ŠAĽA. Kedy bude v meste konečne obchvat? Toto je jedna z najčastejších otázok Šaľanov. Hovorí sa o ňom už niekoľko rokov a začiatok jeho výstavby sa stále odkladá.
Posledná informácia hovorila o tom, že stavať by sa malo začať už v tomto roku. Najnovšie správy hovoria o tom, že ani v roku 2016 sa s výstavbou obchvatu nezačne.
Štúdia stále nie je
Ako prvá musí byť zhotovená štúdia realizovateľnosti. Jej vypracovanie zabezpečuje Slovenská správa ciest, ktorá je investorom a správcom ciest 1. triedy. Cieľom štúdie je potvrdenie opodstatnenosti zámeru.
V novembri sme vás informovali, že štúdia je vo fáze prípravy podkladov pre verejné obstarávanie. Podľa informácií od hovorkyne Slovenskej správy ciest Zuzany Hromcovej bolo oznámenie o začiatku verejného obstarávania uverejnené vo Vestníku VO zo dňa 11. marca.
„Podklady sa pripravili v novembri 2015. V decembri boli zaslané Ministerstvu dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja SR na kontrolu pred vyhlásením verejného obstarávania. Po udelení súhlasu s verejným obstarávaním bolo 8. 3. 2016 zaslané oznámenie do vestníka VO,“ približuje celý postup hovorkyňa Slovenskej správy ciest.
Štúdia sa týka celej cesty prvej triedy I/75 Galanta – Šaľa – Nové Zámky v dĺžke 40 kilometrov. Jej úlohou je podľa vyhlásenej verejnej súťaže návrh technicky, ekonomicky a environmentálne najvhodnejšieho riešenia trasy cesty s vyhodnotením už navrhnutých trás, prípadne doplnenie variantov a ich zhodnotenie.
Posledný termín na predkladanie ponúk je 26. apríl. Kritériom na vyhodnotenie ponúk je najnižšia cena. „Termín dodania štúdie realizovateľnosti je päť mesiacov po podpise zmluvy so spracovateľom,“ pokračuje Hromcová a dodáva, že po jej vypracovaní bude predložená ministerstvu dopravy. V praxi to znamená, že vypracovaná by mohla byť niekedy ku koncu roka 2016. Jej predpokladaná cena je vo výške 254,9 tisíc eur.
Vypracovanie štúdie realizovateľnosti je podmienkou pre správne rozhodnutie a určenie postupnosti výstavby, modernizácie a rekonštrukcie úsekov ciest a taktiež pri prípadnom rozhodovaní Európskej komisie o poskytnutí nenávratného finančného príspevku v rámci OPII.

Dopravná situácia v meste je kritická
Pre spomínanú štúdiu je momentálne pozastavený výkup pozemkov, ktoré sú potrebné pre výstavbu takmer dvanásťkilometrového úseku.
Dopravná situácia v Šali je kritická počas viacerých častí dňa. Zápchy sa tvoria v ranných hodinách, keď idú ľudia do práce, takisto od druhej hodiny, keď prichádzajú do mesta najmä pracovníci z fabriky v Dusle. Kolóny sa vytvárajú aj v podvečerných hodinách.
Tým, že v meste absentuje obchvat, je nútená prechádzať Šaľou aj všetka nákladná a kamiónová doprava. Následkom je, okrem iného, aj havarijný stav ciest.
Situáciu sťažuje aj fakt, že z mestskej časti Veča sa dá do Šale dostať iba po jednom moste, ktorý je tým pádom nadmieru vyťažený.
Obchvat by sa mal začínať v priestore medzi vodnou nádržou Kráľová a obcou Kráľová nad Váhom. Po premostení Váhu by mal pokračovať obchvatom obce Dlhá nad Váhom, Večou a Trnovcom, kde sa bude končiť.
Náhradné riešenie nie je
Téma obchvatu sa objavuje so železnou pravidelnosťou aj na mestských zastupiteľstvách. Viaceré interpelácie poslancov smerujú na primátora mesta práve s týmto problémom.
Naposledy ju adresoval primátorovi poslanec Miroslav Gera. „Obchvat je v nedohľadne, plánuje mesto aspoň dočasne riešiť dopravnú situáciu?“ pýtal sa poslanec mestského zastupiteľstva.
„Nemáme žiadne iné alternatívy. Chceli sme pustiť nákladnú dopravu cez ulicu Pázmaňa, ale neprešlo to na kraji,“ odpovedal primátor mesta Jozef Belický a doplnil, že čo sa týka obchvatu, on má čisté svedomie. „Na starosti to má Slovenská správa ciest. Riešili sme aj postupné budovanie obchvatu, ale neprešlo to,“ dodal Belický.