Stojím si za svojím, lebo verím vyššiemu princípu

Zbierkou plnou pocitovo silných básní debutuje rodáčka z Nitry. Marta Zamoyska Šimo-Svrčeková píše o Bohu, láske, smrti, bolesti, šťastí. Verše jej „diktuje“ život sám.

Marta Šimo-Svrčeková a jej prvotina Viešviem.Marta Šimo-Svrčeková a jej prvotina Viešviem. (Zdroj: (ČE))

NITRA. Má za sebou desiatky recenzií, kurátorských príhovorov z galérií v Nitre a Nových Zámkoch, jej básne vyšli v Almanachu Nitra. V poslednom čase spolupracuje pri vydávaní spevníkov ľudových piesní, zbierok rečňovaniek a hádaniek, ktoré výskumnou prácou pripravujú poprední etnomuzikológovia. Dlhoročnú bohatú literárno-publikačnú činnosť Marta Zamoyska Šimo-Svrčeková zavŕšila vydaním svojej prvotiny s názvom Viešviem. Zbierku básní predstavila rodená Nitrianka v kaviarni DAB počas večera Literárneho klubu Janka Jesenského. Jej debut do života uviedol jeho predseda Ivan Godál.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Má vrúcny vzťah k Nitre

Marta Šimo-Svrčeková, ktorá si priezvisko Zamoyska zvolila ako svoje umelecké meno, je od roku 2007 riaditeľkou Regionálneho osvetového strediska v Nových Zámkoch. V tomto meste, do ktorého sa vydala, žije už takmer 40 rokov.

„K Nitre mám napriek tomu, že som v Nových Zámkoch od roku 1979, stále veľmi vrúcny a blízky vzťah. Narodila som na Párovciach na Kollárovej ulici,“ spomína Marta Zamoyska Šimo-Svrčeková. „V Nových Zámkoch, kde bývam, vidím z okna bytu v diaľke na obzore Zobor a Nitru. Večer, keď sa mesto od svetiel celé trbliece, mi je veľmi ľúto, že nie som tam. Noc totiž prepožičiava vzdialenému obrazu môjho rodiska magické čaro.“

Do Nitry však chodí autorka často, navštevuje svojich blízkych, priateľov, umelcov, kolegov z brandže, s ktorými spolupracuje.

SkryťVypnúť reklamu

Bolesť mení na rýmy

Zbierka Viešviem milovníkom poézie ponúka zhruba 80 básní, ktoré autorka písala a v šuplíkoch zhromažďovala po celý život. „Písať verše som začala ako 20-ročná pod vplyvom Nitrianky Evy Ruthovej, ktorá v Nitrianskej galérii kedysi organizovala literárne večery pri fontáne. Do galérie som prišla ako poštárka – brigádnička, obdivovala som tam zavesené obrazy, a keďže som vyštudovala výtvarnú výchovu v Nitre a vedu o výtvarnom umení Bratislave, ponúkli mi tu prácu. Práve tam som počas spomínaných literárnych večerov videla recitovať mladých autorov, na ďalší večer som už mala napísané vlastné verše. Odvtedy som písala stále, vždy, keď ma niečo trápilo.“

Ako autorka hovorí, jej básne sú veľmi pocitové, motívmi sú hlboká láska k Bohu, k človeku, k rodnému mestu. Píše z vlastných skúseností, o svojom živote, ktorý sa s ňou vôbec nemaznal. „Píšem z veľkej bolesti, ktorú vkladám do mojich básní. Keď mi je ťažko, zoberiem do ruky pero, no len čo začnem písať, začínam hľadať rýmy a na problémy a nešťastie zabúdam,“ hovorí Šimo-Svrčeková o svojej prvotine, ktorej by priala, aby bola menej súdená a viac chápaná.

SkryťVypnúť reklamu

„Moje verše sú o bytí a o jeho presahoch z pohľadu kozmického i ľudského rozmeru. Poézia pre mňa znamená vstup do širokého časopriestoru myšlienkového a citového sveta, do sveta úvah, kde ma zaujali dve roviny našej existencie - život a smrť. Sú to roviny, ktoré rozhodujú o nás, ale ktoré z našej vôle meniť nemôžeme. Vo veršoch riešim aj otázky lásky z pohľadu starozákonných textov, ale aj modlitby, teda všetko, čo je nad nami a čo rozhoduje o nás. Pracujem tak, že načrtnem problém a následnou modlitbou prosím o odpustenie opovážlivosti hovoriť, lebo človek ako krehký smrteľník na to právo nemá. Hovorím vtedy, že ... keď telo trpí, duša bolesťou je svätá..., tak píšem aj v jednej básni.“

