NITRA. Otec, ktorý zabudol svoju dvojročnú dcérku vlani v aute, napísal vyhlásenie. Vysvetlil, prečo odmietol dohodu o vine a treste.
Podmienkou na jej uzavretie je, aby obvinený uznal svoju vinu. Podľa prokuratúry ju Jozef Kurák neuznal.
„Cítim obrovskú vinu. To, o čo som ani nežiadal a čo som odmietol, bola dohoda. Pretože moja vina je iná, ako mi ju prisudzuje prokurátor. Prijímam úplnú zodpovednosť za túto hroznú tragédiu. Pôjdem pred súd a budem čeliť celej tejto zlobe. Aj keď žiaden súd mi nemôže udeliť tvrdší trest, aký mám,“ napísal Kurák.
Termín ešte neurčili
Kristínka zomrela na prehriatie organizmu vlani v júli. V rozhorúčenom aute bola niekoľko hodín. Otec ju mal zaviezť do jasieľ, no zaparkoval pri firme a na dieťa zabudol. Keď si spomenul, bolo už neskoro. Obvinili ho z prečinu usmrtenia, za ktorý mu hrozí trest odňatia slobody na dva až päť rokov.
Prokurátor podal v marci obžalobu na súd. Termín pojednávania zatiaľ sudca neurčil.
Podaniu obžaloby predchádzalo spomínané konanie o dohode. Prokuratúra informovala, že návrh na jej uzavretie dal obvinený. Jozef Kurák však vo svojom vyhlásení pre médiá napísal, že o dohodu nežiadal.
„Žiadosť o dohodu je súčasťou poučenia, ktoré obvinený podpísal, keď bol na výsluchu u vyšetrovateľa. Na základe toho prokuratúra pripravila návrh dohody,“ povedal človek z brandže.
„Ak odhliadneme od podpisovania poučení, môžem vám garantovať, že pán Kurák nepožiadal o dohodu,“ vyjadrila sa osoba blízka obvinenému.
Lipšic zdôvodnil, prečo prijal obhajobu
Jozefa Kuráka obhajuje právnik a politik Daniel Lipšic. Na svojom Facebooku napísal, že obhajobu prijal z dvoch dôvodov. „Po prvé preto, že otec malej Kristínky už znáša najťažší trest – do konca svojho života bude niesť morálnu vinu za smrť svojej dvojročnej dcéry.“
Lipšic sa pýta, aký účel má plniť trest, ktorý mu môže byť v trestnom konaní uložený. „Je to starostlivý otec rodiny, nie je potrebné ho od spoločnosti izolovať, ani prevychovať, trest, ku ktorému trestné stíhanie môže viesť, nebude mať ani žiadny odstrašujúci účinok.“
Predstava, že samotná hrozba usmrtenia vlastného dieťaťa nie je dosť odstrašujúca, ale pár rokov odňatia slobody alebo peňažný trest bude mať generálnopreventívny účinok na ostatných, je podľa Lipšica absurdná.
Obhajobu prijal aj preto, lebo si uvedomil, že sa to mohlo stať aj jemu. „Najprv som si myslel, že mne by sa to stať nikdy nemohlo. Zabudnúť peňaženku, laptop alebo kľúče jasné, ale vlastné dieťa nikdy. Potom som si prečítal niekoľko článkov o „syndróme zabudnutého bábätka“ a zistil som, že takáto tragédia sa môže stať každému z nás,“ napísal na Facebooku Daniel Lipšic.
Len v Spojených štátoch amerických zomiera na prehriatie organizmu v aute priemerne 15 až 25 detí za rok. Svoje dieťa v aute zabúdajú ľudia bez ohľadu na vzdelanie, postavenie, vek. Podľa odborníka ide o zlyhanie pamäti, nie lásky.