Alexander Molnár sa pred 11 rokmi pobral z rodnej Nitry do Spojených štátov amerických za dobrodružstvom. Popri štúdiu na univerzite a po ňom odohral niekoľko sezón v rôznych nižších ligách, aby si neskôr našiel civilné zamestnanie v zdravotníckom sektore. Dnes sa venuje hokeju ako mládežnícky tréner, hoci korčule si ešte obúva v amatérskych súťažiach.
Len pred pár dňami sa tešil z veľkého úspechu ako tréner žiackeho tímu Islanders Hockey Club. Zaujímalo nás, ako sa vlastne k tomuto džobu dostal.
„Tri predchádzajúce sezóny som bol hlavným trénerom tímu z regiónu New England, chcel som sa však posunúť na vyššiu úroveň,“ začal s rozprávaním Saša Molnár. „Po prvom neformálnom pohovore som sa dozvedel, že v tíme Islanders majú svojich synov Tom Fitzgerald (1097 zápasov v NHL, terajší asistent GM New Jersey Devils) a jeho brat Scott Fitzgerald (pracuje pre Boston Bruins). Neskôr som absolvoval polhodinový „krížový výsluch“ práve s Tomom Fitzgeraldom, na ktorom ma zasypal lavínou otázok. Netušil som, ako to dopadne, ale o týždeň mi dali vedieť, že ma chcú,“ objasnil Saša.

Molnár teda prebral družstvo vo vekovej kategórii PeeWee Major (v preklade niečo ako „starší drobci“), chlapcov vo veku 12-13 rokov. Tím pôsobí v súťaži Eastern Hockey Federation (EHF) v najvyššej kategórii Elite. Klub sídli v meste North Andover v štáte Massachusets, asi hodinu severne od Bostonu. „Táto súťaž je považovaná za najlepšiu v USA. Vychovali už celkom slušný počet hráčov NHL (napr. Cory Schneider, brankár New Jersey – pozn.) a chlapci bez problémov prerážajú do popredných vysokoškolských tímov. Náš vlastník je multimilionár, ktorý si postavil vlastný štadión,“ prezrádza podrobnosti Saša.
Pred sezónou prišli do mužstva ôsmi noví hráči. „Od začiatku letnej prípravy všetci vrátane trénerov, rodičov a manažmentu ťahali za jeden koniec povrazu a prinieslo to výsledok nad všetky očakávania – víťazstvo v celej súťaži. V rozhodujúcom zápase play-off sme vyhrali po trojnásobnom predĺžení,“ vraví spokojne. Jeho tím sa po zisku trofeje ocitol na 27. mieste v celoamerickom rebríčku tejto vekovej kategórie.

Žiacka hokejová sezóna priniesla Molnárovi veľa nových skúseností a zaujímavých stretnutí. Jeho tím si napríklad meral sily s celkom Mid Fairfield, ktorý vlastní Martin St. Louis (bývalý hráč Tampy a Rangers). Hrá zaň jeho syn a hráči majú dresy ako New York Rangers. „Tom a Scott Fitzgeraldovci sú bratranci Keitha Tkachuka, s ktorým som sa bližšie zoznámil počas vianočného tímového posedenia a potom u Toma na návšteve,“ dopĺňa.
Molnár zatiaľ nevie, ako ďaleko by sa chcel v budúcnosti s trénerstvom dostať, ale teší ho, že sa môže podieľať na raste chlapcov. „Toto sú najdôležitejšie roky mladého hokejistu, kde sa návyky učia rýchlejšie a utvrdzujú dlhodobejšie. Pre mňa je vždy dôležité, aby si chlapci uvedomovali detaily nielen v hokeji, ale aj v živote – tvrdo a inteligentne pracovať a rešpektovať iných,“ vysvetľuje ambiciózny mladík, ktorý si každý rok v lete v USA dosýta užije aj hokejbalu.
Rodičia nebudú nikomu brnkať po nose
V našich končinách vo veku 12-13 rokov hrajú ešte takmer všetci chlapci, ktorých rodičia dajú na hokej. Aj tí menej talentovaní. Zaujímalo nás, aké pomery vládnu v Amerike.
„Výber hráčov je v regiónoch USA rozdielny. Napríklad v regióne New England je konkurencia vysoká, keďže štáty ako Massachusetts majú veľkú hokejovú tradíciu. Napríklad pred týždňom som mal 60 chlapcov, ktorí si chceli na try-oute vybojovať miesto v našom tíme pre sezónu 2016/2017,“ prezrádza Molnár. „Ako všade inde, rodičia platia za hokej veľké peniaze a musia cestovať niekedy až hodinu len na tréningy. To stojí čas a peniaze a rodičia si automaticky myslia, že tréneri im niečo dlžia. To je omyl! Bratia Fitzgeraldovci sú hokejoví odborníci a nenechajú si rodičmi brnkať po nose. Mali sme situáciu, keď sme mohli získať jedného veľmi dobrého útočníka, ale keďže jeho rodičia mali reputáciu „šialencov“, rozlúčili sme sa s nimi ešte predtým, než s chlapcom prišli,“ vysvetlil Nitran.
