KOMJATICE. Vajíčka od anduliek veľké ako palček, ale aj pštrosie s dĺžkou takmer dvadsať centimetrov. A nielen tie. Ale aj vajcia kačacie, husacie, holubie, liliputánske a samozrejme slepačie prešli prstami Zuzany Garayovej z Komjatíc, ktorá sa ich maľovaniu a zdobeniu venuje už vyše pätnásť rokov.
A ak by si niekto myslel, že po Veľkej noci má rok fajront, hlboko by sa mýlil. Zručná žena pracuje na krasliciach už od júla. Sú roky, v ktorých premení viac ako tisíc vajec v pestrofarebné kraslice hmýriace sa vzormi od výmyslu sveta, ktoré obdivujú nielen u nás, ale aj v zahraničí.
Prvú kraslica zdobila slama
Zuzana Garayová má svoju prvú kraslicu stále pred očami. Bola iba siedmačka, keď ju na základnej škole vyrobila. Bola zo slamy, materiálu, ktorý ju vtedy veľmi oslovil. Nebola to ale domrvená slama, akú vídava dnes, ale kvalitná. Nožničkami slamu nastrihala na kosoštvorčeky, na kúsočky slamy špendlíkom naniesla lep a pinzetou ich ukladala na vajíčko. Neexistovalo sekundové lepidlo, takže prsty mala celé polepené kanagónom.
Viac ako desaťročie sa Zuzane darilo opatrovať svoju prvotinu - až do chvíle, kedy kraslica neskončila - ako inak - prasknutím. "Stále mám pred očami, ako vyzeralo to prvé vajíčko. Bol to môj prvý výtvor, ale bola som naň hrdá," hovorí Zuzana Garayová.
Počas školských čias jej kraslice ruky nepodávali. Zmenilo sa to až niekedy pred Zuzaninou tridsiatkou. Na návšteve u sesternice okukala zdobenie kraslíc. A odvtedy sa maľovaniu vajíčok intenzívne venuje.
"Keď človek nechce opakovať motív, musí dosť premýšľať, hľadať inšpiráciu. Mne na to slúžia staré pohľadnice, obrázky na internete alebo výšivky," hovorí zručná žena, ktorá božskú trpezlivosť získala práve vyšívaním, háčkovaním a štrikovaním. Bez riadnej dávky trpezlivosti by táto záľuba sotva fungovala. Keď si tipnem pomer medzi pokazenými a vydarenými kraslicami 1:1, Zuzana bez váhania odpovie, že v začiatkoch to bolo o dosť horšie. "Tá sebakritika musí byť. Motív často rastie priamo na vajíčku - každé akoby si niečo pýtalo," naznačuje, že improvizácia je častou súčasťou zdobenia symbolu nového života, jari a Veľkej noci.
Vianočné kraslice
No nebolo to vždy iba o Veľkej noci. Zuzana Garayová v televízii videla vianočný stromček vyzdobený kraslicami s vianočnými motívmi. Sama to i vyskúšala, ale ako sama vraví, vianočné gule na stromčeku nič nenahradí. Aj keď - koľko ľudí, toľko chutí.
To platí i pre tých, ktorým pani Zuzana maľovala kraslice na objednávku. Nie všetky požiadavky jej známych či kamarátov ju ohúrili. Zaskočená ostala žiadosťou o namaľovanie čiernych kraslíc so žltými motívmi. "Čierna sa mi na vajíčka vôbec nehodila - predsa len, je to symbol jari, mali by byť farebné, veselé. Sama som bola prekvapená, keď som tie čierno-žlté kraslice dokončila, ako dobre tie farby k sebe ladili." Iní si kraslice dajú vyzdobiť podľa farieb domu. Je kuchyňa oranžová? Budú oranžové aj kraslice.
A aké kraslice letia v tohtoročnej sezóne? Zuzana Garayová už dlhšie registruje narastajúci záujem o veľké husacie či kačacie kraslice. I ona preto okrem klasických maľovaných začala robiť aj vypiľované, kraslice vyrábané madeirovou technikou typickou skôr pre výšivky. Zadovážila si na ne modelársku vŕtačku.
Postup je potom teoreticky jednoduchý. Treba si premyslieť motív, nakresliť ho ceruzkou, vyvŕtať, dohladka vyfrézovať, dať vajce do Sava, aby sa poriadne vyčistilo aj zvnútra a aby sa zbavilo prípadných pigmentácií. Oslnivé kraslice so srdiečkami, kvetmi, lístkami či krúžkami sú na svete.
"Vypiľované vajíčka si zvyknem robiť v júli-auguste. Po večeroch nakreslím motívy, postupne vajíčka natieram, v lete syntetika lepšie schne. Nie je to tak, že dnes si zmyslím maľovať a mám kraslice pre každého, je to celoročná práca," hovorí pani Zuzana. Od leta sa potom nezastaví až do Veľkej noci. Stalo sa už i to, že ľudia si v nedeľu pred Veľkou nocou zmysleli, že nemajú dať čo šibačom a od Zuzany chceli narýchlo nejaké kraslice. "Doma sa nijaká kraslica neohreje. Ale teší ma, že nimi môžem niekoho potešiť," rozpráva Zuzana Garayová.
Kraslica Realu Madrid
Cena za kraslice je vzhľadom na kvantum odrobených hodín a použitého materiálu iba symbolická a Zuzana sa krasliciam nevenuje kvôli peniazom. Slepačie vajíčko vyjde na šesťdesiat centov, kačacie a husacie na tri-štyri eurá. Aj to ľudia ochkajú, koľko je to peňazí. Ale iba do momentu, kým sa nedozvedia, čo je za tým práce.
Namaľovať bežné slepačie vajíčko trvá 10-15 minút. Všetko však závisí od motívu. Keď Zuzana maľovala pre svojich synov-futbalistov na kraslicu vzor futbalového veľkoklubu Real Madrid, strávila nad jediným vajíčkom hodinu a pol.
Námaha ale za to stojí. Veď jej kraslice si už ľudia prevážali ako typický jarný slovenský suvenír do Rakúska, Anglicka či dokonca do Ameriky. Transport je však pri takomto háklivom suveníre riadne komplikovaný. "Keď si to ľudia objednajú, tak asi chcú, aby im to prišlo v celistvom stave a nie aby z toho v zahraničí skladali farebné puzzle," zasmiala sa Zuzana Garayová.