Ako autorka na seba prezradila, že od detstva je samotársky typ so sklonmi k rebélii. Aj tento motív sa objavuje v jej básnickej zbierke. „Vždy si stojím za svojím, poviem, čo si myslím a „komerčné“ lámanie názorov a vzťahov a neustále prispôsobovanie sa je mi veľmi vzdialené.“

Relaxuje pri vážnej hudbe a v prírode na brehu Nitry

V zbierke sú duchovne rovnocenné ilustrácie Jaroslava Uhela, ktorý sa stotožnil s jej názvom Viešviem. Jeho obrazy a ilustrácie spolu s básňami Marty Šimo-Svrčekovej sú teraz momentálne vystavené z podnetu Jaroslava Uhela v Slovenskom kultúrnom inštitúte vo Varšave, odkiaľ pôjdu do Lodže a Krakova. Tu sa na vysokých školách študuje slovenský jazyk a jeho prekladateľstvo. „Čo ja mám v básňach - utiekanie sa k Bohu – to má vo svojich maľbách Jaroslav Uhel. Poznáme sa ako profesionáli z výtvarného života. On poznal moje články a ja jeho výtvarnú tvorbu. Neskôr som mu ako kurátorka pripravila aj niekoľko výstav. Až po desiatkach rokov som mu povedala, že píšem aj básne a on mi po ich prečítaní ponúkol svoje ilustrácie. Je to hlboko profesionálna spoluprácu. Veľmi si vážim jeho životné krédo, ale aj prácu - a to tak pedagogickú, ako aj tvorivú. Ale hlavne si vážim jeho neskutočnú pracovitosť, humánnosť a rešpekt k individualite človeka. Koncom minulého roku bol vymenovaný za profesora krásnych umení v Poľsku, čo je najvyšší možný honor v humanitných vedách,“ doplnila autorka.

Marta Šimo-Svrčeková nielen rada poéziu píše, ale aj číta. „S pokorou a radosťou rozjímam nad modlitbami, ktoré písali či prekladali Ján Kollár, ale i štúrovci a ďalší možno aj neznámi prekladatelia a upravovatelia biblických textov, ktoré považujem za sú skvosty. Slovenské žalmy sú nesmierne krásnou studnicou duchovných obrazov. Z básnikov mám veľmi rada Viliama Turčányho, ktorý preložil Danteho Božskú komédiu. Milujem Shakespearove básne, verše anglického básnika a maliara Viliama Blacka, aj básne renesančného sochára a básnika Michelangela Buonarrotiho. To sú ľudia, ktorí hýbu mojím citovým svetom, zo štruktúry Danteho Božskej komédie rastie môj rodokmeň morálky života. Oslovuje ma aj tvorba poľského básnika Czeslawa Milosza, ktorý dostal Nobelovu cenu za literatúru.“

Okrem literatúry má autorka rada aj vážnu hudbu. Popri práci si dá na uši slúchadlá a počúva – páči sa jej Prokofjev či Stravinskij. Baterky jej dobíjajú aj prechádzky v prírode, kde  rada fotografuje jej krásy. „Kvety kvitnú, lietajú chrobáčiky, vtáčiky spievajú, slobodne a nezávisle od nás, a to je môj svet. Najradšej chodím sama - rozmýšľam o živote aj o svojich básňach,“ dodala Marta Šimo-Svrčeková. 

