Pondelok, 14. jún, 2021 | Meniny má VasilKrížovkyKrížovky

Mestské služby zaniknú, majiteľ bývalej kafilérie hrozí žalobou

V areáli na Čermáni majú stáť nájomné byty. Areál v Krškanoch si mesto neprenajme.

Zamestnanci Mestských služieb prejdú priamo pod mestský úrad. Zamestnanci Mestských služieb prejdú priamo pod mestský úrad. (Zdroj: jk)

NITRA. Mestské služby k 31. marcu zaniknú. Návrh na ich zrušenie predložil na marcové zastupiteľstvo primátor Jozef Dvonč. Činnosti mestskej príspevkovej organizácie prejdú spolu s pracovníkmi priamo pod mestský úrad, kompostáreň bude patriť pod Nitrianske komunálne služby.

Podľa viacerých poslancov je to nečakané rozhodnutie. Niektorí ho spájajú aj so zmluvou, ktorú v roku 2010 podpísali Mestské služby s firmou N-Adova. Mali si od nej prenajať časť areálu v Krškanoch, kde predtým fungovala kafiléria, za 21-tisíc eur mesačne. Tieto priestory ale nepotrebujú a nevedia ich ani využiť.

Skryť Vypnúť reklamu

„Zrušenie Mestských služieb nie je riešením tohto zmluvného záväzku,“ uistil prednosta radnice Igor Kršiak.

Nájomná zmluva podľa neho nikdy nenadobudla účinnosť. Zastupiteľstvo schválilo, že jej platnosť zanikne spolu s Mestskými službami. N-Adova sa už v tejto súvislosti obrátila na prokuratúru.

Totálny zvrat názorov

Mestské služby sídlia na Čermáni, v areáli na Tehelnej ulici. Administratívne priestory sú v katastrofálnom stave, aj preto sa v posledných rokoch opakovane uvažovalo o sťahovaní, nie však o zrušení celej organizácie.

Jednou z alternatív, kde sa mal podnik presťahovať, bol napríklad spomínaný areál bývalej kafilérie. Podľa zainteresovaných to však bol od začiatku nezmysel – z hľadiska polohy a najmä preto, že most vedúci k areálu neunesie ťažkú techniku Mestských služieb.

Skryť Vypnúť reklamu

„Stav administratívnej budovy nemá nič s existenciou alebo neexistenciou organizácie. Z čoho vôbec tento návrh vychádza? Lebo v materiáli sa to nedá dočítať,“ pýtal sa poslanec Miloš Dovičovič.

Poukázal, že vlani v decembri zastupiteľstvo schválilo novú organizačnú štruktúru Mestských služieb a vtedy sa o rušení nehovorilo.

„V priebehu troch mesiacov prišlo k totálnemu zvratu názorov na to, ako majú Mestské služby fungovať. Ja sa pýtam, ako koncepčne rozmýšľame. Pretože sme najskôr z mestského úradu na Mestské služby presunuli agendu rozkopávok, potom agendu stromov a zelene. A teraz je to zase lepšie späť na mestskom úrade?“ pýtal sa poslanec.

Pripomenul tiež, že v posledných mesiacoch „drvivá väčšina poslancov keď nie s nadšením, tak s pozitívnym očakávaním“ vnímala plány a návrhy Vladislava Boríka, povereného riaditeľa Mestských služieb. „Nie jedenkrát sa mu dostalo ocenenia za to, ako tú organizáciu riadi.“

Skryť Vypnúť reklamu

Obyvateľ sa stráca

Primátor Dvonč povedal, že mesto pokračuje vo svojej stratégii rušenia a zlučovania príspevkových organizácií s cieľom ušetriť financie. Už pred rokmi bola zrušená Správa materských škôl, jej činnosti prešli priamo na mestský úrad. Správa športových a rekreačných zariadení sa zlúčila so Službytom.

Prednosta Igor Kršiak hovoril aj o protokole z Najvyššieho kontrolného úradu, podľa ktorého si Mestské služby objednávali množstvo výkonov od subdodávateľov namiesto toho, aby ich priamo vykonávali. Od minulého roka sa však situácia začala meniť k lepšiemu.

Ako ďalší podporný argument na zrušenie Mestských služieb spomenul prednosta aj to, že sa dlhodobo hľadá riadiaci pracovník na post riaditeľa, „no nebolo možné nájsť osobu, ktorá by zodpovedne zvládla tento post, možno s výnimkou inžiniera Boríka“.

„Ďalším elementom“ je podľa prednostu priamy vzťah medzi odborom komunálnych činností na mestskom úrade a Mestskými službami. „Obyvateľ sa často stráca v tom, či to patrí do pôsobnosti Mestských služieb alebo odboru komunálnych činností.“

Parkovné bez DPH

Mestské služby majú na starosti v rámci svojej podnikateľskej činnosti aj výber parkovného. Po ich zrušení pôjdu tieto peniaze priamo do mestskej kasy.

