Stojím si za svojím, lebo verím vyššiemu princípu

Zbierkou plnou pocitovo silných básní debutuje rodáčka z Nitry. Marta Zamoyska Šimo-Svrčeková píše o Bohu, láske, smrti, bolesti, šťastí. Verše jej „diktuje“ život sám.

Marta Šimo-Svrčeková a jej prvotina Viešviem.Marta Šimo-Svrčeková a jej prvotina Viešviem. (Zdroj: (ČE))

NITRA. Má za sebou desiatky recenzií, kurátorských príhovorov z galérií v Nitre a Nových Zámkoch, jej básne vyšli v Almanachu Nitra. V poslednom čase spolupracuje pri vydávaní spevníkov ľudových piesní, zbierok rečňovaniek a hádaniek, ktoré výskumnou prácou pripravujú poprední etnomuzikológovia. Dlhoročnú bohatú literárno-publikačnú činnosť Marta Zamoyska Šimo-Svrčeková zavŕšila vydaním svojej prvotiny s názvom Viešviem. Zbierku básní predstavila rodená Nitrianka v kaviarni DAB počas večera Literárneho klubu Janka Jesenského. Jej debut do života uviedol jeho predseda Ivan Godál.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Má vrúcny vzťah k Nitre

Marta Šimo-Svrčeková, ktorá si priezvisko Zamoyska zvolila ako svoje umelecké meno, je od roku 2007 riaditeľkou Regionálneho osvetového strediska v Nových Zámkoch. V tomto meste, do ktorého sa vydala, žije už takmer 40 rokov.

„K Nitre mám napriek tomu, že som v Nových Zámkoch od roku 1979, stále veľmi vrúcny a blízky vzťah. Narodila som na Párovciach na Kollárovej ulici,“ spomína Marta Zamoyska Šimo-Svrčeková. „V Nových Zámkoch, kde bývam, vidím z okna bytu v diaľke na obzore Zobor a Nitru. Večer, keď sa mesto od svetiel celé trbliece, mi je veľmi ľúto, že nie som tam. Noc totiž prepožičiava vzdialenému obrazu môjho rodiska magické čaro.“

Do Nitry však chodí autorka často, navštevuje svojich blízkych, priateľov, umelcov, kolegov z brandže, s ktorými spolupracuje.

SkryťVypnúť reklamu

Bolesť mení na rýmy

Zbierka Viešviem milovníkom poézie ponúka zhruba 80 básní, ktoré autorka písala a v šuplíkoch zhromažďovala po celý život. „Písať verše som začala ako 20-ročná pod vplyvom Nitrianky Evy Ruthovej, ktorá v Nitrianskej galérii kedysi organizovala literárne večery pri fontáne. Do galérie som prišla ako poštárka – brigádnička, obdivovala som tam zavesené obrazy, a keďže som vyštudovala výtvarnú výchovu v Nitre a vedu o výtvarnom umení Bratislave, ponúkli mi tu prácu. Práve tam som počas spomínaných literárnych večerov videla recitovať mladých autorov, na ďalší večer som už mala napísané vlastné verše. Odvtedy som písala stále, vždy, keď ma niečo trápilo.“

Ako autorka hovorí, jej básne sú veľmi pocitové, motívmi sú hlboká láska k Bohu, k človeku, k rodnému mestu. Píše z vlastných skúseností, o svojom živote, ktorý sa s ňou vôbec nemaznal. „Píšem z veľkej bolesti, ktorú vkladám do mojich básní. Keď mi je ťažko, zoberiem do ruky pero, no len čo začnem písať, začínam hľadať rýmy a na problémy a nešťastie zabúdam,“ hovorí Šimo-Svrčeková o svojej prvotine, ktorej by priala, aby bola menej súdená a viac chápaná.

SkryťVypnúť reklamu

„Moje verše sú o bytí a o jeho presahoch z pohľadu kozmického i ľudského rozmeru. Poézia pre mňa znamená vstup do širokého časopriestoru myšlienkového a citového sveta, do sveta úvah, kde ma zaujali dve roviny našej existencie - život a smrť. Sú to roviny, ktoré rozhodujú o nás, ale ktoré z našej vôle meniť nemôžeme. Vo veršoch riešim aj otázky lásky z pohľadu starozákonných textov, ale aj modlitby, teda všetko, čo je nad nami a čo rozhoduje o nás. Pracujem tak, že načrtnem problém a následnou modlitbou prosím o odpustenie opovážlivosti hovoriť, lebo človek ako krehký smrteľník na to právo nemá. Hovorím vtedy, že ... keď telo trpí, duša bolesťou je svätá..., tak píšem aj v jednej básni.“

Ako autorka na seba prezradila, že od detstva je samotársky typ so sklonmi k rebélii. Aj tento motív sa objavuje v jej básnickej zbierke. „Vždy si stojím za svojím, poviem, čo si myslím a „komerčné“ lámanie názorov a vzťahov a neustále prispôsobovanie sa je mi veľmi vzdialené.“

Relaxuje pri vážnej hudbe a v prírode na brehu Nitry

V zbierke sú duchovne rovnocenné ilustrácie Jaroslava Uhela, ktorý sa stotožnil s jej názvom Viešviem. Jeho obrazy a ilustrácie spolu s básňami Marty Šimo-Svrčekovej sú teraz momentálne vystavené z podnetu Jaroslava Uhela v Slovenskom kultúrnom inštitúte vo Varšave, odkiaľ pôjdu do Lodže a Krakova. Tu sa na vysokých školách študuje slovenský jazyk a jeho prekladateľstvo. „Čo ja mám v básňach - utiekanie sa k Bohu – to má vo svojich maľbách Jaroslav Uhel. Poznáme sa ako profesionáli z výtvarného života. On poznal moje články a ja jeho výtvarnú tvorbu. Neskôr som mu ako kurátorka pripravila aj niekoľko výstav. Až po desiatkach rokov som mu povedala, že píšem aj básne a on mi po ich prečítaní ponúkol svoje ilustrácie. Je to hlboko profesionálna spoluprácu. Veľmi si vážim jeho životné krédo, ale aj prácu - a to tak pedagogickú, ako aj tvorivú. Ale hlavne si vážim jeho neskutočnú pracovitosť, humánnosť a rešpekt k individualite človeka. Koncom minulého roku bol vymenovaný za profesora krásnych umení v Poľsku, čo je najvyšší možný honor v humanitných vedách,“ doplnila autorka.

Marta Šimo-Svrčeková nielen rada poéziu píše, ale aj číta. „S pokorou a radosťou rozjímam nad modlitbami, ktoré písali či prekladali Ján Kollár, ale i štúrovci a ďalší možno aj neznámi prekladatelia a upravovatelia biblických textov, ktoré považujem za sú skvosty. Slovenské žalmy sú nesmierne krásnou studnicou duchovných obrazov. Z básnikov mám veľmi rada Viliama Turčányho, ktorý preložil Danteho Božskú komédiu. Milujem Shakespearove básne, verše anglického básnika a maliara Viliama Blacka, aj básne renesančného sochára a básnika Michelangela Buonarrotiho. To sú ľudia, ktorí hýbu mojím citovým svetom, zo štruktúry Danteho Božskej komédie rastie môj rodokmeň morálky života. Oslovuje ma aj tvorba poľského básnika Czeslawa Milosza, ktorý dostal Nobelovu cenu za literatúru.“

Okrem literatúry má autorka rada aj vážnu hudbu. Popri práci si dá na uši slúchadlá a počúva – páči sa jej Prokofjev či Stravinskij. Baterky jej dobíjajú aj prechádzky v prírode, kde  rada fotografuje jej krásy. „Kvety kvitnú, lietajú chrobáčiky, vtáčiky spievajú, slobodne a nezávisle od nás, a to je môj svet. Najradšej chodím sama - rozmýšľam o živote aj o svojich básňach,“ dodala Marta Šimo-Svrčeková. 

