NITRA. Už jubilejnú 30. výstavu Trofeje poľovnej zveri otvorilo slávnostné halali v Ponitrianskom múzeu. Prezentuje výsledky chovateľskej práce za uplynulú sezónu vo vyše 50 poľovných revíroch Nitrianskeho okresu.
Medailí je menej
„Aktuálna výstava je výnimočná tým, že je tu rekordne veľa trofejí – 496, taký počet sme ešte nemali. Oproti minulému roku sa zvýšili najmä počty srnčej zveri, u ktorej máme asi o 40 trofejí viacej, medzi nimi aj dosť medailových. U jelenej zveri máme viac o 12 kusov, trofeje ostatnej zveri sú približne na rovnakej úrovni ako vlani – daniele a muflóny po 8 kusov, 16 trofejí diviakov, 19 lebiek líšok a 7 lebiek jazvecov,“ zhodnotil Štefan Bleho, poľovník a zoológ Ponitrianskeho múzea.
„Čo sa týka medailového ohodnotenia, v porovnaní s minulým rokov sme išli trošku dolu. U srnčej zveri sme vlani mali 23 medailí – zlatých, strieborných aj bronzových, teraz je ich len 17. Jeden z nich je zlatý 139-bodový srnec, trofej pochádza z úhynu z Pohraníc, 6 je strieborných a 10 bronzových. Jelenie trofeje sú celkom pekné, máme jednu striebornú medailu a 6 bronzových. V histórii týchto výstav sme ešte zlatého jeleňa, ktorý musí mať minimálne 210 bodov, nemali. Pribudli nám trofeje v prvej vekovej kategórii jedno- a dvojročných, tvoria vyše 50 percent všetkých jeleních trofejí. Už v týchto prvých rokoch sa najlepšie robí prvotná selekcia, aby tie lepšie jelene zostali do ďalšieho chovu. Niektoré jelene z dvojročných sú chovné, nemali byť teda ešte ulovené a mali zostať do chovu. To je už chyba strelca.“
Sťahujú sa do poľných revírov
Podľa Štefana Bleha okolo 30 percent trofejí jeleňov pochádza z poľovných združení poľných, nie lesných. Jelenia zver sa tlačí do poľných revírov, kde je skoro až nežiaduca v dôsledku škôd, ktoré spôsobuje na poľnohospodárskych plodinách. „Jelenia zver je nepomerne väčšia, aj jej konzumácia, takže sa potom poľnohospodári sťažujú na úbytky na úrodách,“ konštatuje Bleho. „Dosť na muške je z titulu škôd aj diviačia zver, ktorá dokáže poľnohospodárom narobiť asi najväčšie vrásky. Diviakov je dosť veľa, ale sa ich aj dosť uloví – celoročne sa lovia ročné aj dvojročné kusy.“
Zo 16 vystavených diviačích trofejí má jedna striebornú medailu, ostatné ulovené kusy sú podľa Bleha mladšie, ešte nedorástli na medailové hodnoty. „Osem muflóních trofejí je z mladých jedincov – ročných, dvojročných, v tomto veku ešte nemôžu dosiahnuť na medailové umiestnenia. Z ôsmich danielov štyri majú medaily - najsilnejšia zlatá trofej, ktorá pochádza z úhynu, je z malej zvernice v Lužiankach, ďalšie tri medailové daniele – dva strieborné a jeden bronzový – boli ulovené v Telinciach,“ doplnil zoológ a poľovník.
Loviť viac holej zveri
Ako Štefan Bleho zdôraznil, táto sezóna bola z hľadiska počtu ulovenej zveri veľmi úspešná. Ukazuje sa, že stavy poľovnej zveri rastú.
„V budúcich rokoch sa bude musieť riešiť situácia ohľadne pripomienok poľnohospodárov, ktorí sa asi stále viac budú sťažovať na škody spôsobené zverou, aj keď si osobne myslím, že by to malo byť ešte dosť únosné. Predpoklad je, že sa bude musieť strieľať viac holej zveri, nie trofejovej – teda samíc, aby nebolo tak veľa mláďat a aby početnosť čried tak nestúpala, najmä u srnčej zveri. Predátory, ktoré by ich stavy mohli regulovať, v našich revíroch nie sú, ale myslím si, že poľovníci ich v tomto smere zastúpia,“ dodal Štefan Bleho.




