NITRA. Dlhý, zaujímavý a viaczmyselný názov dal Rastislav Podhorský svojej výstave - S prstom na opakovaní (s dychom po korení). Do 15. mája ju môžete vidieť v priestoroch Galérie mladých v Nitrianskej galérii.
Výstavu tvorí séria veľkoformátových olejomalieb na tvrdenom polystyréne, ktorého povrch je ošetrený jemnou vrstvou omietky. Pôvodne vznikli ako zavŕšenie autorovho štúdia na VŠVU. Dopĺňajú ich menšie práce z roku 2016.
„Názov výstavy vychádza z názvu mojej diplomovej práce, ktorá sa volala S dychom po korení. Je to tá najdôležitejšia časť názvu, pretože korenie je základným atribútom mojich figuratívnych malieb. Je to čiastočne ilúzia, čiastočne skutočnosť, keďže som použil čierne korenie, ktoré som sypal priamo do čerstvej olejovej farby. Dôležitá je však symbolická hodnota korenia,“ vysvetľuje Rastislav Podhorský.
„Vychádzam pritom z básne slovenského básnika Jána Ondruša - napísal celú zbierku, ktorá nesie názov Korenie, ale motív korenia sa v nej príliš nevyskytuje. Nachádza sa až v poslednej básni a poslednom verši zbierky, kde spomína tzv. mužské korenie. Tak som pomenoval aj pilotný obraz mojej série.“
Korenie má podľa Podhorského v slovenčine rôzne významy. Je to korenina, čierne korenie, ale aj iný, „nedokonavý“ tvar slova pokorenie sa. „Mne je táto tematika pokory, korenia sa veľmi blízka, snažím sa ňou narábať v kontexte toho, čo môže isté pokorenie sa znamenať v súčasnosti. Ide napríklad o problematiku sekularizácie spoločnosti, akým spôsobom sme schopní prežívať duchovné veci a spiritualitu. Nie je to vyslovene ladené v inštitucionalizovanom náboženskom duchu, ide skôr o subjektívne prežívanie istých rozmerov reality, ktoré sa s nádejou snažím zachytiť vo svojich dielach,“ skonštatoval Podhorský.
Výstava S prstom na opakovaní (s dychom po korení) je jeho šiestou samostatnou výstavou. Maľbu rodený Bratislavčan vyštudoval na VŠVU u profesora Daniela Fischera. Momentálne je na doktorandskom štúdiu, venuje sa tiež písaniu teórie o súčasnej figuratívnej maľbe.
