Bolo to ťažké obdobie, delila sa republika. Hrali sme prvú ligu, raz sme z nej aj vypadli, ale potom sme postúpili späť s trénerom Komanickým,“ spomína Ján Fülöp. Neskôr už nebol aktívny ako tréner alebo funkcionár, ak nerátame priateľskú výpomoc v neďalekých Pohraniciach.
Na futbal Nitre chodí pravidelne, jeho miesto je na starej tribúne, po boku dlhoročných priateľov. „Či verím, že sa ešte dožijem prvej ligy v Nitre? Verím, aj keď viem, že v tejto sezóne to nebude,“ vraví chlapík, ktorý napriek dôchodkovému veku stále stojí na čele stredne veľkej spoločnosti v Mlynárciach.
Ján Fülöp je členom fan- klubu slovenskej futbalovej reprezentácie, chodí na väčšinu jej zápasov. „Chystám sa aj na Euro do Francúzska. Na prvý zápas s Walesom by som mal ísť aj s manželkou,“ dodáva milovník futbalu.

 

Najčítanejšie na My Nitra

Komerčné články

  1. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu
  2. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  3. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  6. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  7. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  8. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  1. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  2. E-recept, evolúcia v zdravotnej starostlivosti
  3. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  4. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  5. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  6. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  8. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  1. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 18 266
  2. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 549
  3. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 12 665
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 11 015
  5. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 684
  6. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 10 530
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 8 037
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 5 274
  1. Marek Strapko: Aj za čias Ježiša žili dezoláti
  2. Ondřej Havelka: Starý zákon pohledem poutníka. Bible jako nejstarší cestopis odhalující smysl Cesty 10/11
  3. Rado Surovka: Chameleón prezidentom ?
  4. Martin Škopec Antal: Pokus o zjednotenie spoločnosti je utopickým blúznením
  5. Ján Serbák: Zaujímavosti zo storočných novín (29.3. - 4.4.1924)
  6. Miroslav Lukáč: Milý Peťko! Nechcel by som ťa ani za suseda, ani za stojan na bicykel.
  7. Ľuboslav Farkaš: Veľkonočné priane
  8. Ivan Mlynár: Šedá kôra chodiacej kópie Mariana Kotlebu, Tomáša Tarabu, vyprodukovala ďalšie verbálne fekálie.
  1. Ivan Čáni: Korčok vybuchol – Pellegrini ho zožral zaživa. 46 900
  2. Ivan Mlynár: Fašistický sajrajt Tomáš Taraba, je už zamotanejší, ako nová telenovela. 13 672
  3. Peter Bolebruch: Každa rodina bola podvedená o 80 tisíc v priemere. Ako podviedli vidiek a ožobráčili ľudí o role a pozemky? Kto je pozemková mafia? 13 484
  4. Michael Achberger: Vitamínový prevrat, o ktorom lekári mlčia: Ako lipozomálne vitamíny menia pravidlá! 8 392
  5. Miroslav Galovič: Nezalepený dopis víťazovi prezidentských volieb 8 385
  6. Juraj Kumičák: Kolaborant 8 177
  7. Janka Bittó Cigániková: Drucker to vyhlásil 1. februára, Dolinková to stále zdržiava. Stáť nás to môže zdravie a životy 8 032
  8. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat 7 914
  1. Pavol Koprda: Demografia a voľby - čo sa zmenilo od roku 1999
  2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok aktuálně zvítězil ve facebookové diskusi nad Petrem Pellegrinim!
  3. Jiří Ščobák: Velikonoce jsou výborné na podporu Korčoka na sociálních sítích! Pojďme do toho! ❤
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 76. - Arkdída - Vilkitský a Ušakov, ktorí sa zaslúžili o posledné arktické objavy
  5. Yevhen Hessen: Teroristický útok v Moskve a mobilizácia 300 000 Rusov
  6. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat
  7. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  8. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Nitra, Galanta a Šaľa - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Nitra

Autobusová stanica v Nitre.

Dievča obchytával a ukazoval mu fotku penisu. Dostal podmienečný trest, nie je prvý.


Vpravo Anton Ulbricht, konateľ spoločnosti Tanawa, ktorá vyrába tatranskú minerálku.

V ďalšej časti seriálu Príbeh značky sme hovorili s konateľom spoločnosti Tanawa.


Jedna z odkrytých rúr. Keď ju našli, valila sa z nej voda. Betónový žľab dokončili v stredu.

Cesta praská a zosúva sa. V apríli urobia hydrogeologický prieskum.


Oravský hrad.

Na svoje si prídu všetky vekové skupiny.


  1. Marek Strapko: Aj za čias Ježiša žili dezoláti
  2. Ondřej Havelka: Starý zákon pohledem poutníka. Bible jako nejstarší cestopis odhalující smysl Cesty 10/11
  3. Rado Surovka: Chameleón prezidentom ?
  4. Martin Škopec Antal: Pokus o zjednotenie spoločnosti je utopickým blúznením
  5. Ján Serbák: Zaujímavosti zo storočných novín (29.3. - 4.4.1924)
  6. Miroslav Lukáč: Milý Peťko! Nechcel by som ťa ani za suseda, ani za stojan na bicykel.
  7. Ľuboslav Farkaš: Veľkonočné priane
  8. Ivan Mlynár: Šedá kôra chodiacej kópie Mariana Kotlebu, Tomáša Tarabu, vyprodukovala ďalšie verbálne fekálie.
  1. Ivan Čáni: Korčok vybuchol – Pellegrini ho zožral zaživa. 46 900
  2. Ivan Mlynár: Fašistický sajrajt Tomáš Taraba, je už zamotanejší, ako nová telenovela. 13 672
  3. Peter Bolebruch: Každa rodina bola podvedená o 80 tisíc v priemere. Ako podviedli vidiek a ožobráčili ľudí o role a pozemky? Kto je pozemková mafia? 13 484
  4. Michael Achberger: Vitamínový prevrat, o ktorom lekári mlčia: Ako lipozomálne vitamíny menia pravidlá! 8 392
  5. Miroslav Galovič: Nezalepený dopis víťazovi prezidentských volieb 8 385
  6. Juraj Kumičák: Kolaborant 8 177
  7. Janka Bittó Cigániková: Drucker to vyhlásil 1. februára, Dolinková to stále zdržiava. Stáť nás to môže zdravie a životy 8 032
  8. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat 7 914
  1. Pavol Koprda: Demografia a voľby - čo sa zmenilo od roku 1999
  2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok aktuálně zvítězil ve facebookové diskusi nad Petrem Pellegrinim!
  3. Jiří Ščobák: Velikonoce jsou výborné na podporu Korčoka na sociálních sítích! Pojďme do toho! ❤
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 76. - Arkdída - Vilkitský a Ušakov, ktorí sa zaslúžili o posledné arktické objavy
  5. Yevhen Hessen: Teroristický útok v Moskve a mobilizácia 300 000 Rusov
  6. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat
  7. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  8. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu