NITRA. Časť onkologického pavilónu v nitrianskej nemocnici od marca rekonštruujú. Po odchode nájomcu na prízemí upravujú priestory pre potreby oddelenia rádioterapie a klinickej onkológie. Budú tam aplikárne chemoterapie a nová riediareň na prípravu cytostatík.
„Máme také počty pacientov, že sa musíme rozširovať. Za posledné roky sú čísla neúprosné, krivka ide hore pri každej jednej diagnóze,“ povedal primár Juraj Detvay. Práce majú byť hotové do júna.

Zlepšia podmienky
Súčasné priestory onkológie sú podľa vedenia nemocnice kapacitne nevyhovujúce. „Neumožňujú vytvoriť adekvátne podmienky pre pacientov so závažným onkologickým ochorením,“ povedal riaditeľ Jozef Valocký.
Náklady na rekonštrukciu vyčíslil na 210 912 eura s DPH. Robí ju spoločnosť SimKor z Banskej Štiavnice, ktorá vyhrala verejnú súťaž.
„Pozostáva zo stavebných, elektroinštalačných prác, obnovy vzduchotechnických a sanitárnych zariadení,“ upresnil riaditeľ.

Majú dva lineárne urýchľovače
Od jesene funguje v nemocnici druhý, takzvaný malý lineárny urýchľovač. Podľa primára na ňom najčastejšie ožarujú karcinómy prsníka, hlavy, krku a tumory mozgu. „Zatiaľ sa na novom prístroji liečilo vyše tisíc pacientov.“
Od minulého týždňa sú onkologickým pacientom k dispozícii aj dve elektricky ovládané polohovateľné kreslá. Určené sú na aplikovanie intravenóznej chemoterapie. Stáli 4 452 eur, peniaze poskytol Medzinárodný klub žien so sídlom v Bratislave. Venoval ich občianskemu združenia NitraOnko.

„Bol to už náš druhý projekt, ktorý podporil tento klub,“ povedala Viera Juricová – Melušová, členka správnej rady NitraOnko.
Dodala, že potrebu zakúpenia takéhoto vybavenia podporuje fakt, že Nitriansky kraj štatisticky vykazuje jeden z najväčších výskytov onkologických ochorení v rámci Slovenka.
„Zvýši sa najmä komfort pacienta a zlepšuje sa aj kvalita starostlivosti o neho. Naši pracovníci vedia vďaka týmto kreslám lepšie manipulovať s pacientom,“ povedal Detvay.
Môže zachrániť vlasy
Na nitrianskej onkológii majú aj špeciálnu chladiacu čiapku, získali ju ako sponzorský dar z Veľkej Británie. „Zaviedli sme ju ako prví na Slovensku, pacientky ju môžu využívať bezplatne,“ informoval primár.

Čiapka môže pomôcť zachrániť vlasy ženám s karcinómom prsníka, ktoré užívajú antracyklínové režimy.
„To, že pacientka má túto čiapku, neznamená, že jej nevypadnú vlasy, ale môžu jej nevypadnúť. Máme už niekoľko pacientok, ktorým vlasy počas podávania chemoterapie na našom pracovisku nevypadli,“ konštatoval primár Detvay.
Systém Paxman ochladzuje pokožku hlavy na 15 až 17 stupňov Celzia. Znižuje tak prekrvenie vlasových korienkov, čím sa spomalí ich metabolizmus. Chemoterapia ich potom zasiahne v oveľa menšej miere.
Systém sa volá podľa rodiny, ktorá ho vyvinula. Určený bol pre pacientku, ktorá dnes už nežije. Jej dcéra pricestovala pred niekoľkými rokmi do Nitry, aby naučila personál, ako s prístrojom pracovať.