Streda, 7. december, 2022 | Meniny má Ambróz

Mestské služby zaniknú, majiteľ bývalej kafilérie hrozí žalobou

V areáli na Čermáni majú stáť nájomné byty. Areál v Krškanoch si mesto neprenajme.

Zamestnanci Mestských služieb prejdú priamo pod mestský úrad. Zamestnanci Mestských služieb prejdú priamo pod mestský úrad. (Zdroj: jk)

NITRA. Mestské služby k 31. marcu zaniknú. Návrh na ich zrušenie predložil na marcové zastupiteľstvo primátor Jozef Dvonč. Činnosti mestskej príspevkovej organizácie prejdú spolu s pracovníkmi priamo pod mestský úrad, kompostáreň bude patriť pod Nitrianske komunálne služby.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Podľa viacerých poslancov je to nečakané rozhodnutie. Niektorí ho spájajú aj so zmluvou, ktorú v roku 2010 podpísali Mestské služby s firmou N-Adova. Mali si od nej prenajať časť areálu v Krškanoch, kde predtým fungovala kafiléria, za 21-tisíc eur mesačne. Tieto priestory ale nepotrebujú a nevedia ich ani využiť.

SkryťVypnúť reklamu

„Zrušenie Mestských služieb nie je riešením tohto zmluvného záväzku,“ uistil prednosta radnice Igor Kršiak.

Nájomná zmluva podľa neho nikdy nenadobudla účinnosť. Zastupiteľstvo schválilo, že jej platnosť zanikne spolu s Mestskými službami. N-Adova sa už v tejto súvislosti obrátila na prokuratúru.

Totálny zvrat názorov

Mestské služby sídlia na Čermáni, v areáli na Tehelnej ulici. Administratívne priestory sú v katastrofálnom stave, aj preto sa v posledných rokoch opakovane uvažovalo o sťahovaní, nie však o zrušení celej organizácie.

Jednou z alternatív, kde sa mal podnik presťahovať, bol napríklad spomínaný areál bývalej kafilérie. Podľa zainteresovaných to však bol od začiatku nezmysel – z hľadiska polohy a najmä preto, že most vedúci k areálu neunesie ťažkú techniku Mestských služieb.

SkryťVypnúť reklamu

„Stav administratívnej budovy nemá nič s existenciou alebo neexistenciou organizácie. Z čoho vôbec tento návrh vychádza? Lebo v materiáli sa to nedá dočítať,“ pýtal sa poslanec Miloš Dovičovič.

Poukázal, že vlani v decembri zastupiteľstvo schválilo novú organizačnú štruktúru Mestských služieb a vtedy sa o rušení nehovorilo.

„V priebehu troch mesiacov prišlo k totálnemu zvratu názorov na to, ako majú Mestské služby fungovať. Ja sa pýtam, ako koncepčne rozmýšľame. Pretože sme najskôr z mestského úradu na Mestské služby presunuli agendu rozkopávok, potom agendu stromov a zelene. A teraz je to zase lepšie späť na mestskom úrade?“ pýtal sa poslanec.

Pripomenul tiež, že v posledných mesiacoch „drvivá väčšina poslancov keď nie s nadšením, tak s pozitívnym očakávaním“ vnímala plány a návrhy Vladislava Boríka, povereného riaditeľa Mestských služieb. „Nie jedenkrát sa mu dostalo ocenenia za to, ako tú organizáciu riadi.“

SkryťVypnúť reklamu

Obyvateľ sa stráca

Primátor Dvonč povedal, že mesto pokračuje vo svojej stratégii rušenia a zlučovania príspevkových organizácií s cieľom ušetriť financie. Už pred rokmi bola zrušená Správa materských škôl, jej činnosti prešli priamo na mestský úrad. Správa športových a rekreačných zariadení sa zlúčila so Službytom.

Prednosta Igor Kršiak hovoril aj o protokole z Najvyššieho kontrolného úradu, podľa ktorého si Mestské služby objednávali množstvo výkonov od subdodávateľov namiesto toho, aby ich priamo vykonávali. Od minulého roka sa však situácia začala meniť k lepšiemu.

Ako ďalší podporný argument na zrušenie Mestských služieb spomenul prednosta aj to, že sa dlhodobo hľadá riadiaci pracovník na post riaditeľa, „no nebolo možné nájsť osobu, ktorá by zodpovedne zvládla tento post, možno s výnimkou inžiniera Boríka“.