Najčítanejšie na My Nitra

Komerčné články

  1. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu
  2. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  3. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  4. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  5. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  6. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  7. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  8. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  1. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  2. E-recept, evolúcia v zdravotnej starostlivosti
  3. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  4. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  5. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  6. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  8. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  1. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 28 117
  2. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 17 474
  3. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 543
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 919
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 10 296
  6. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 156
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 7 863
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 5 726
  1. Ján Serbák: Zaujímavosti zo storočných novín (29.3. - 4.4.1924)
  2. Miroslav Lukáč: Milý Peťko! Nechcel by som ťa ani za suseda, ani za stojan na bicykel.
  3. Ľuboslav Farkaš: Veľkonočné priane
  4. Ivan Mlynár: Šedá kôra chodiacej kópie Mariana Kotlebu, Tomáša Tarabu, vyprodukovala ďalšie verbálne fekálie.
  5. Jozef Ďanovský: Medžugorie na Veľkú noc
  6. Martin Borecky: Rakovina
  7. Vladimír Krátky: Nebude zo psa slanina - ani zo Slovenska baranina .
  8. Lucia Nicholsonová: List ministrovi Tarabovi, ktorý chce znásilniť Ústavu
  1. Ivan Čáni: Korčok vybuchol – Pellegrini ho zožral zaživa. 46 121
  2. Ivan Mlynár: Fašistický sajrajt Tomáš Taraba, je už zamotanejší, ako nová telenovela. 13 649
  3. Peter Bolebruch: Každa rodina bola podvedená o 80 tisíc v priemere. Ako podviedli vidiek a ožobráčili ľudí o role a pozemky? Kto je pozemková mafia? 13 435
  4. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat 9 722
  5. Janka Bittó Cigániková: Drucker to vyhlásil 1. februára, Dolinková to stále zdržiava. Stáť nás to môže zdravie a životy 8 457
  6. Michael Achberger: Vitamínový prevrat, o ktorom lekári mlčia: Ako lipozomálne vitamíny menia pravidlá! 8 368
  7. Miroslav Galovič: Nezalepený dopis víťazovi prezidentských volieb 8 276
  8. Ján Šeďo: Malý cár : "Uvedomme si, že máme 2 atómové elektrárne". Vážne ? 6 432
  1. Pavol Koprda: Demografia a voľby - čo sa zmenilo od roku 1999
  2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok aktuálně zvítězil ve facebookové diskusi nad Petrem Pellegrinim!
  3. Jiří Ščobák: Velikonoce jsou výborné na podporu Korčoka na sociálních sítích! Pojďme do toho! ❤
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 76. - Arkdída - Vilkitský a Ušakov, ktorí sa zaslúžili o posledné arktické objavy
  5. Yevhen Hessen: Teroristický útok v Moskve a mobilizácia 300 000 Rusov
  6. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat
  7. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  8. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Nitra, Galanta a Šaľa - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Nitra

Vpravo Anton Ulbricht, konateľ spoločnosti Tanawa, ktorá vyrába tatranskú minerálku.

V ďalšej časti seriálu Príbeh značky sme hovorili s konateľom spoločnosti Tanawa.


Jedna z odkrytých rúr. Keď ju našli, valila sa z nej voda. Betónový žľab dokončili v stredu.

Cesta praská a zosúva sa. V apríli urobia hydrogeologický prieskum.


Oravský hrad.

Na svoje si prídu všetky vekové skupiny.


Nitra v Poprade zapísala historickú otočku, góly zvratu z 0:3 na 4:3 strelili výlučne odchovanci. Corgoni vedú sériu 3:2 a v piatok môžu využiť mečbal.

Buček zažiaril a zimák onemel.


  1. Ján Serbák: Zaujímavosti zo storočných novín (29.3. - 4.4.1924)
  2. Miroslav Lukáč: Milý Peťko! Nechcel by som ťa ani za suseda, ani za stojan na bicykel.
  3. Ľuboslav Farkaš: Veľkonočné priane
  4. Ivan Mlynár: Šedá kôra chodiacej kópie Mariana Kotlebu, Tomáša Tarabu, vyprodukovala ďalšie verbálne fekálie.
  5. Jozef Ďanovský: Medžugorie na Veľkú noc
  6. Martin Borecky: Rakovina
  7. Vladimír Krátky: Nebude zo psa slanina - ani zo Slovenska baranina .
  8. Lucia Nicholsonová: List ministrovi Tarabovi, ktorý chce znásilniť Ústavu
  1. Ivan Čáni: Korčok vybuchol – Pellegrini ho zožral zaživa. 46 121
  2. Ivan Mlynár: Fašistický sajrajt Tomáš Taraba, je už zamotanejší, ako nová telenovela. 13 649
  3. Peter Bolebruch: Každa rodina bola podvedená o 80 tisíc v priemere. Ako podviedli vidiek a ožobráčili ľudí o role a pozemky? Kto je pozemková mafia? 13 435
  4. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat 9 722
  5. Janka Bittó Cigániková: Drucker to vyhlásil 1. februára, Dolinková to stále zdržiava. Stáť nás to môže zdravie a životy 8 457
  6. Michael Achberger: Vitamínový prevrat, o ktorom lekári mlčia: Ako lipozomálne vitamíny menia pravidlá! 8 368
  7. Miroslav Galovič: Nezalepený dopis víťazovi prezidentských volieb 8 276
  8. Ján Šeďo: Malý cár : "Uvedomme si, že máme 2 atómové elektrárne". Vážne ? 6 432
  1. Pavol Koprda: Demografia a voľby - čo sa zmenilo od roku 1999
  2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok aktuálně zvítězil ve facebookové diskusi nad Petrem Pellegrinim!
  3. Jiří Ščobák: Velikonoce jsou výborné na podporu Korčoka na sociálních sítích! Pojďme do toho! ❤
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 76. - Arkdída - Vilkitský a Ušakov, ktorí sa zaslúžili o posledné arktické objavy
  5. Yevhen Hessen: Teroristický útok v Moskve a mobilizácia 300 000 Rusov
  6. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat
  7. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  8. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu