ŠAĽA. Najvyšší kontrolný úrad v nedávnej minulosti vydal tlačovú správu, v ktorej konštatuje, že výstavba nájomných bytov musí prejsť verejným obstarávaním.
Úrad reaguje na viac ako 80 podnetov podaných od začiatku roka 2016, pričom väčšina sa týka spornej výstavby nájomných obecných bytov.
„Kontrolóri NKÚ sú toho názoru, že samosprávy nemôžu obchádzať zákon o verejnom obstarávaní tým, že uzatvoria zmluvu o budúcej zmluve na kúpu bytového domu, ktorý v čase uzatvorenia zmluvy ešte neexistuje. Podľa platnej legislatívy obce alebo mestá môžu uplatniť výnimku zo zákona o verejnom obstarávaní len v prípade, že kupujú už existujúci skolaudovaný bytový dom,“ konštatuje hovorkyňa NKÚ Daniela Bolech Dobáková.
Zistenia NKÚ majú odporúčací charakter
Obec alebo mesto, ktoré požiada o príspevok zo ŠFRB, nemusí robiť verejné obstarávanie iba v prípade, ak kupuje nehnuteľnosť, ktorá už stojí.
Ak chce samospráva prostredníctvom dodávateľa riešiť rekonštrukciu existujúceho objektu na účely nájomných bytov alebo plánuje získať nájomný bytový dom cez developera, je potrebné robiť na dodávateľa verejné obstarávanie.
Podľa hovorkyne Dobákovej majú závery kontrolnej činnosti NKÚ odporúčací charakter. Najvyššia kontrolná inštitúcia neukladá sankcie, pôsobí v celej veci preventívne. „To však nemení nič na tom, že kontrolné zistenia, pochybenia sú premietnuté do odporúčaní a kontrolovaný subjekt sa s nimi musí vyrovnať prostredníctvom prijatia vecných opatrení.
Za porušenie zákona o verejnom obstarávaní môže udeliť sankcie Úrad pre verejné obstarávanie. „Tie hrozia v prípade, že by išlo o nehospodárne a protizákonné nakladanie s finančnými prostriedkami a vtedy môže dôjsť až k vráteniu finančných prostriedkov,“ konštatuje hovorkyňa NKÚ a dodáva, že aby nevznikali pochybnosti a možné nezákonné konanie, mali by poskytovatelia dotácií do zmluvných podmienok s príjemcami dotácií striktne uviesť, v akom prípade musí obec realizovať verejné obstarávanie na získanie partnera pre výstavbu nájomných bytov.
Súťaž robili desaťkrát
Nové byty by mali pribudnúť v Šali, 150 bytov má v meste postaviť súkromná firma z Trnavy, mesto ich potom následne od nej odkúpi. Radnica firmu vybrala priamo, bez verejnej súťaže. „Nestotožňujem sa s tým, že firma vybratá bez súťaže dostane zákazku priamo,“ povedal na zasadnutí, na ktorom poslanci schvaľovali spomínanú budúcu kúpu bytov poslanec Michael Angelov.
Zároveň pridal pozmeňovací návrh, v ktorom žiadal pripraviť transparentnú súťaž. Väčšina jeho kolegov z poslaneckej lavice však bola proti.
Radnica ani po informácii z NKÚ neplánuje robiť súťaž. „Mesto Šaľa neplánuje vypísať obchodnú súťaž, tá totiž bola vypísaná počas desiatich rokov a 10 kôl súťaže na odpredaj pozemku s cieľom postaviť na Kráľovskej ulici byty bolo neúspešných. Územný plán mesta Šaľa predpokladal počas celého obdobia predaja výstavbu bytov v danej lokalite. Sme radi, že mladé rodiny budú mať konečne šancu dostať sa k nájomným bytom. Spoločnosť, ktorá ich bude stavať, už má vydané právoplatné stavebné povolenie,“ informuje hovorkyňa mesta Erika Körösi.
Mesto podalo ku koncu februára všetky potrebné žiadosti a dokumenty potrebné k získaniu prostriedkov zo ŠFRB na následné odkúpenie 150-tich nájomných bytov.