NITRA. Ľudovými odevmi a zvykmi spojenými so svadbou žilo nedávno Krajské osvetové stredisko v Nitre. Dvadsaťštyri živých neviest v ľudových odevoch, bábiky v svadobných krojoch aj svadobné party pútali pozornosť svojou krásou, farebnosťou a zdobením.
Podujatie Parta moja, parta pripravilo NSK a Krajské osvetové stredisko (KOS) v Nitre. „Návštevníci mohli obdivovať podzoborské svadobné kroje a party – na nevestách aj na bábikách, ktoré nám zapožičali folkloristky a obdivovateľky ľudových tradícií Mária Jókaiová, Alžbeta Gyepesová a Gizela Kuťková. Väčšinu krojov na bábiky šila pani Gyepesová z Dolných Obdokoviec - napríklad tu boli kroje z Pohraníc, Čechyniec, Dolných Obdokoviec, Žirian, Štitár a ďalších obcí,“ hovorí Silvia Vargová, metodička pre menšiny v KOS Nitra. „Party robila najmä pani Jókaiová z Horného Ohaja podľa starých svadobných fotografií z prvej polovice 20. storočia. Party boli z Jelenca, Žirian, Čechyniec, Horného Ohaja, Ladíc, Výčap-Opatoviec, Bádic a Hornej Kráľovej. Z Pohraníc nám partu zapožičala pani Tóthová a Lukáčoviec pán Cok. Každá parta aj svadobný odev boli typické pre tú-ktorú obec, podľa nich sa dalo poznať, odkiaľ nevesta pochádza. Bežnému človeku sa však môžu niektoré party na prvý pohľad zdať veľmi podobné, rozoznať ich vie len odborník.“
Ďalšie krojované bábiky KOS zapožičala Únia žien Slovenska – predstavujú ľudové odevy z rôznych obcí celého Slovenska.
Výstavu vhodne doplnila výstava dobových snímok, na ktorých sú nielen ľudia v svadobných krojoch, ale aj detské, dievčenské, mládenecké kroje, pracovné ľudové odevy a podobne. Najstaršie pochádzajú zo začiatku 20. storočia. Fotografie KOS poskytli folkloristi z obcí nášho regiónu, ktorých Silvia Vargová oslovila, niektoré boli aj jej vlastné. Ďalšie poskytlo osvetové stredisko v Topoľčanoch. „Mnohé z nich boli tiež od Márie Jókaiovej, ktorej knižku v maďarskom jazyku sme počas podujatia prezentovali. Bohatý fotografický materiál dopĺňa text o partách z obcí podzoborského regiónu, o tom, ako sa party zdobili a ako sa pod ne upravovali vlasy,“ vysvetľuje Vargová.
Hosťami na akcii boli folkloristi z Maďarska - z peštianskej župy Kerepeš, kde žije slovenská menšina. Majú svoj folklórnu skupinu a svoje tradície si uchovávajú. V KOS okrem iného prezentovali dve slovenské nevesty - v čiernom a bielom kroji.
„V Kerepeši totiž nevesty do roku 1930 nosili tmavé kroje - čierny, hnedý, tmavomodrý, tmavozelený. Až neskôr sa farby menili na svetlejšie - bledomodrú, ružovú, svetlozelenú či bielu,“ poznamenala metodička.
Ďalšie nevesty na akcii boli z komárňansko-ostrihomskej župy, z podzoborských obcí – Nitrianskych Hrnčiaroviec, Žirian, Kolíňan, Branču, Čechyniec, Bádic, Veľkého Lapáša, Jelenca a Ladíc. Ostatné pochádzali z Nitrianskeho kraja - od Levíc, Komárna, Topoľčian a Nových Zámkov.




