NITRA. Spisovateľke Jane Šulkovej nedávno vyšla jej tretia kniha s názvom Odvrhnutá. Rodená Nitrianka, ktorá odmala býva vo Vrábľoch, predtým vydala dva úspešné dievčenské romány Dievča s maskou a Silnejšia ako osud.
Svoju novinku predstavila na besede v Martinuse, kde ju neplánovane aj pokrstili. Krstnou mamou sa stala poslucháčka Katka, ktorá knihu vyhrala v tombole – do života ju uviedla posypaním tombolovými lístkami.
Emily hľadá samu seba
Novú knihu autorka písala intenzívne asi tri mesiace, predtým niekoľko mesiacov zhromažďovala poznámky, zbierala materiál a ďalšie informácie. „Problematiku, ktorej sa okrajovo v knihe dotýkam, som sa snažila konzultovať s viacerými odborníkmi z oblasti psychológie, no veľa informácií sa mi získať nepodarilo. Nakoniec som sa preto obrátila na staršiu odbornú literatúru, z ktorej som načerpala aspoň niečo, čo som sa pomocou svojej fantázie snažila pretaviť do uveriteľnej podoby,“ hovorí Jana Šulková.
„Odvrhnutá je kniha o druhej šanci. O tom, že život nám niekedy ponúka viac možností a je len na nás, ktorú z ciest si vyberieme. Je tiež o nezištnej láske, o tajomstvách a rodinných problémoch. Venuje sa tematike odvrhnutého dievčaťa, ktoré postupne zisťuje, čo sa mu stalo, prečo je práve tam, kde je a kto za to môže. Ide o odhaľovanie spomienok, pocitov a hlavne o prerod hlavnej hrdinky.“
Knižkou spisovateľka pokračuje v línii dievčenských románov, ktorými do sveta literatúry vstúpila v roku 2014. Ako však hovorí, Odvrhnutá môže osloviť aj starších čitateľov, či už lexikou alebo tematikou. „Hlavná hrdinka Emily sa preberie v nemocnici a nič si nepamätá. Keď sa k nej nik nehlási, dočasne sa jej ujme bezdetný manželský pár a práve tu sa začína dobrodružstvo, ktoré by som pokojne nazvala druhá šanca na nový život,“ popisuje príbeh autorka.
„Emily sa snaží odhaliť spomienky na minulosť, zistiť, čo sa jej stalo a hlavne rozhodnúť sa, ako bude ďalej žiť. Tento príbeh je o dievčati, ktoré robí chyby ako každý z nás, prežíva radosti i starosti a objavuje doposiaľ nepoznané city a prostredie rodinného života. Samozrejme, v príbehu nechýba láska, tá je tu však len okrajovým prvkom.“
Celý príbeh sa odohráva v atraktívnom hudobnom prostredí doplnenom piesňami, ktoré si čitateľ môže nielen v knihe prečítať a pochopiť tak isté súvislosti vnútorného prežívania postáv, ale aj vypočuť ako playlist na Youtube. „Do vyhľadávania stačí zadať heslo Odvrhnutá. Verím, že sa vďaka tomu čitateľ ponorí do deja ešte hlbšie.“
Besedy so žiakmi ju „nakopli“ k tvorbe
Mladá autorka začala pracovať už na svojej štvrtej knihe – píše román pre mladých, ktorý bude najmä o láske. „Hlavní hrdinovia to nebudú mať jednoduché už len preto, za akých okolností sa zoznámia. Nebudú chýbať tajomstvá, humor a emócie. Viac zatiaľ neprezradím,“ hovorí Šulková.
„Samozrejme, uvažujem o rôznych smeroch, v ktorých by som sa v písaní chcela uberať, no až neskôr. Momentálne ma veľmi zamestnáva štúdium, pracovné povinnosti a písanie práve dievčenských románov alebo kníh pre mladých je pre mňa únikom z reality, oddychom, ale najmä radosťou. Tvorba takýchto príbehov ma v súčasnosti napĺňa a nechystám sa túto zónu opustiť, no pripúšťam, že by som neskôr chcela skúsiť aj iný typ literatúry. Nedávno som absolvovala besedy so žiakmi stredných škôl, čo ma veľmi potešilo a reakcie týchto čitateľov ma len „nakopli“ do ďalšej tvorby tohto žánru, preto by sa mi svet románov pre mladých opúšťal veľmi ťažko.“
Vedie kurz písania populárnej beletrie
Šulková sa popri písaní venuje štúdiu editorstva na UKF a teraz už aj editovaniu novín. Voľného času teda veľa nemá, no ak sa nájde chvíľka, rada zájde do kina, pozrie si nejaký seriál, prečíta knihu či vyrazí na výlet.
„V súčasnosti pripravujem aj kurz písania populárnej beletrie pre ľudí z Nitry a okolia. Dôvod je prostý - odkedy som začala písať, mala som potrebu sa v tomto smere aj vzdelávať, no v našom okolí žiadny kurz nebol k dispozícii, dokonca ani v škole nám daný predmet stále neotvorili, tak som si povedala, že raz urobím takýto kurz ja,“ vysvetľuje spisovateľka. „Samozrejme, nemyslela som si, že to bude takto skoro. No keď som sa minulý rok zúčastnila grafického kurzu, kde som spoznala autorku projektu vzdelávania pre mladých Zuzku Brendzovú, pozhovárali sme sa o možnostiach takéhoto kurzu. Pôvodne som chcela kurz viesť až po ukončení štúdií, ale Zuzka bola na základe mojich skúseností a vedomostí presvedčená, že daný kurz môžem viesť už teraz a že určite mám čo ponúknuť jeho účastníkom. Súhlasila som s tým, aby sme prvý kurz urobili už tento rok začiatkom apríla.“
Aj keď je autorka kvôli štúdiu stále „zahrabaná“ v knihách, čítať neprestala a ani sa nechystá. Ako povedala, v ostatných rokoch uprednostňuje slovenských autorov. Rada si prečíta akúkoľvek knihu - či už pre mladých, ženský román, životopisný alebo fantasy. „V mojej knižnici sa stále objavujú ďalšie a ďalšie tituly z rôznych oblastí, takže si rozširujem obzory, ako sa len dá. K mojim obľúbeným autorom patria Marta Fartelová, Miroslava Varáčková, Jeffrey Archer, John Green a mnohí ďalší. Stále sa však snažím objavovať aj nových autorov, od ktorých som ešte nič nečítala,“ dodala Jana Šulková.