„Ďalším elementom“ je podľa prednostu priamy vzťah medzi odborom komunálnych činností na mestskom úrade a Mestskými službami. „Obyvateľ sa často stráca v tom, či to patrí do pôsobnosti Mestských služieb alebo odboru komunálnych činností.“

Parkovné bez DPH

Mestské služby majú na starosti v rámci svojej podnikateľskej činnosti aj výber parkovného. Po ich zrušení pôjdu tieto peniaze priamo do mestskej kasy.

„Stanovený poplatok za parkovné už nebude podliehať DPH (je to hlavná činnosť mesta a neohrozuje v tomto segmente iné subjekty),“ píše sa v materiáli, o ktorom rokovali poslanci.

Mesto by takto malo získať „niečo cez 110 tisíc eur“ a vyše 50-tisíc má ušetriť na dani z príjmu. Usporiť chce aj „na nákladoch za opravy a údržbu areálu Tehelná“.

V materiáli sa spomína tiež „nadbytočnosť časti areálu bývalej kafilérie v Krškanoch – možnosť predaja“. Tento areál je nadbytočný už odvtedy, čo ho mesto získalo. O predaj sa pokúšalo aj v minulosti, no bez úspechu.

Budú prepúšťať?

Medzi pozitíva, ktoré prinesie zrušenie Mestských služieb, je zaradená aj možnosť optimalizácie zamestnaneckej štruktúry. Predpokladá sa úspora 5 až 8 pracovných miest.

„S každým jedným pracovníkom bude osobitne rokované, v priebehu dvadsiatich dní sa vysporiadajú všetky náležitosti – personálne, platové, umiestnenie,“ avizoval primátor.

V areáli chcú byty

Medzi očakávanými prínosmi je v pôvodnom materiáli spomenutá tiež „možnosť vlastného využitia alebo odpredaja areálu vo výmere takmer 20tisíc metrov štvorcových“ na Čermáni.

Poslanci však nakoniec prijali iné uznesenie, ktoré navrhla mimoriadna mestská rada – údajne z dôvodu, aby nevznikli podozrenia, že mesto už má záujemcu o pozemky. Areál bude určený na výstavbu nájomných bytov v réžii mesta, ktoré sa bude uchádzať o príspevok zo Štátneho fondu rozvoja bývania.

Zamestnanci a technika zrušených Mestských služieb sa majú presunúť do areálu Službytu na Ulici Janka Kráľa a do areálu bývalých kasární pod Zoborom, do časti, kde sa nachádza zberový dvor.

Obavy zo súdneho sporu

Práva a povinnosti, pracovnoprávne vzťahy, záväzky a pohľadávky Mestských služieb (okrem kompostárne) prejdú od 1. apríla priamo na radnicu. Výnimkou je spomínaná nájomná zmluva s N-Adovou.

Nikto z poslancov nemal námietky k samotnému ukončeniu nájomného vzťahu, viacerí dokonca kuloárne povedali, že nájomná zmluva nemala byť nikdy podpísaná. Vyjadrili ale obavy zo súdneho sporu.

N-Adova už totiž mestu oznámila, že dáva podnet na prokuratúru. Žiada od nej, aby preskúmala zákonnosť rozhodnutia zastupiteľstva o zrušení Mestských služieb aj o zániku záväzku voči firme.

Prednosta reagoval, že mesto si uplatňuje iba dispozičné právo zakotvené v nájomnej zmluve. Umožňuje podľa neho neprevzatie záväzku.

Ján Greššo navrhol, aby dalo mesto vypracovať nezávislú analýzu právneho stavu vo veci prechodu práv a povinností vyplývajúcich z nájomnej zmluvy uzatvorenej medzi Mestskými službami a N-Adovou. Napokon, po porade klubov, tento návrh stiahol.

„Pokiaľ by sme dali spracovať analýzu, dovolím si povedať, že akýkoľvek právnik by túto situáciu vnímal alibisticky a jeho záverečné stanovisko by určite znelo, že je to v prospech mesta aj v neprospech mesta. Nikto by nám nedal záruku, že súdny spor nebude, že ho vyhráme alebo prehráme,“ povedal Kršiak.

Je účinná alebo nie?

Nájomná zmluva s N-Adovou bola podpísaná v júni 2010 na desať rokov, no jej účinnosť bola opakovane odsúvaná dodatkami. Náš zdroj tvrdí, že dôvodom odkladania bola skutočnosť, že firma mala v areáli prekladisko živočíšneho odpadu.

Posledný dodatok posunul účinnosť zmluvy na dátum 1. júna 2015. Odvtedy už ďalší nepodpísali. N-Adova preto nájomnú zmluvu považuje od uvedeného dátumu za účinnú a Mestské služby majú podľa nej platiť nájomné.

Vyplýva to z písomnej výzvy na prevzatie nehnuteľnosti, ktorú firma pred niekoľkými dňami adresovala Mestským službám. „Vyzývame vás na riadne plnenie zmluvných povinností bezodkladne po doručení tejto výzvy,“ píše firma. Inak vraj bude nútená postúpiť vec na riešenie cestou súdu.

Podľa prednostu nie je nájomná zmluva dodnes účinná, pretože N-Adova nepredložila zmluvne dohodnutú dokumentáciu.

Areál nikdy nevyužili

„Tento areál sme sa viackrát snažili riešiť, dodnes sa nám to nepodarilo,“ povedal na zastupiteľstve primátor. Dodal, že mesto zmenilo územný plán, „čiže dnes tam dostať Mestské služby je prakticky nemožné“.

Časť areálu v Krškanoch je vo vlastníctve N-Adovy, druhú časť od firmy v roku 2010 kúpilo mesto za takmer pol milióna eur. Využiť ju však nedokáže.

V tejto súvislosti sme sa v minulosti opakovane pýtali, načo by si mali Mestské služby prenajať od firmy zvyšnú časť areálu. „Mesto a Mestské služby riešia možnosti ukončenia zmluvy,“ reagoval v januári prednosta. O zrušení Mestských služieb sa vtedy ešte nehovorilo.

Obchod s N-Adovou napriek všetkému podľa primátora splnil svoj prioritný cieľ: kafiléria, ktorá obťažovala ľudí zápachom, ukončila činnosť. Teraz hrozí, že cena, ktorú za to samospráva v roku 2010 zaplatila, nebude konečná.

Najčítanejšie na My Nitra

Inzercia - Tlačové správy

 1. Vianočný darček na celý život. Darujte návod k vlastnému telu
 2. Aby na Vianoce nič nechýbalo
 3. Fénix - Kultúrna pamiatka roka 2023: Keď história opäť ožíva
 4. Nový vlakový cestovný poriadok z vášho regiónu v denníku SME
 5. Kríza ako odrazový mostík slovenských startupov
 6. Píše analytik Martiška: Čo prinesie rok 2023 v ekonomike?
 7. Štvrtý diel komiksu Posledný Follower v denníku SME
 8. Deti cestujú do exotiky zadarmo
 1. Auto do 14-tisíc už nekúpite. Zvážte radšej prenájom
 2. Aby na Vianoce nič nechýbalo
 3. Helenky prichádzajú na svetlo sveta s ďalšími novými bytmi
 4. Fénix - Kultúrna pamiatka roka 2023: Keď história opäť ožíva
 5. Vianočný darček na celý život. Darujte návod k vlastnému telu
 6. Nový vlakový cestovný poriadok z vášho regiónu v denníku SME
 7. Kríza ako odrazový mostík slovenských startupov
 8. Šariš ľuďom pomáha regiónu už takmer 20 rokov
 1. Polovicu dovolenky zaplatíme od pondelka za Vás 15 692
 2. Strážia ho divé opice. Gibraltár vás prenesie do Británie 7 606
 3. TRNKA: Esetov veľa nevznikne a ani ten jeden nemá Slovensko istý 5 878
 4. Vyberte si knihy s príbehom. Čo sa oplatí čítať na Vianoce? 4 980
 5. Deti cestujú do exotiky zadarmo 4 279
 6. Nový vlakový cestovný poriadok z vášho regiónu v denníku SME 3 953
 7. Štvrtý diel komiksu Posledný Follower v denníku SME 3 233
 8. Gizka Oňová: Pre mnohých som ideálna babka a lichotí mi to 3 094

