Streda, 28. október, 2020 | Meniny má DobromilaKrížovkyKrížovky

Hádzanári Šale potvrdili účasť v semifinále

Stredajšie 7. kolo nadstavbovej časti extraligy hádzanárov prinieslo Šaľanom definitívu. Pozrite si aj fotogalériu.

Hádzanári Šale oslavujú splnenie ďalšieho sezónneho cieľa.Hádzanári Šale oslavujú splnenie ďalšieho sezónneho cieľa. (Zdroj: Milan Pospiš)

Prešovčania pred svojimi fanúšikmi zdolali v šlágri prvého s druhým hráčov HK Agro Topoľčany 26:21 a do play-off z najvýhodnejšej prvej priečky. Radosť zavládla aj v Šali, kde po víťazstve v regionálnom derby nad Štartom Nové Zámky 32:29 už mohli oslavovať istotu miestenky do semifinále. Šaľania majú tri kolá pred koncom nadstavbovej časti k dobru 9 bodov pred MŠK Považská Bystrica. Považania prehrali v stredu na palubovke HC Sporta Hlohovec 26:30.
Známe je už aj zloženie semifinálových dvojíc: Prešovčania budú o účasť vo finále hrať proti Šaľanom a Topoľčanci proti Hlohovčanom.

HKM Šaľa - Štart Nové Zámky 32:29 (16:14)
Zverencom trénera Kolesára chýbal k definitívnemu postupu do semifinále bod, ale napriek tomu, že dve tretiny zápasu držali taktovku pevne v rukách, nakoniec sa v závere dosť zapotili.
Šaľa ešte nastúpila bez F. Šulca, ale hneď v úvode po presných strelách Páleša a Buvalu získala dvojgólové vedenia. Hostia, ktorí mali v svojom strede dvoch najlepších strelcov extraligy Tschura (171 gólov) a T. Stráňovského (134), ihneď kontrovali zo sedmičky. Domáci však boli v laufe a v 9. min. už viedli rozdielom štyroch gólov 6:2. Darilo sa im aj v ďalšom priebehu, o čom hovorí stav 8:3 po góle pivota Páleša. Hostia sa napriek dobrému výkonu brankára Fabiána nepoddali, postupne po góloch Stráňovského, Ficzu a Gyuricsa ukrajovali z domáceho náskoku a po góle Tschura bol v 18. min. už iba dvojgólový rozdiel - 10:8. Náskok 2-3 gólov si kolesárovci udržiavali aj v ďalšom priebehu, dokonca po dvoch rýchlych góloch S. Mažára viedli štyri minúty pred koncom polčasu 15:11. Húževnatí hostia aj zásluhou niekoľkých chýb v domácej rozohrávke stiahli vedenie HKM na rozdiel dvoch gólov. Keď po obrátke mladý Hricišin znížil na 16:15, hostia naznačili, že chcú ešte s výsledkom niečo urobiť. HKM po góloch Bočkaya a Páleša opäť súperovi odskočil na rozdiel troch gólov 20:17, ale kontry hostí Tschurom a najmä Gyuricsom v 40. min. priniesli po prvý krát vyrovnaný stav 20:20. Kolesárovci však neustále išli do vedenia o gól, v 43. min. mohol za stavu 22:21 zvýšiť z prvej sedmičky Melnyk vedenie, ale brankár Košč bol proti. Hosťom dal tento okamih krídla a v 48. min. po góle najlepšieho strelca Gyuricsa dokonca vyhrávali 24:25! Domáci však nespanikárili, rýchle zmazali vedenie hostí po delovkách Buvalu a prienikoch Szapuho. Zlom však nastal necelé štyri minúty pred koncom, keď striedajúci brankár Repáň bravúrne zneškodnil za stavu 28:28 sedmičku T. Stráňovskému. V záverečných minútach rozhodla skúsenosť v domácom kolektíve, keď S. Mažár a Szapu opäť zvýšili vedenie na 31:28, čo bolo rozhodujúce pre cenný dvojbodový zisk. Oprávnená bola radosť priaznivcov a spolu s hráčmi nielen z výhry, ale už aj istého postupu do semifinále play-off, kde sa stretne Šaľa po skončení nadstavby s víťazom Tatranom Prešov, čo je historickým úspechom šalianskej mužskej hádzanej.

Rozhodovali Čanda - Brunovský, pok. hody: 2/1 - 5/4, vylúčení: 3 - 2, 700 divákov
HKM: Fabián, Repáň, Szabó - Melnyk 5, Bočkay 5, Michniewitz, Krokavec, Masaryk, T. Mažár 1, Szapu 4, S. Mažár 5, P. Krok 4/1, Páleš 5, Percze, Buvala 3, J. Petráš.
ŠTART: Gyurics 11, T. Stráňovský 5/4, Tschur 5, Ficza 4, Ľoch 3, atď.

Ján Kolesár, tréner: „Vedeli sme, že nás ako vždy v regionálnom derby čaká neľahký super, čo sa aj po obrátke potvrdilo. Napriek tomu, že sme viackrát viedli v dueli o päť gólov, súper sa nepoddal a gólovo využíval naše chyby v rozohrávke. Chlapcom však musím poďakovať za veľkú snahu, bojovnosť a enormné nasadenie, čo rozhodlo o našom zaslúženom víťazstve a splneniu krásneho cieľa v podobe postupu medzi štyri najlepšie kolektívy na Slovensku.”