NITRA. Muž, ktorý vlani zabudol v aute svoju dvojročnú dcérku, sa s prokurátorom nedohodol.
„Napriek návrhu obvineného na dohodu o vine a treste sa konanie o dohode skončilo neúspešne, nakoľko obvinený neuznal svoju vinu,“ povedal Jaroslav Maček z prokuratúry.
Prokurátor preto podal 11. marca na Okresný súd v Nitre obžalobu na Jozefa K. pre prečin usmrtenia. Termín pojednávania zatiaľ nebol určený.
Právnym zástupcom obvineného podnikateľa je podľa našich informácií politik a právnik Daniel Lipšic.
Zmenili kvalifikáciu
Tragédia sa stala vlani v júli v Nitre. Kristínka, ktorú otec (57) zabudol v zaparkovanom aute, zomrela na prehriatie organizmu. Otec ju mal údajne zaviezť do jaslí, no zaparkoval na Ulici Janka Kráľa a išiel do firmy. Na dcéru zabudol. Keď si po 14. hodine spomenul, bola už v mŕtva, na tele mala pľuzgieriky.
Polícia najskôr prípad vyšetrovala ako zločin opustenia dieťaťa, za ktorý hrozí väzenie na sedem až dvanásť rokov. Zakrátko ale právnu kvalifikáciu zmenili a Jozefa K. obvinili z prečinu usmrtenia, kde je sadzba dva až päť rokov. Súd môže výkon trestu podmienečne odložiť.
Ak by Jozef K. uzatvoril dohodu o vine a treste, mohol dostať trest znížený o jednu tretinu pod dolnú hranicu zákonom stanovenej trestnej sadzby. Navyše by sa vyhol súdnemu procesu. Podmienkou však je, aby uznal svoju vinu, čo neurobil.
Súcit aj odsudzovanie
Polícia vydala deň po smrti dievčatka vyhlásenie, ktoré zaslala médiám. Apelovala na ľudí, aby boli zodpovednejší, obozretnejší a všímavejší.
„V tomto prípade sa podpísala pod túto veľkú tragédiu pravdepodobne nepozornosť, zábudlivosť alebo zaneprázdnenosť,“ píše sa vo vyhlásení.
Prípad vyvolal vo verejnosti obrovskú diskusiu. Mnohí súcitili s otcom a vnímali aj jeho ako obeť. Iní boli zase presvedčení, že im sa to nikdy nemôže stať a otcovi želali prísny trest.
Podobné tragické prípady sa stávajú po celom svete. Len v USA zomiera na prehriatie organizmu v aute priemerne 15 až 25 detí za rok. Viacerí rodičia vyviaznu bez trestu, pretože nespáchali úmyselný trestný čin – „len zabudli“, často v dôsledku stresu, prepracovanosti a zhody okolností.
Zlyhanie pamäti, nie lásky
Gene Weingarten napísal na túto tému v roku 2009 reportáž pre Washington Post, za ktorú dostal Pulitzerovu cenu. Po tragédii v Nitre ju zverejnil Denník N.
„Fakty sú často rovnaké: Inak milujúci a pozorný rodič je jedného dňa zaneprázdnený alebo roztržitý, či zmätený zmenou jeho či jej dennej rutiny, a tak… zabudne dieťa v aute,“ píše sa v reportáži.
Svoje dieťa v aute zabúdajú ľudia bez ohľadu na vzdelanie, postavenie, vek. Tieto prípady sú podľa odborníka zlyhaním pamäti, nie lásky.