„Stanovený poplatok za parkovné už nebude podliehať DPH (je to hlavná činnosť mesta a neohrozuje v tomto segmente iné subjekty),“ píše sa v materiáli, o ktorom rokovali poslanci.

Mesto by takto malo získať „niečo cez 110 tisíc eur“ a vyše 50-tisíc má ušetriť na dani z príjmu. Usporiť chce aj „na nákladoch za opravy a údržbu areálu Tehelná“.

V materiáli sa spomína tiež „nadbytočnosť časti areálu bývalej kafilérie v Krškanoch – možnosť predaja“. Tento areál je nadbytočný už odvtedy, čo ho mesto získalo. O predaj sa pokúšalo aj v minulosti, no bez úspechu.

Budú prepúšťať?

Medzi pozitíva, ktoré prinesie zrušenie Mestských služieb, je zaradená aj možnosť optimalizácie zamestnaneckej štruktúry. Predpokladá sa úspora 5 až 8 pracovných miest.

„S každým jedným pracovníkom bude osobitne rokované, v priebehu dvadsiatich dní sa vysporiadajú všetky náležitosti – personálne, platové, umiestnenie,“ avizoval primátor.

V areáli chcú byty

Medzi očakávanými prínosmi je v pôvodnom materiáli spomenutá tiež „možnosť vlastného využitia alebo odpredaja areálu vo výmere takmer 20tisíc metrov štvorcových“ na Čermáni.

Poslanci však nakoniec prijali iné uznesenie, ktoré navrhla mimoriadna mestská rada – údajne z dôvodu, aby nevznikli podozrenia, že mesto už má záujemcu o pozemky. Areál bude určený na výstavbu nájomných bytov v réžii mesta, ktoré sa bude uchádzať o príspevok zo Štátneho fondu rozvoja bývania.

Zamestnanci a technika zrušených Mestských služieb sa majú presunúť do areálu Službytu na Ulici Janka Kráľa a do areálu bývalých kasární pod Zoborom, do časti, kde sa nachádza zberový dvor.

Obavy zo súdneho sporu

Práva a povinnosti, pracovnoprávne vzťahy, záväzky a pohľadávky Mestských služieb (okrem kompostárne) prejdú od 1. apríla priamo na radnicu. Výnimkou je spomínaná nájomná zmluva s N-Adovou.

Nikto z poslancov nemal námietky k samotnému ukončeniu nájomného vzťahu, viacerí dokonca kuloárne povedali, že nájomná zmluva nemala byť nikdy podpísaná. Vyjadrili ale obavy zo súdneho sporu.

N-Adova už totiž mestu oznámila, že dáva podnet na prokuratúru. Žiada od nej, aby preskúmala zákonnosť rozhodnutia zastupiteľstva o zrušení Mestských služieb aj o zániku záväzku voči firme.

Prednosta reagoval, že mesto si uplatňuje iba dispozičné právo zakotvené v nájomnej zmluve. Umožňuje podľa neho neprevzatie záväzku.

Ján Greššo navrhol, aby dalo mesto vypracovať nezávislú analýzu právneho stavu vo veci prechodu práv a povinností vyplývajúcich z nájomnej zmluvy uzatvorenej medzi Mestskými službami a N-Adovou. Napokon, po porade klubov, tento návrh stiahol.

„Pokiaľ by sme dali spracovať analýzu, dovolím si povedať, že akýkoľvek právnik by túto situáciu vnímal alibisticky a jeho záverečné stanovisko by určite znelo, že je to v prospech mesta aj v neprospech mesta. Nikto by nám nedal záruku, že súdny spor nebude, že ho vyhráme alebo prehráme,“ povedal Kršiak.

Je účinná alebo nie?

Nájomná zmluva s N-Adovou bola podpísaná v júni 2010 na desať rokov, no jej účinnosť bola opakovane odsúvaná dodatkami. Náš zdroj tvrdí, že dôvodom odkladania bola skutočnosť, že firma mala v areáli prekladisko živočíšneho odpadu.

Posledný dodatok posunul účinnosť zmluvy na dátum 1. júna 2015. Odvtedy už ďalší nepodpísali. N-Adova preto nájomnú zmluvu považuje od uvedeného dátumu za účinnú a Mestské služby majú podľa nej platiť nájomné.

Vyplýva to z písomnej výzvy na prevzatie nehnuteľnosti, ktorú firma pred niekoľkými dňami adresovala Mestským službám. „Vyzývame vás na riadne plnenie zmluvných povinností bezodkladne po doručení tejto výzvy,“ píše firma. Inak vraj bude nútená postúpiť vec na riešenie cestou súdu.

Podľa prednostu nie je nájomná zmluva dodnes účinná, pretože N-Adova nepredložila zmluvne dohodnutú dokumentáciu.

Areál nikdy nevyužili

„Tento areál sme sa viackrát snažili riešiť, dodnes sa nám to nepodarilo,“ povedal na zastupiteľstve primátor. Dodal, že mesto zmenilo územný plán, „čiže dnes tam dostať Mestské služby je prakticky nemožné“.

Časť areálu v Krškanoch je vo vlastníctve N-Adovy, druhú časť od firmy v roku 2010 kúpilo mesto za takmer pol milióna eur. Využiť ju však nedokáže.

V tejto súvislosti sme sa v minulosti opakovane pýtali, načo by si mali Mestské služby prenajať od firmy zvyšnú časť areálu. „Mesto a Mestské služby riešia možnosti ukončenia zmluvy,“ reagoval v januári prednosta. O zrušení Mestských služieb sa vtedy ešte nehovorilo.

Obchod s N-Adovou napriek všetkému podľa primátora splnil svoj prioritný cieľ: kafiléria, ktorá obťažovala ľudí zápachom, ukončila činnosť. Teraz hrozí, že cena, ktorú za to samospráva v roku 2010 zaplatila, nebude konečná.

Inzercia - Tlačové správy

 1. Ako kedysi vyzerali bratislavské mýta? Bol tam cintorín aj sady
 2. Obľubovali ste termínované vklady? Spoznajte alternatívy
 3. Hudbou proti holorubom.
 4. Sme vodná veľmoc a napriek tomu vody dovážame
 5. Ako sa mení dynamika firiem?
 6. Regeneračný spánok s ideálne podopretou chrbticou
 7. Viete, čo jete, keď si kupujete pečivo dopečené v predajni?
 8. Desať hotelov v destináciách, ktoré sú toto leto favoritmi
 9. Málokto im verí. Prekvapia Slováci na futbalovom EURO 2020?
 10. P. Lednický: Koronavírus tu už zostane, musíme si na to zvyknúť
 1. Behind every successful business lies a set of skilled people
 2. Klimatická zmena rozkývala štatistiky škôd na domoch a bytoch
 3. Ako sa mení dynamika firiem?
 4. Hudbou proti holorubom.
 5. Viete, čo jete, keď si kupujete pečivo dopečené v predajni?
 6. Pečeň je priamo zodpovedná za stav vášho imunitného systému
 7. Ako kedysi vyzerali bratislavské mýta? Bol tam cintorín aj sady
 8. Desať hotelov v destináciách, ktoré sú toto leto favoritmi
 9. Málokto im verí. Prekvapia Slováci na futbalovom EURO 2020?
 10. P. Lednický: Koronavírus tu už zostane, musíme si na to zvyknúť
 1. Sme vodná veľmoc a napriek tomu vody dovážame 11 667
 2. Desať hotelov v destináciách, ktoré sú toto leto favoritmi 10 601
 3. Viete, čo jete, keď si kupujete pečivo dopečené v predajni? 10 581
 4. 4 veci, ktoré potrebujete vedieť o bezpečnosti elektromobilov 9 180
 5. Ako sa z nenásytných Bödörovcov stal symbol oligarchie 9 001
 6. Málokto im verí. Prekvapia Slováci na futbalovom EURO 2020? 8 984
 7. Čo robiť v Tatrách, keď počasie pokazí plány? 7 280
 8. Tostov palác - moderné bývanie s atmosférou historických Košíc 7 039
 9. Obľubovali ste termínované vklady? Spoznajte alternatívy 5 915
 10. Dnes ma živí instagram, hovorí bývalá tanečníčka Katarína Jakeš 5 767
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Nitra, Galanta a Šaľa - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Nitra

V bránkovisku Nitry už zahviezdili Česi Michal Fikrt či Vlastimil Lakosil, teraz prichádza na pódium David Honzík.

Hokejisti vyriešili situáciu v bránkovisku.


3 h

Po približne roku sa do radnice v Zlatých Moravciach vrátili úradníci.


11. jún
Nebezpečná križovatka, na ktorej sa R1 Pribina napája na Cabajskú. Záber je z tragickej nehody, ktorá sa stala v roku 2015.

Polícia považuje križovatku za neuralgický bod. Župan nepodpísal kolaudačné rozhodnutie.


4 h

Pozrite si MY športujeme.


6 h

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Jozef Morgoš taký úspech nečakal.


6 h

Sprievodný program má trvať štyri hodiny. Ľudia si budú môcť vlastnoručne vyrobiť odznak s logom.


23 h

Česť jeho pamiatke!


19 h

Cestovanie so zbojníkmi, prejazd Chmarošským viaduktom či Telgártska slučka. To všetko je pre ľudí veľkým lákadlom.


13. jún

Už ste čítali?