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Nitra

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  2. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  6. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  7. Štartuje prvý ročník Fjällräven Campfire Česko a Slovensko
  8. Katarína Brychtová: Každý nový začiatok je dobrý
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 82 732
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 20 486
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 10 220
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 447
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 6 665
  6. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 5 291
  7. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 5 215
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 4 377
  1. Rudolfa Vallová: Prečo nám dnešok pripomína čas II. svetovej vojny?
  2. Vladimír Bojničan: Prečo je “Desatoro” morálne neakceptovateľné v dnešnej modernej spoločnosti
  3. Radko Mačuha: Fico vymenil Troškovú za Bombica.
  4. Ján Škerko: Prečo vláda nezvládla slintačku a krívačku? Lebo sama je ňou postihnutá
  5. Teodor Dlužanský: Vážení zamestnanci okrem verejného sektora – štát ďakuje!
  6. Juraj Tušš: Intelektuáli, blogeri, na slovíčko prosím – Zmysluplné využitie umelej inteligencie "ChatGPT" v dnešnej dobe.
  7. Matúš Radusovsky: Ohrozenia včiel a ako im môžeme pomôcť
  8. Štefan Šturdzík: Čurillovci.
  1. Rado Surovka: Raši dostal padáka 80 684
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 79 574
  3. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 44 583
  4. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 19 574
  5. Miroslav Daniš: Pec nám spadla, pec nám spadla, ktože nám ju postaví 15 429
  6. Martina Paulenová: Dozvedeli sme sa zlú správu 12 551
  7. Otilia Horrocks: Odporné, príšerné, drzé, nechutné 11 968
  8. Juraj Kumičák: ...radšej choďte kravy pásť... 10 774
  1. Radko Mačuha: Fico vymenil Troškovú za Bombica.
  2. INESS: Ekonomika Ruska a tri vojnové roky
  3. Věra Tepličková: Býky za vlasť padajú, gule nám tu chýbajú
  4. Radko Mačuha: Slavín nieje Slovenská socha Slobody.
  5. Tupou Ceruzou: Businessman
  6. Marcel Rebro: Rusi bombardujú energetickú infraštruktúru, Slováci elektrifikujú ukrajinské zákopy
  7. Radko Mačuha: Fico a Neveriaci Tomáš.
  8. Jiří Ščobák: Investovanie vs. hazard: Aké hry hráme? Kedy hazardujeme, namiesto toho, aby sme investovali?
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Nitra, Zlaté Moravce a Šaľa - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Nitra

Nehoda sa stala skoro ráno.


1

Veľkonočné sviatky sa nezadržateľne blížia a s nimi aj túžba po typických pokrmoch cez sladkého baránka, koláčiky, až po slané pochutiny.


Dávid Okoličány stopol 12-zápasové čakanie na gól, v predĺžení rozhodol o víťazstve Nitry v Žiline. Majster vedie semifinálovú sériu po treťom zápase 2:1 na duely.

Strela ako jedna zo sto, durdili sa vlci o víťaznom góle.


Nitra Blue Wings doma vyrovnali stav štvrťfinálovej série na 1:1.

Štvrťfinále je skvelou reklamou pre slovenský basketbal.


  1. Rudolfa Vallová: Prečo nám dnešok pripomína čas II. svetovej vojny?
  2. Vladimír Bojničan: Prečo je “Desatoro” morálne neakceptovateľné v dnešnej modernej spoločnosti
  3. Radko Mačuha: Fico vymenil Troškovú za Bombica.
  4. Ján Škerko: Prečo vláda nezvládla slintačku a krívačku? Lebo sama je ňou postihnutá
  5. Teodor Dlužanský: Vážení zamestnanci okrem verejného sektora – štát ďakuje!
  6. Juraj Tušš: Intelektuáli, blogeri, na slovíčko prosím – Zmysluplné využitie umelej inteligencie "ChatGPT" v dnešnej dobe.
  7. Matúš Radusovsky: Ohrozenia včiel a ako im môžeme pomôcť
  8. Štefan Šturdzík: Čurillovci.
  1. Rado Surovka: Raši dostal padáka 80 684
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 79 574
  3. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 44 583
  4. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 19 574
  5. Miroslav Daniš: Pec nám spadla, pec nám spadla, ktože nám ju postaví 15 429
  6. Martina Paulenová: Dozvedeli sme sa zlú správu 12 551
  7. Otilia Horrocks: Odporné, príšerné, drzé, nechutné 11 968
  8. Juraj Kumičák: ...radšej choďte kravy pásť... 10 774
  1. Radko Mačuha: Fico vymenil Troškovú za Bombica.
  2. INESS: Ekonomika Ruska a tri vojnové roky
  3. Věra Tepličková: Býky za vlasť padajú, gule nám tu chýbajú
  4. Radko Mačuha: Slavín nieje Slovenská socha Slobody.
  5. Tupou Ceruzou: Businessman
  6. Marcel Rebro: Rusi bombardujú energetickú infraštruktúru, Slováci elektrifikujú ukrajinské zákopy
  7. Radko Mačuha: Fico a Neveriaci Tomáš.
  8. Jiří Ščobák: Investovanie vs. hazard: Aké hry hráme? Kedy hazardujeme, namiesto toho, aby sme investovali?

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu