Utorok, 25. február, 2020 | Meniny má Frederik(a)

Rozdali ceny amatérskym fotografom regiónu

Do regionálneho kola dostali 489 fotografií a jednu DVD prezentáciu od 81 autorov. Oproti minulému roku to je o 25 autorov a o 126 fotografií viac.

Imrich Finta s víťaznými fotografiami.Imrich Finta s víťaznými fotografiami.(Zdroj: (ČE))

NITRA. Spolu 157 fotografií od 71 autorov môžete do 19. apríla vidieť na výstave Amfo 2016, ktorú sprístupnili vo vstupnej hale   Galérie Mlyny. Je výsledkom regionálneho kola súťaže amatérskej fotografickej tvorby, ktorá vyvrcholila vernisážou, vyhlásením výsledkov a odovzdaním cien.

Súčasťou vernisáže bol rozborový seminár k výstavnej kolekcii, 7. apríla sa v Krajskom osvetovom stredisku (KOS), ktoré regionálne kolo pripravilo, konali konzultácie k fotografiám s predsedom poroty Ivanom Meňhartom a 12. a 13. apríla od 16. h sa v KOS uskutoční tvorivá fotografická dielňa Sklo s lektorom Danielom Brogyányim.

Článok pokračuje pod video reklamou

Najstarším vyše 80-ročný fotograf

„Do regionálneho kola sme dostali 489 fotografií a jednu DVD prezentáciu od 81 autorov. Oproti minulému roku to je o 25 autorov a o 126 fotografií viac.  Najpočetnejšie bola zastúpená farebná fotografia autorov nad 21 rokov,“ povedala Zdenka Smrečková z KOS.

Súťaž podľa nej nebola tematicky vymedzená. Súťažilo sa v čiernobielej, farebnej fotografii a multimediálnej prezentácii. Autori boli rozdelení do troch vekových kategórií do 16 rokov, do 21 a nad 21 rokov. Porota rozhodovala o udelení 1. 2. a 3. miest a čestných uznaní a o postupe autorov a snímok do krajského kola súťaže. Medzi najmladších ocenených autorov patrili 12- a 13-roční súťažiaci, najstarším je vyše 80-ročný fotograf.

„Pri výbere sme hodnotili predovšetkým koncepčne budovanú kolekciu, výber vhodného spracovania námetu, invenciu a osobitý prístup,“ povedal predseda poroty Ivan Meňhart zo Zlatých Moraviec. „Na výstave možno vidieť kompozične dobre zvládnuté krajinárske fotografie, so zaujímavou farebnosťou, portréty -  aj expresívne ladené, fotografie vecí a javov s jemnou poetickou atmosférou, jedinečné okamihy prírody,  zátišia, dokument, reportáž, makrofotografiu, architektúru, detaily, celky aj štruktúry.“

Únik z reality

Porota v rámci všetkých kategórií rozdala spolu 14 cien a 18 čestných uznaní. Dve prvé miesta si s farebnými a čiernobielymi snímkami odniesol Imrich Finta zo Zlatých Moraviec - dlhoročný úspešný účastník AMFO aj iných fotografických súťaží. „Nerobím to pre ceny, som rád, keď moje fotografie vystavia a ľudia si môžu pozrieť, aký je môj pohľad na svet a na život. A keď dostanem aj nejakú cenu, je to pre mňa zadosťučinenie,“ hovorí Imrich Finta. Jednu z prvých cien získal za sériu fotiek z prírody – za momentku z jeleneckej Remitáže a záber na ťah škorcov na poli medzi Sľažanmi a Nevericami.     

Finta fotografuje už viac ako polstoročie. Bol konštruktérom projektantom v bývalom Calexe a fotenie bolo jeho únikom z reality. „Keď som došiel z roboty domov, zobral som foťák a išiel som si do prírody vyvetrať hlavu. A vždy sa niečo podarilo,“ hovorí 76-ročný fotograf. „Teraz do prírody chodím menej, tú okolitú už mám zmapovanú. Momentálne fotím najmä reportáže. Nemám vyhranený žáner, keď ma niečo zaujme, cvakám.“

Fotí spolužiačky a kamarátky

Druhé miesto v čiernobielej fotografii a čestné uznanie vo farebnej získal Adam Žember z Nitry. Intenzívne fotí zhruba dva roky, fotka ho začala zaujímať ako vizuálne umenie, ktorým sa dajú vyjadriť pocity a nálady. K svojej záľube sa dostal prostredníctvom sociálnych sietí, kde sledoval tvorbu fotografov. „Fotím hlavne portréty. V minulom ročníku súťaže, ktorom som získal čestné uznanie, som tu mal napríklad portrét môjho dedka, teraz fotím najmä moje rovesníčky – spolužiačky a kamarátky,“ hovorí 17-ročný tretiak na Gymnáziu na Golianovej ulici. Ocenenia tento rok dostal za sériu fotiek zo športovej akcie Diskokilometer a portréty spolužiačok.

„Fotke by som sa chcel venovať aj profesionálne, veľmi ma to baví a ja sa riadim vetou „rob, čo ťa baví“. Neplánujem ostať tu, na vysokú školu chcem ísť mimo Nitry, takže uvidím. Ja si myslím, že všetko sa dá, keď sa chce a je preto vášeň.“   

AMFO je postupová súťaž určená amatérskym fotografom, tento rok sa koná už jej 44. ročník. Súťaž napomáha vyhľadávaniu talentovaných tvorcov a zároveň vytvára priestor pre rozvoj ich umeleckej tvorivosti. Poskytuje možnosť prezentácie, vzájomnej konfrontácie a inšpirácie.

Vyhlasovateľom súťaže je Národné osvetové centrum Bratislava, organizátorom regionálneho kola súťaže pre okresy Nitra, Šaľa a Zlaté Moravce je Krajské osvetové stredisko v Nitre. 

 

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ e-mailom

Na spracúvanie osobných údajov sa vzťahujú Zásady ochrany osobných údajov a Pravidlá používania cookies. Pred zadaním e-mailovej adresy sa, prosím, dôkladne oboznámte s týmito dokumentmi.

Inzercia - Tlačové správy

Hlavné správy z Správy Nitra, Galanta a Šaľa - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Nitra

Do programu Mením Moje Mesto prišli takmer tri desiatky projektov

Do grantového programu prihlásili žiadatelia 29 projektov v hodnote viac ako 100-tisíc eur.

Nitriansky hrad

Kraj investuje do ciest sedem miliónov eur

Rekonštrukciou by mali prejsť aj dva mosty.

Ilustračné foto.

Krutá pravda o ViOne

Sereďou obarené Zlaté Moravce v lige nevyhrali štyri mesiace.

Pred najnižšou návštevou v Zlatých Moravciach (982 divákov) bola Sereď neraz o krok vpred, ako Filip Duranski (pri lopte) pred Markom Kelemenom (45).

Sen sa stáva skutočnosťou

Vojto Barborík opäť dokázal, že patrí medzi najlepších zápasníkov u nás. Po výhre nad nepríjemným Brazílčanom sme sa porozprávali o jeho skvelo nakopnutej kariére.

Vojto Barborík má skvelú bilanciu 12  výhier a len 1 porážka.

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

AKTUALIZOVANÉ 12:34

Výsledky sú negatívne, žena v nemocnici v Trnave nemá koronavírus

Žena sa vrátila z Talianska.

Parkovaniu pri rieke Nitra je koniec, budú tam byty

Majiteľ pozemku nevylúčil, že ak mu mesto ponúkne ekvivalentný pozemok, bude rokovať.

AKTUALIZOVANÉ o 15. h

Vietor sfúkol strechu v centre Nitry, poškodila dve autá

Plech visí až na zem. Pod ním je priechod pre chodcov.

Na námestiach v centre Martina sa zišli dva rôzne svety

V Martine bolo v piatok poobede poriadne rušno.

Už ste čítali?

Voľby 2020