Blogy SME

 1. Peter Chovanec: Mestá a vlaky Uzbekistanu
 2. Post Bellum SK: Nechcem byť súčasťou zániku demokracie
 3. Ján Roháč: Fotoblog XII.: Moje ulice Bukurešti
 4. Anna Miľanová: Zlatoň obyčajný ( Cetonia aurata )... 2022
 5. Miroslav Haviar: A čo takto kráľovstvo?
 6. Vladimír Čuchran: Takový schody do nebe... (na košický magistrát)
 7. Štefan Vidlár: Skaza vojny
 8. Irena Šimuneková: Fotohrátky 17.
 1. Grácz Ján: Po 62 odberoch končím s dobrovoľným darovaním krvi. Všeobecná zdravotná odmieta otcovi preplatiť liečbu. 30 302
 2. Věra Tepličková: Ako som cestovala vlakom 12 578
 3. Věra Tepličková: K zubárovi lacnejšie, len keď si dáte vyšetriť pipíka 8 406
 4. Ján Valchár: Prvý decembrový blog alebo láska je láska 3 337
 5. Post Bellum SK: Poprava sa konala 3. decembra 1952 v ranných hodinách 2 935
 6. Jiří Ščobák: Put*n neumí číst historii: Vybudoval ukrajinský národ, nakopl civilizovaný svět 2 761
 7. Ján Valchár: Defekácia Putina a ruské nádielky Svätého Nikolaja 2 244
 8. Viktor Pamula: Spolky v Spišskej Novej Vsi I. 2 244
 1. Monika Nagyova: Trapas na Bibliotéke
 2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 52. - Arktída - Expedícia na lodi Zaria do Sannikovovej zeme (1900 - 1902)
 3. Jiří Ščobák: Put*n neumí číst historii: Vybudoval ukrajinský národ, nakopl civilizovaný svět
 4. Jiří Ščobák: Je 6 000 mrtvých v Kataru moc?
 5. Monika Nagyova: Staré dievky z Luníka IX
 6. Juraj Karpiš: Ako investovať a sporiť, keď spľasla matka všetkých bublín a hrozí recesia
 7. Jiří Ščobák: Nechci se otužovat, ale v praxi to trochu dělám
 8. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 51. - Antarktída - Prvá Byrdova antarktická expedícia (1928 - 1930) - 3/3, Prelet nad južným pólom
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Nitra, Galanta a Šaľa - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Nitra

Ilustračné foto.

V hlasovaní trénerov dostalo aspoň jeden hlas 56 futbalistov.


20 h
Betlehem pod stromčekom. Archívna fotka.

Tvrdil, že si chcel kúpiť jedlo.


4 h
ilustračné

Vyšší bude aj poplatok za materskú školu a školský klub.


6 h

Regionálne noviny MY organizujú už niekoľko rokov advetné podujatie Slovensko spieva koledy, ktoré v predvianočnom čase spája obyvateľov našej krajiny.


11 h

Blogy SME

 1. Peter Chovanec: Mestá a vlaky Uzbekistanu
 2. Post Bellum SK: Nechcem byť súčasťou zániku demokracie
 3. Ján Roháč: Fotoblog XII.: Moje ulice Bukurešti
 4. Anna Miľanová: Zlatoň obyčajný ( Cetonia aurata )... 2022
 5. Miroslav Haviar: A čo takto kráľovstvo?
 6. Vladimír Čuchran: Takový schody do nebe... (na košický magistrát)
 7. Štefan Vidlár: Skaza vojny
 8. Irena Šimuneková: Fotohrátky 17.
 1. Grácz Ján: Po 62 odberoch končím s dobrovoľným darovaním krvi. Všeobecná zdravotná odmieta otcovi preplatiť liečbu. 30 302
 2. Věra Tepličková: Ako som cestovala vlakom 12 578
 3. Věra Tepličková: K zubárovi lacnejšie, len keď si dáte vyšetriť pipíka 8 406
 4. Ján Valchár: Prvý decembrový blog alebo láska je láska 3 337
 5. Post Bellum SK: Poprava sa konala 3. decembra 1952 v ranných hodinách 2 935
 6. Jiří Ščobák: Put*n neumí číst historii: Vybudoval ukrajinský národ, nakopl civilizovaný svět 2 761
 7. Ján Valchár: Defekácia Putina a ruské nádielky Svätého Nikolaja 2 244
 8. Viktor Pamula: Spolky v Spišskej Novej Vsi I. 2 244
 1. Monika Nagyova: Trapas na Bibliotéke
 2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 52. - Arktída - Expedícia na lodi Zaria do Sannikovovej zeme (1900 - 1902)
 3. Jiří Ščobák: Put*n neumí číst historii: Vybudoval ukrajinský národ, nakopl civilizovaný svět
 4. Jiří Ščobák: Je 6 000 mrtvých v Kataru moc?
 5. Monika Nagyova: Staré dievky z Luníka IX
 6. Juraj Karpiš: Ako investovať a sporiť, keď spľasla matka všetkých bublín a hrozí recesia
 7. Jiří Ščobák: Nechci se otužovat, ale v praxi to trochu dělám
 8. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 51. - Antarktída - Prvá Byrdova antarktická expedícia (1928 - 1930) - 3/3, Prelet nad južným pólom

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu